Головна
Міська громада
Аукціони, тендери та конкурси
Сервіс та відпочинок
Контакти Сайти про місто

Офіційна інформація

Центр надання адміністративних послуг
Економіка і бізнес
Міжнародне
співробітництво
Енергозбереження
Будівництво та земельні відносини
Житлово-комунальна
галузь
Гуманітарна сфера
Архів новин
Актуально про головне
Інформація про наявні залишки лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за кошти державного та місцевого бюджету в закладах охорони здоров´я станом на 12.11.2018 року
13.11.2018

Інформація про наявні залишки лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за кошти державного та місцевого бюджету  в закладах охорони здоров´я станом на 12.11.2018 року

Докладніше...
08.11.2018

Паспорт бюджетної програми місцевого бюджету на 2018 рік управління житлово-комунального господарства, енергозбереження та комунальної власності міської ради (Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха)

Докладніше...
08.11.2018

Паспорт бюджетної програми місцевого бюджету на 2018 рік управління житлово-комунального господарства, енергозбереження та комунальної власності міської ради (Внески до статутного капіталу субєктів господарювання)

Докладніше...
08.11.2018

Паспорт бюджетної програми місцевого бюджету на 2018 рік управління житлово-комунального господарства, енергозбереження та комунальної власності міської ради (Утримання та розвиток інфраструктури автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури)

Докладніше...
Всі новини
Електронні звернення
Шановні відвідувачі, ви можете звернутися до посадових осіб, зокрема міського голови, секретаря міської ради, першого заступника та заступників міського голови, керуючого справами, а також начальників управлінь та відділів виконавчих органів Новоград-Волинської міської ради за допомогою електронного звернення. Для цього Вам необхідно заповнити форму, подану нижче.
Зверніть увагу, що лист в електронній формі не є офіційним зверненням, він не підпадає під дію норм Закону України "Про звернення громадян", зокрема щодо надання відповіді у встановлений законодавством термін.
Заповніть будь-ласка всі поля (обов’язково) і натисніть "Надіслати".
Ваше прізвище, ім'я та по батькові:
Контактний телефон:
Адреса проживання:
E-mail:
Текст запитання:
Архів запитань та відповідей
Увага! Відповідь отримають лише ті, хто коректно вказав свої контактні дані.
Управління Державної служби
Державна підтримка енергозбереження
Національний форум міст-партнерів ПРООН/МПВСР
СайтСвято-Троїцького кафедрального собору м.Новоград-Волинський

GISMETEO: Погода по г.Новоград-Волынский

 
Знайомство з містом Фотогалерея
Візитівка міста
Історія міста
Символіка
Історичні пам'ятки
Карта міста
Відеоматеріали
Cторінкка здоров'я -2010
Чи варто починати?

Кожного року в Світі мільйони людей хворіють та вмирають через паління. Та, незважаючи на це, одночасно інші мільйони людей починають палити. Вчені проаналізували і спробували згрупувати мотиви, що спонукають юнаків та дівчат почати палити і виявилось, що на всій землі, у всіх країнах ці мотиви однакові:
- це імітація манер якоїсь компанії, в яку юнак чи дівчина хоче бути прийнятим, стати „своїм”;
- це уподібнення людині, яка подобається, бажання бути схожим на неї, мати однакову поведінку та інтереси;
- бажання показати себе дорослішим завдяки палінню.
Давайте з’ясуємо, чому шкідливе паління. Відомо, що куріння шкідливе для молодого організму, передусім для органів дихання. Встановлено, що у юнаків та дівчат, які палять, порушується дихальна функція легень. Курці-підлітки частіше страждають на простудні захворювання. Для них кашель стає майже постійним явищем – так званий бронхіт курця. Крім того, при палінні негативні зміни відбуваються також у статевій сфері. Сексопатологи спостерігають у курців зменшення в крові чоловічого статевого гормону – тестостерону, що знижує ймовірність запліднення, часто призводить до імпотенції;у тих хто палить, з часом слабшають м’язи, значно погіршується зовнішній вигляд.
Дівчата теж страждають від впливу тютюну. В них виникають різноманітні порушення менструального циклу, що може спричинити навіть безпліддя. Крім того, у жінок, які палять, вагітність частіше проходить з ускладненнями, нерідко спостерігається внутрішньоутробна загибель плода і викидні. Значно збільшується смертність новонароджених. Слід також зауважити, що паління під час годування груддю погіршує якість молока і зменшує його кількість. У дітей, матері яких палять, частіше розвивається недокрів’я, відбувається затримка фізичного і психічного розвитку.
Серед наслідків паління особливо небезпечні ті , що пов’язані із шкідливим впливом тютюну на кровоносні судини. Нікотин викликає спазм та звуження судин. В результаті часто погіршується кровообіг в окремих частинах тіла, що утруднює виведення шкідливих продуктів обміну речовин з організму, часто наслідком довготривалого паління стає стенокардія – періодичні спазми судин серця, тобто передінфарктний стан. 

Курцям притаманне запалення слизової оболонки порожнини рота (стоматит) та ясен (гінгівіт), що призводить до виникнення стійкого неприємного запаху з ротової порожнини.
Токсична дія нікотину на судини обумовлює також виразкову хворобу шлунку й дванадцятипалої кишки. У молодих курців частіше виникають запалення, переродження і спазми внутрішньої оболонки судин нижніх кінцівок (ендартеріїт). Такі порушення кровообігу у курців можуть призвести до ампутації ніг.
Необхідно пам’ятати, що не зважаючи на мотиви – паління завжди призводить до формування стійкої залежності, після чого вже стає важко кинути палити.
Отже, краще не починити!


К.А. Бусленко
Лікар-нарколог
І ще раз про щеплення

На думку міжнародних експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, для зниження інфекційної захворюваності потрібно 2 фактори:
1. Забезпечення населення планети якісною питною водою.
2. Вакцинація. 

Відомо, що від інфекційних захворювань загинуло більше людей чим у всіх війнах разом взятих.
На сьогоднішній день за допомогою вакцин ми можемо попередити 40 захворювань. Кожен рік з допомогою вакцинації захищається більше чим 3 млн. дітей та 750000 дітей захищається від інвалідності. Саме такий підхід дозволив перемогти такі загрози від хвороб, як натуральна віспа, бубонна чума. Імунологи констатують, що 95% населення має бути вакциновано, появляється колективний імунітет – епідоточення спокійне, а 5% населення, які не щеплені по медичним відведенням не захворіють. Коли ж число відмовляючих від щеплень збільшується (кожен рік більше ніж попередній) то велика вірогідність появи епідемії. Щеплена дитина також може заразитись тією чи іншою інфекцією, але хвороба переноситься легше і вірогідність летального випадку практично виключена. Та для цього дитина повинна одержати первинний вакцинальний комплекс, що складається із 3-х щеплень (обов’язково). Дитина до 1-го року повинна бути щеплена (вакцинальний комплекс) від: дифтерії, поліомієліту, кашлюка і правця; в 1 рік – кір, краснуха, епідпаратит. В пологовому будинку – щеплення від гепатиту В і туберкульозу (БЦЖ). Найбільш страшними хворобами є дифтерія поліомієліт і правець. 

Дифтерія переноситься від хворої людини – через кашель, краплини слини і слизу. Клініка нагадує ангіну. Піднімається висока температура. Дифтерія залишає після себе: парез м’якого неба, дифтерійний радикулоневрит, а також враження м’язів серця – міокардит і захворювання нирок.
Поліомієліт – це інфекційне захворювання, яке має 4 форми, із них паралітична і менінгіальна форми, найбільше залишають після себе інвалідність дітей.
Кашлюк – гостре інфекційне захворювання, характеризується приступами спазматичного кашлю, який держиться до 5-6 місяців. 

В нашому місті і районі є прихильники і противники щеплень; інші вважають – краще перехворіти чим зробити щеплення. Що значить перехворіти, наприклад, поліомієлітом? Це значить, залишитись інвалідом на все життя. Або дифтерією? Летальність від якої 20%. Інші противники щеплень пояснюють свою відмову від щеплень так: був зовсім здоровим, а після щеплення хвороби починаються одна за одною. На це вчені відповідають так: дитина народжується стерильною і засиляється мікрофлорою від матері, тому природою закладено, так щоб не було реакції і вакцинацію краще проводити на першому році життя, а не в 2-3 роки. Чим раніше тим краще. 

Як обстоять справи у нашому місті та районі? В цьому році в місті 517 відмовників від вакцинації і в районі 172 (в 2009 році – в місті – 420, в селі – 148, що на 97 більше чим у 2010 році). Епідемічна ситуація по дифтерії, правцю, поліомієліту і кашлюку, кору є загрозливою. Не виключено, що буде загроза появи інфекційних вогнищ. Кожне любе щеплення в сотні раз безпечніше чим захворювання, від якого воно захищає.


Н.І. Крупович
Дитячий імунолог
 
Хронічна венозна недостатність (варикозна хвороба) – актуальна проблема ХХІ століття.

Варикозна хвороба – серйозне поширене захворювання з прогредієнтним перебігом, високим рівнем ризику небезпечних ускладнень – є не лише важливою медичною, а й значною соціальною проблемою. За даними досліджень, різні прояви венозних патологій спостерігають у 50-60% дорослого населення розвинених країн. При цьому слід враховувати, що близько в 1% дорослого населення ускладнені форми хронічної венозної недостатності спричинюють стійку інвалідизацію. Варикозним розширенням вен називають їх необоротне розширення і видовження, що настає внаслідок грубих патологічних змін венозних стінок клапанного апарату. В організмі людини подібне розширення може зустрічатися у будь-якій ділянці, але частіше страждають поверхневі вени ніг. Є два типи варикозного розширення вен: первинне і вторинне. Первинний варикоз охоплює близько 90% всіх випадків і зумовлений порушенням роботи (дисфункцією) венозних клапанів або неповноцінністю стінок вен. Існують кілька теорій розвитку цієї недуги, серед них – спадкова (генетична) слабкість вен або венозних клапанів. Вторинний варикоз часто розвивається у пацієнтів, що перенесли флеботромбоз, обструкцію в черевно-тазовому відділі тощо.

Таким чином, стати причиною виникнення варикозу може будь-який зовнішній фактор чи стан організму, який викликає підвищення тиску або структурну слабкість вен та стоп. До них належать:
1. Підвищений внутрішньочеревний тиск, зумовлений пухлиною, ожирінням, вагітністю чи тісним одягом.
2. Підвищений тиск у період тривалого стояння.
3. Варикоз вен у родині.
4. Надмірна вага тіла.
5. Тромбоз глибоких вен.
6. Вади розвитку.
7. Вікові зміни.

До зовнішніх факторів, які можуть сприяти загостренню варикозної хвороби належить: надмірне перебування на сонці, гарячі ванни, підлога з підігрівом, взуття на високих підборах, малорухливий спосіб життя, тривале стояння чи сидіння. Частіше на цю недугу хворіють жінки, цьому сприяють анатомічні та функціональні особливості жіночого організму.

У чому ж полягає хронічна венозна недостатність (ХВН)? Клінічні прояви захворювання різноманітні, з наявністю лише одного або кількох симптомів. Хворих турбують біль, відчуття тяжкості в нижніх кінцівках, набряки ввечері, що минають до ранку, нічні судоми, зміна кольору шкіри в нижній третині гомілки та втрата еластичності шкіри, наявність варикозно розширених поверхневих вен. При чому остання ознака не завжди з’являється в початковій стадії захворювання. А за певних умов (наявність надмірно розвиненої підшкірної жирової клітковини) навіть у занедбаних випадках варикозно розширені поверхневі вени нижніх кінцівок можуть бути виявлені лише під час спеціального дослідження за допомогою ультразвукових методів.

Є два провідні ускладнення варикозної хвороби – тромбофлебіт і утворення трофічних виразок. Останнє ускладнення – результат прогресування ХВН. Основним її проявом є відчуття тяжкості в нижніх кінцівках і набряки. Стомлення і тяжкість супроводжуються дискомфортом у нижніх кінцівках. Набряки виникають через застій крові у венозній системі, який призводить до виходу її рідкої частини в поза судинний простір, із подальшим порушенням кровообігу та формуванням у майбутньому трофічної виразки.

Способи лікування варикозної хвороби почали з’являтися більш ніж 3000 років назад. Але й сьогодні продовжують існувати суперечні погляди на способи лікування цього захворювання. Існуючі способи лікування варикозного розширення вен можна розділити на 4 групи: консервативні, склерозуючі (ін’єкційні), хірургічні та комбіновані.

Консервативні методи лікування варикозних вен ніг в основному зводяться до компресійної терапії, що досягається постійним носінням еластичних панчох, бинтів.

Потрібно чітко дотримуватись інструкції застосування таких панчіх: одягати зранку до вставання з ліжка та знімати перед сном. Через 4-6 місяців панчохи треба змінювати, бо вони розтягуються. Комплекс консервативних заходів лікування включає періодичне регулярне вживання венотонізуючих препаратів (на основі витяжки кінського каштану – „Ескузан”, „Аесцин”, а також сучасних венотоників – „Детралекс”, „Вазокет”), венотонізуючі мазі, гелі („Венітан”, „Венітанфорте”, „Ліотон 1000”).

На жаль консервативне лікування варикозу вен не завжди приносить бажаний результат, якщо лікувальні заходи виявляються неефективними впродовж 3-6 місяців, хворим пропонують хірургічне втручання. Отже, найбільш поширенішим і найбільш оптимальним є оперативний метод лікування варикозної хвороби. Своєчасне звернення до лікаря є запорукою успішного лікування варикозної хвороби. Своєчасне звернення до лікаря є запорукою успішного лікування цієї недуги, самолікування призводить до ускладнених форм хронічної венозної недостатності, а саме :гострого тромбофлебіту поверхневих вен, який може призвести до тромбоемболії легеневих артерій; трофічних виразок, які є причиною інвалідизації.

Профілактика хронічної венозної недостатності:

- уникайте травмування нижніх кінцівок;
- контролюйте масу тіла;
- більше рухайтеся, займайтеся активними видами спорту (біг, велотренажери, плавання, лижі, ходьба та інше);
- обмежте статичні навантаження;
- не сидіть „нога на ногу”
- носіть взуття на невисокому (3-5 см.)каблуці, підошва повинна бути жорсткою;
- під час тривалих переїздів або перельотів розминайте ноги, згинаючи і розгинаючи їх у гомілковостопних суглобах;
- під час відпочинку піднімайте ноги на 15 см. вище від рівня серця;
- вживайте більше рослинної їжі;
- з обережністю застосовуйте гормональні контрацептиви;
- не зловживайте лазнею та сауною; уникайте перегріву на сонці.
При появі перших симптомів захворювання негайно звертайтеся за консультацією до лікаря.


К.В. Шнайдер
Судинний хірург

Діабетичні захворювання очей


Цукровий діабет одне з найпоширеніших захворювань у світі. Хвороба вражає людей різного віку. Серед молодих людей частіше хворіють жінки, останнім часом збільшилася кількість дітей хворих на цю недугу; у них вона перебігає значно важче. Захворювання часто має спадковий характер.

При цукровому діабеті порушуються усі види обміну, уражається серце, кровоносні судини, печінка, нирки. Серед цих розладів окремо виділяють ураження органа зору, особливо вразливою є сітківка, її світлочутливий апарат. Загибель нервових елементів сітківки призводить до різкого зниження зору, а нерідко до повної його втрати.

Мікро судинні порушення – тотальна мікроангіопатія – залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності хворих на цукровий діабет. Від 15до 25% хворих. Основна мета лікування хворих на цукровий діабет – попередження та раціональне лікування судинних порушень, збільшення тривалості та якості життя пацієнтів. Це можливе при ранній діагностиці цукрового діабету, раціональному його лікуванні, направленому на попередження судинних ускладнень захворювання.

Судинні порушення ока часто є раннім симптомом цукрового діабету. Вони настільки специфічні, що нерідко дають привід запідозрити хворобу в тих випадках, коли інші її ознаки ще недостатньо проявилися.

Необхідно зазначити, що діабетичні зміни в початковій стадії їхнього розвитку зворотні: при вчасно розпочатому лікуванні зір відновлюється і хворий може зберегти його до кінця життя. Нерідко ранні порушення перебігають легко, не викликають суб’єктивних незручностей і не помічаються хворим. Вони запізно звертаються до лікаря, маючи більш глибокі зміни в очах, і відновлення зору являє собою вже значні труднощі. Ось чому є таким важливим своєчасне виявлення діабетичних судинних порушень та їх рання і патогенетична терапія, в т. ч. Лазерне лікування.

Значна кількість діабетичних ускладнень могла б бути попереджена, якби широкі маси населення знали про причини, що викликають цукровий діабет, про фактори, що сприяють його розвитку, про засоби попередження захворювання. Відомо, що, крім генетичної схильності, збільшення кількості хворих на діабет пов’язане з неправильним способом життя: недостатніми фізичними навантаженнями, дефектами харчування, нервовими перевантаженнями, порушеннями гігієни праці та відпочинку.

Знання про цукровий діабет життєво потрібні не тільки здоровим людям. Вони необхідні і для тих, у кого захворювання вже виявлене. Їм вони допоможуть більш ретельно виконувати лікарські рекомендації і раціонально збудувати режим лікування.

М.П. Стоянчук
Зав. лор-очного відділення
Т
уберкульоз – реальна небезпека суспільству
 
Згідно Берлінської декларації Європейського форуму ВООЗ „Все проти туберкульозу” туберкульоз характеризується як хвороба, що несе серйозну і зростаючу небезпеку для здоров’я населення Європейського регіону. Європейці закликають до того, щоб помістити питання боротьби з туберкульозом на більш значуще місце в програмах суспільної охорони здоров’я.
   
Епідемічна ситуація з туберкульозом в Житомирській області напружена. За рівнем захворюваності туберкульозом впродовж останніх років вона посідає 8-9 місце серед 27 регіонів України. За даними ОДА, показник захворюваності у 2009 році склав 77,5 на 100 тис. населення.
    
В Новоград-Волинському районі за 2 місяці 2010 року зареєстрований майже 50% ріст захворюваності на активний туберкульоз. Особливо турбує виявлення 2 випадків вперше виявленого туберкульозу серед дітей.
   
Соціологічне дослідження на тематику „Що ви знаєте про туберкульоз” виявилися вражаючими – нинішня молодь дуже мало знає про туберкульоз. Зокрема, на достатньо низькому рівні обізнаність підлітків та молоді про симптоми цього захворювання, шляхи зараження, вплив на організм та наслідки. Так, більше половини респондентів впевнені, що туберкульоз поширюється винятково через кров чи шляхом статевих стосунків, а проявляється тривалим головним болем та болем у суглобах. 34% опитаних вважають, що виявити небезпечну хворобу можна шляхом „здачі аналізу крові”.
    
Туберкульоз – це тяжке інфекційне захворювання, яке може бути вилікувано, але при несвоєчасному виявленні призводить до таких ускладнень, як:
-          горб – при ураженнях хребта;
-          водянка головного мозку при менінгіті;
-          вкорочення кінцівок – при ураженні кісток та суглобів;
-           легенева кровотеча, розрив легеневої тканини та її розпад – при туберкульозі легень;
-          смерть як у дітей так і у дорослих за 8-10 днів при блискавичній формі та розповсюджених процесах за ураженням всіх органів.
 
Збудником туберкульозу являється бацила Коха. Зараження відбувається в основному від хворих людей, рідше через молоко від хворих тварин. Основним джерелом зараження є мокротиння хворого, в якому знаходяться туберкульозні палички. Потрапляючи на землю та на інші предмети, мокротиння висихає, а палички піднімаються в повітря разом з частинками пилу і проникають у легені людини.
  
Зараження не завжди викликає захворювання. Це залежить від загального стану організму. Якщо організм людини ослаблений, виснажений, то туберкулінові палички можуть викликати хворобу. Коли організм здоровий, міцний, опірність(імунітет) його до хвороби добра – палички в ньому, як правило, не розмножуються. На стійкість до туберкульозного захворювання має певний вплив і вік людини, матеріально-побутові умови життя, її харчування, умови праці та відпочинку.
   
Туберкульоз по спадковості не передається. Є багато прикладів, коли діти у батьків, хворих на туберкульоз на протязі всього життя залишаються здоровими, але іноді спостерігається зараження туберкульозом плода від хворої матері під час вагітності або пологів.
   
Туберкульоз протікає здебільшого приховано. До моменту виявлення туберкульозу людина не почуває себе хворою. Ось чому раннє виявлення захворювання і його своєчасне лікування має важливе значення. На туберкульоз хворіють люди різного віку.
   
Флюорографія – найбільш надійний метод виявлення прихованого перебігу туберкульозу і інших захворювань легень. Кожна свідома людина повинна розцінювати флюорографічне обстеження, своєчасне і повноцінне лікування – як свій громадський обов’язок.
   
Обов’язковим є метод специфічної профілактики туберкульозу – вакцинація. Вакцинація проводиться в пологових будинках. Ревакцинацію виконують школярам у віці 7 і 14 років. При високому рівні захворюваності сере дорослого населення значному ризику підлягають діти. Є тільки один ефективний та показовий метод ранньої діагностики туберкульозу у дітей – проба Манту, яка повинна проводитися щороку.
   
В Н-Волинському ТМО є всі умови для раннього виявлення туберкульозу. Але, незважаючи на зусилля медпрацівників, у 2009 році були зареєстровані 3 випадки занедбаного туберкульозу, які призвели до смерті хворих. Причинами стало недбале відношення до свого здоров’я, зневага до рекомендацій медиків та не проходження профілактичного флюорографічного обстеження від 5 до 14 років.
 
В зв’язку з тим, що особливо небезпечне інфекційне захворювання, яким являється туберкульоз, вже не є проблемою самого хворого, так як він створює загрозу для оточуючих. Тому, по вимозі громади міста та району медичні працівники вимушені йти на крайні міри – в примусовому порядку забезпечити профілактичне обстеження населення згідно Закону України:
 - Прийом хворих в поліклініці буде здійснюватися при наявності результату флюорографічного обстеження органів грудної порожнини. Це проводиться з метою профілактики змішування потоків хворих на туберкульоз з іншими хворими.
 - В зв’язку з організацією ОСББ, використовуючи їх обізнаність відносно мешканців, прийнято рішення про передачу списків осіб, які 2 і більше років не проходили флюорографічне обстеження для залучення на огляд.
 - Результати флюорографічного обстеження батьків будуть щорічно вноситись в „паспорт здоров’я дитини” шкіл та дитячих дошкільних закладів з метою захисту дітей від туберкульозу.
   
Отже, регулярне флюорографічне обстеження забезпечує своєчасне виявлення та запоруку успішного лікування.
    
Для того, щоб не захворіти на туберкульоз, необхідно насамперед зміцнювати свій організм, підвищувати його стійкість до захворювань. Використовувати правила особистої гігієни, праці, відпочинку, харчування. Відмовитися від шкідливих звичок – вживання наркотиків, алкоголю, куріння.
 
                                                
О.О. Акентьєва.
Завідуюча протитуберкульозним диспансером
 
 
Що повинна знати людина про рак
  
Рак в даний час розглядається як загальне захворювання проявами якого є симптоми: рак шлунку, рак молочної залози, рак легень, рак шкіри. У кожного із нас є ймовірність захворіти на це захворювання, тому що ми є носіями атипових(злоякісних) клітин, які під дією факторів зовнішнього та внутрішнього середовища і розвивається рак.
   
Актуальність раку пов’язана із щорічним зростанням захворюваності, занедбаності, смертності, появою нових форм раку. Проблема раку є не лише медичною, а і державною, соціальною. Але на превеликий жаль дану проблему повністю поклали на плечі медичних працівників і хворих людей. Так із-за матеріального нестатку люди пізно звертаються за медичною допомогою і буває відмовляються від дорогого спеціалізованого лікування, яке повинно було б забезпечуватися державою безкоштовно.
   
Згідно статистики в державі щогодинно реєструється 47 нових випадків і приблизно стільки хворих помирає від раку. Щоденно (крім вихідних днів) по Новоград-Волинському району реєструється 2 нових випадки захворювання на рак, і це на наших 106 тисяч населення. А в розрізі держави це буде катастрофічна цифра приблизно 1000 нових випадків щоденно. Щоденно помирає від раку 1 хворий, в межах держави 500-600 людей щоденно. Тобто кожних 4 місяці із карти України зникає таке містечко як Новоград-Волинський і це тільки від онкології (раку).
  
Рак поділяється на 2 форми: візуальна форма – та що можна побачити без додаткових методів обстеження (наприклад рак шкіри, рак молочної залози, рак щитовидної залози, рак порожнини рота) і рак який виявляється тільки при додаткових методах обстеження (рак шлунку, печінки, підшлункової залози, матки)
    
Серед візуальних форм раку на першому місці рак шкіри. Найбільш небезпечна з усіх форм раку шкіри є меланома. На щастя вона виявляється, практично завжди, характерними змінами на шкірі. Стежте за ними: пухлина, виявлена на ранніх стадіях, добре піддається лікуванню. Меланому відрізняють такі ознаки: асиметрія (якщо лінія проведена через центр родимки не ділить її рівно навпіл, половини є несиметричними, це небезпечна ознака), барвистість (звичайна родимка, як правило, забарвлена одним відтінком коричневого кольору. Якщо одночасно виявляються різні відтінки коричневого, чорного, синюшного кольорів, це може бути ознакою меланоми. Меланома може також набувати червоного, білого, голубуватого кольорів.), величина (меланома переважно має діаметр більше 6 мм., хоча іноді виявляються і пухлини менших розмірів), динаміка (будь-які зміни у розмірах, кольорі, виступанні над шкірою, кровоточивість чи утворення рани є небезпечною ознакою). Якщо родимка змінюється негайно зверніться до лікаря. В 2009р. по Н-Волинському р-ну виявлено 33 хворих із раком шкіри із них 7-меланом.
    
Провідне місце в структурі злоякісних пухлин серед жіночого населення займає рак молочної залози. Щорічно реєструється більше 15 тисяч нових випадків захворювання. По Н-Волинському р-ну в 2009р. виявлено 30 жінок хворих на дану недугу. На сьогоднішній день новітні досягнення у лікуванні раку молочних залоз, впевнено свідчать про те, що рак молочної залози не є вироком. Якщо виявити хворобу на ранніх стадіях, то жінка гарантовано може прожити до глибокої старості без будь-яких ознак захворювання. Запорукою ранньої діагностики є вчасне виявлення та лікування передпухлинної патології, регулярне само обстеження та періодичне обстеження у лікарів. Крім того, важливим є періодичне ультразвукове обстеження молочних залоз, а також регулярна мамографія у жінок віком 40 років і старше.
    
Що повинна знати кожна жінка, щоб вберегти себе від цього захворювання? Згідно статистики сьогодні 80-90% всієї первинної патології молочних залоз виявляють самі жінки шляхом само обстеження. Цей простий метод обстеження ставить перед собою ціль не виявити патологію, а переконатися, що ви цілком здорові.
    
Якщо ви маєте якісь утвори на шкірі, прощупали ущільнення в молочних залозах, відчуваєте дискомфорт і біль в ділянці живота, відчуваєте якісь симптоми під час акту дефекації, виділення із вагіни – це може бути проявом раку.
     
Зверніться за медичною допомогою до фахівця, пройдіть обстеження (не для лікаря, а для себе), пройдіть щорічний профілактичний огляд, бо це ваше здоров’я.
 
 
Ю.В. Мовчан                                                         
Лікар онкохірург                                                                                                                             
 
Профілактика пандемічного грипу

Грип є інфекційною хворобою з повітряно-крапельним механізмом передачі збудника. Джерелом інфекції є хвора людина, яка при чханні або просто розмові виділяє велику кількість вірусних часток, які опинившись у дихальних шляхах здорових людей спричиняють захворювання.

За даними багатьох спеціалістів, грип та інші респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) є найбільш масовими захворюваннями, які займають провідне місце у структурі інфекційних хвороб і складають 80-90% від усіх випадків інфекційної патології. В період епідемії хворіє на грип від 5 до 20% населення. Епідсезон осінь-зима 2009-2010р.р.небезпечний тим, що людство буде одночасно контактувати із сезонними штамами грипу (типу АBrisbane/ 10 2007(H3N1),В/ Brisbane/60/2008, АBrisbane/59/2007(Н1N1) та з пандемічним вірусом грипу.

Вже на сьогоднішній день в Україні в трьох областях оголошено епідемію свинячого грипу (Івано-Франківська, Львівська та Тернопільська). Станом на 2.11.09р в цих областях зареєстровано 34
летальних випадків, з них 2-діти.

Щоденно епідемічний грип охоплює нові території нашої країни.

В районі епідситуація на грип та ГРВІ є досить напруженою. Зростає кількість звернень за медичною допомогою з кожним днем. Проте ряд профілактичних заходів зможуть вас вберегти від цієї недуги. Для захисту від грипу в першу чергу рекомендовано дотримуватись елементарних правил: носити марлеві пов’язки, провітрювати приміщення, проводити вологе прибирання в приміщеннях, уникати місць масового скупчення людей, утримуватись від поїздок у громадському транспорті. Крім того не варто контактувати з людьми, які мають ознаки респіраторної інфекції – нежить, кашель тощо. Необхідно ретельно і достатньо часто мити руки з милом, дотримуватись здорового способу життя, включаючи раціональний сон та вітамінізоване харчування. Для профілактики зараження варто приймати вітамін С і ліки адаптогени - настоянка родіоли рожевої, елеутерокок, лимонник, а також циклоферон у таблетках або альфа інтерферон у вигляді мазі для носа. Ці препарати зміцнюють імунітет та підвищують загальну стійкість організму. Також слід пам’ятати, що перед початком прийому будь-якого препарату необхідна консультація лікаря. Експерти також радять відмовитися від вакцинації звичайною вакциною проти грипу, адже на їх думку вона не допоможе в боротьбі з новим вірусом, а лише знизить імунітет. Для того, щоб попередити контакт із збудниками хвороби необхідно дотримуватись особистої гігієни під час будь-яких контактів з тваринами, особливо це важливо під час їх забою та після нього. Інформації про передачу свинячого грипу людям у результаті прийому ними в їжу м’яса хворих тварин немає. Вірус гине під час належної температурної обробки (вище 70º С).

Які ж основні симптоми грипу?

Першими ознаками захворюваності на свинячий грип є: загальна слабкість організму, погіршення носового дихання, через 3 дні після зараження спостерігається різке підвищення температури з явищами інтоксикації, головні та м’язові болі. У більшості хворих, крім проявів звичайного вірусного захворювання має місце розлад шлунково-кишкового тракту, нудота, блювота, діарея. Крім того, серед перших симптомів буває сухий кашель, дуже часто з домішками крові. При перших же ознаках свинячого грипу необхідно одразу звернутися до лікаря.

Зі слів експертів, даний вірус значно відрізняється за антигенними властивостям від сезонних грипів останніх десятиріч. Хвороба в основному вражає молодого населення, віком до 50 років. Ускладнені форми свинячого грипу зустрічаються, як правило, у вагітних жінок, хворих на хронічні респіраторні, особливо бронхіальну астму, цукровий діабет та серцево-судинні захворювання.

Необхідно пам’ятати, що грип «відчиняє ворота» вторинній бактеріальній інфекції. Страшний не сам грип, а його ускладнення. Найбільш частим ускладненням є пневмонія та ураження лор-органів (запалення пазух носа, середнього вуха, ангіни).Ускладнення розвиваються нерідко з перших днів хвороби. Тому не зволікайте і при перших же симптомах грипу звертайтеся за допомогою до лікаря, який призначить адекватне лікування та попередить виникнення небажаних ускладнень. Хворий на грип повинен дотримуватись постільного режиму, молочної, рослинної дієти, багатої на вітаміни. Рекомендується вживати багато рідини – чай з молоком, медом, калиною, лужні мінеральні води. Не слід понижувати температуру тіла сильнодіючими засобами. Лікарі все більше схиляються до думки про те, що температура – це ворог грипу.

І, насамперед, потрібно з великою увагою і насторогою підійти до інтенсивної профілактики гострих респіраторних захворювань і розпочинати її вже сьогодні, щоб потурбуватися про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких.

Лікар-епідеміолог міськрай ТМО І.В. Грабовський


Онкологія у дітей

Рак це злоякісна хвороба яка вражає не лише доросле населення а і дітей, і може проявлятися різними формами. Наприклад: рак шкіри і слизових та рак внутрішніх органів (печінки, підшлункової залози, кишківнику, ячників, щитовидної залози). Згідно з сучасної теорії в організмі кожної людини є так звані онкомаркери (ракові клітини), які під дією факторів зовнішнього (екологія, харчування, шкідливі звички) і факторів внутрішнього (порушення функції внутрішніх органів) середовищ активуються і проявляються хворобою. Тобто у кожного із нас є ймовірність захворіти на це захворювання.

Станом на жовтень 2009 року на онкообліку знаходиться 17 дітей із них 2 підлітки. За 10 місяців 2009 року захворювань на онкопатологію не зареєстровано. В 2008році було виявлено 4 дітей хворих на рак. Найчастішими формами раку у дітей є: гострий лейкоз, рак щитовидної залози, рак головного і спинного мозку, рак печінки та рак кісток.

З метою раннього виявлення та своєчасного лікування розроблена державна програма „Дитяча онкологія” на 2006-2010 роки, якою керуються лікарі педіатри. У Новоград-Волинському районі занедбаних випадків онкопатологію не зареєстровано, що свідчить про ефективність роботи педіатричної служби і своєчасне виявлення онкопатології. Всі онкохворі діти отримали своєчасне спеціалізоване лікування в гематологічному центрі в обласній дитячій лікарні і знаходяться на диспансерному обліку.

Онкохірург міськрай ТМО
Ю.В. Мовчан

Небезпечний туберкульоз
В Україні, як і в усьому світі, епідемія туберкульозу носить надзвичайний характер і була зареєстрована у 1995 році. Стрімке зростання захворюваності на туберкульоз в нашої країні відмічено починаючи з 1991 року.

У 2007 році в Житомирській області зареєстровано вперше 1093 випадки активного туберкульозу, в тому числі 27 випадків серед дитячого населення.

За 2007 рік найвищий рівень захворюваності на туберкульоз відмічено у Брусиловському, Коростенському, Олевському, Коростишівському, Любарському, Малинському районах.

У 2007 році в Новоград - Волинському районі всього на диспансерному обліку знаходяться більше 600 хворих на туберкульоз.

           Туберкульоз - інфекційне захворювання, що передається восновному, повітряно-крапельним шляхом. Збудником туберкульозу мікобактерія туберкульозу.    Хворі на  його легеневі форми становлять основну небезпеку в  поширенні  туберкульозу.
Збудник захворювання потрапляє в навколишнє середовище під час кашлю,
чхання    чи    розмови    хворого.

Для інфікування досить вдихнути невелику кількість мікобактерій.
Можливе  зараження МБТ при  споживанні    не пастеризованого молока від корів, хворих на туберкульоз бичачого типу. Унаслідок такого    інфікування    частіше  розвивається  позалегенева  форма туберкульозу, яка є менш заразною і рідше передається від людини людині.

Кожен  хворий-бактерїовиділювач  може   інфікувати  до  20  осіб на рік.      Однак      не      завжди      інфіковані      люди      занедужують      на      туберкульоз. Лише   5-10   %   інфікованих   мікобактеріями   протягом   життя   можуть   захворіти. Якщо    ж    імунна    система    людини    ослаблена,    її    шанси    захворіти    на туберкульоз значно зростають.

          Щосекунди у світі мікобактерією туберкульозу інфікується одна людина, щорічно - 1 % населення планети Мікобактерією інфіковано одну третину населення світу. Щорічно від туберкульозу вмирають 2 млн. осіб І близько 8 млн. осіб занедужують. Епідемія поширюється і стає дедалі не безпечнішою.

Більше ніж у 90 % випадків туберкульоз уражує легені. Дорослі хворі часто є бактеріовиділювачами і можуть бути вкрай контагіозними.
Позалегеневий    туберкульоз    уражує    різні    органи:    лімфатичні вузли, кістки І суглоби, сечостатеву систему, мозкові оболонки, кишки тощо.

          Туберкульоз може перебігати без симптомів, але в більшості хворих має місце характерна симптоматика, що змушує їх звернутися до лікаря. Зазвичай туберкульоз розвивається поступово, і до моменту звертання хворого до лікаря деякі симптоми вже наявні протягом кількох тижнів або навіть місяців.

           Найхарактернішим    симптомом    туберкульозу    легенів    є кашель упродовж 3 тижнів і більше, зазвичай з виділенням харкотиння. Усі пацієнти, в яких є цей симптом, повинні якнайшвидше здати харкотиння на дослідження. Кашель протягом 3 тижнів і більше супроводжується одним або кількома з перерахованих нижче симптомів:

- втрата маси тіла;
- стомлюваність;
-  гарячка;
-  потіння вночі;
-  біль у грудній клітці;
- задуха;
- втрата апетиту;
-  кровохаркання.

Як вберегтися від туберкульозу?

• дотримуйтесь правил особистої гігієни, охайності;
• споживайте їжу, багату білками, вітамінами, мікроелементами;
• житлові та робочі приміщення добре провітрюйте, робіть вологе прибирання;
•  відкривайте щодня штори та гардини, щоб у кімнату заглядало сонце, яке вбиває
мікобактерії туберкульозу і значною мірою захищає від хвороби;
•  один раз на рік проходьте флюорографічне обстеження.

Щеплення проти туберкульозу необхідні.
При відсутності проти показів, які визначає лікар, щеплення проти туберкульозу є обов'язковим для новонароджених і проводиться у пологових будинках на 3 - 7 день життя немовляти.
Повторне щеплення проводиться в 7 - ми та 14 - ти річному віці, після діагностичної проби Манту.

Про це необхідно знати.

Рання діагностика туберкульозу має дуже велике значення.
Лікування на ранніх стадіях захворювання менш тривале та більш ефективне. В Україні воно проводиться безкоштовно. На весь період лікування за хворим на туберкульоз зберігається місце роботи.
Для реабілітації хворі забезпечуються санаторним лікуванням.

Шановні новоград-волинці!
З метою профілактики захворюваності на туберкульоз з 18 березня 2008 року в місті розпочалось масове флюорографічне обстеження (міськрай ТМО, каб.№123) дорослого населення.
Пам’ятайте, хворобу краще попередити,  ніж лікувати.

Завідуюча Новоград-Волинським
                 протитуберкульозним диспансером Ольга Акентьєва         
 
Мастопатія – вирок долі
чи привід переглянути життєву позицію?
  
         Молочна залоза відіграє важливу роль для здоров”я  жінки. Вона служить не тільки для годування дитини, але і являється окрасою жінки. У всі роки її оспівували поети, письменники, художники. Але жіночі груди нерідко приносять масу клопоту їх володаркам в зв’язку  із появою в них больових відчуттів, дискомфорту, пухлиноподібних утворень. При порушенні гормонального балансу у жінок можуть з’явитися вузлики і ущільнення в залозі.  У одних це протікає безсимптомно, у інших вони, у визначені періоди, стають болючими, інколи ці зміни в молочній залозі супроводжуються загальною слабістю. Все це повинно насторожити жінку і явитися причиною звернення до лікаря. Регулярні профілактичні візити до лікаря – це виключення небезпечного процесу в молочних залозах, яке не займе багато Вашого часу, а ціна відмови від своєчасної консультації і обстеження (УЗО, мамографія, можливо – біопсія) може бути непомірно високою! (Рак).

        Доволі часто у жінок дітородного віку виникають пухлиноподібні утвори в молочних залозах, які по своїй природі не є злоякісними і називаються дисгормональною гіперплазією молочних залоз.   

        Дисгормональні гіпеплазії молочних залоз виникають на фоні гормонального дисбалансу і включають таке широко розпоширене жіноче захворювання як мастопатія.

         Мастопатія – фіброзно-кістозна хвороба, яка характеризується широким спектором проліферативних  і регресивних змін тканин молочної залози з  співвідношенням епідеміального і сполучнотканинного компонентів, тобто – це неправильне розростання тканин молочних залоз. Розростання може бути дифузивним з перевагою фіброзного або кістозного компонентів, яке можна виявити лише при додаткових методах обстеження (УЗД) і вузлове, яке виявляється  навіть при самообстеженні, коли в залозі  пальпується пухлиноподібний утвір. Основними симптомами мастопатії є: неприємні відчуття в молочних залозах, болі які носять як постійний так: періодичний характер, які посилюються перед місячними за 7-10 днів, виділення із молочних залоз, наявність ущільнень, вузликів.

     Існує багато факторів ризику, які збільшують ймовірність виникнення мастопатії. Серед них: хронічні запалення матки і придатків, порушення функції щитовидної залози, тривалі перериви в статевому житті, відсутність задоволення від статевих стосунків, хронічний гепатохолецистит збільшують ризик захворювання на 40-50%, кормління дитини материнським молоком менше 5 місяців і більше 2-х років, роди після 30 років, ранній початок місячних (раніше 13 років) і рання менопауза (до 45 років), вегато-судинна дистонія, нервові перевантаження – на 20-40% ранні статеві стосунки, безпліддя, викидні, аборти, травми молочної залози – на 10-20%, і до 10% - куріння, зловживання алкоголю, радіація, цукровий діабет, кісти яйників, ожиріння.

Настороженість при мастопатії пояснюється тим, що вона є передпухлинним захворюванням , на фоні якого може розвинутися рак молочної залози. На фоні вузлової мастопатії ймовірність виникнення раку збільшується в 7 разів, на фоні фіброаденоми – в 5 разів, на фоні дифузної фіброзної мастопатії – в 0 разів.

Мастопатія – це не вирок, а привід передивитися свою життєву позицію.  Якщо діагноз „Мастопатія” не підлягає сумнівам і Вам запропоновано самообстеження 1 раз в місяць, огляд лікаря 1 раз в рік і призначено лікування, значить у Вас є час змінити протікання хвороби до кращого.

      Які ж рекомендації при мастопатії? Перш за все звернути особливу увагу на харчування. Необхідно виключити все, що підвищує рівень естрогенів (естроген – жіночий статевий гормон яйників) в крові. Існує цілий ряд продуктів, які знижують рівень  естрогенів в крові, але є й такі, які мають протилежну дію. В раціон необхідно включити речовини, які позитивно впливають на функції систем організму,  які укріпляють здоров’я і знижують ризик багатьох захворювань, в тому числі і мастопатії. Рекомендовано вживати більше рослинної їжі (рослинні волокна), приймати харчові біодобавки, пити чай, особливо зелений, збільшити в раціон кількість  рослин сімейства хрестоцвітих. Виключити із раціону бобові культури, можна вживати лише сою, виключити вживання жирної їжі, не вживати кави, відмовитись від куріння.

       Наведу деякі пояснення даним рекомендаціям. Чому важливо їсти більше рослинної їжі? В рослинній їжі міститься велика кількість волокон, в тому числі нерозчинних, вони зв’язують і виводять із організму гормони естрогени. Нерозчинними волокнами є агар (морська капуста) і клітковина, яка міститься в яблуках, моркві, буряку, помідорах, перці і зерні.
Чому потрібно приймати  біологічно - активні добавки (БАДи)? При недостачі в раціоні харчових волокон харчові добавки відновлюють їх дефіцит і як наслідок більше зв’язаних естрогенів буде виведено із організму.

     Чому чаю надається перевага? Чай, особливо зелений, містить антиканцерогенні речовини. Із чаєм в організм надходять біологічно активні речовини, необхідні для загального оздоровлення організму: ефірні масла, органічні кислоти, флавоїди, стерини, вітаміни А, В1, В2, РР, Р.

        Чому в раціон потрібно збільшити кількість росли сімейства хрестоцвітих? До рослин сімейства хрестоцвітих відносяться: гірчиця, редька, ріпа. Із цих рослин виділено речовину індол -3- карбінол, який посилює виведення жіночих гормонів із організму. Чому потрібно виключити із  раціону бобові? Рослини сімейства бобових (боби, горох, квасоля ( акація, конюшина і трави) софорія солодка), являються природним джерелом естрогенів. Чому можна вживати сою? В сої знайдено речовину, яка по хімічній будові близька до відомих препаратів: тамоксіфен, фарістон, які мають антиестрогенну дію і використовуються для лікування раку молочної залози.

       Чому необхідно зменшити вживання кави? Кава, особливо у великих дозах, підвищує рівень вільних жирних кислот в крові, що може суттєво вплинути на гормональний дисбаланс у жінки.

       Окрім дієти при мастопатії жінці потрібно звернути увагу на статеві стосунки, які повинні бути регулярними, своєчасно проводити профілактику хронічних запальних процесів в організмі, особливо яйників, матки, печінки, проводити самообстеження молочних залоз,1 раз (хоча б) в рік звернутися до лікаря.
   
Лікар хірург-онколог
Новоград-Волинського міськрай ТМО
  Юрій Мовчан  
 
 
Обласний центр здоров’я та
обласний наркологічний диспансер інформують:
Статистика стверджує, що наразі кожна друга молода людина в Україні у віці 14-20 років хоча б раз вживала той чи інший наркотик. Скільки з них опинилося в залежності, загинуло чи помирає від СНІДу – невідомо.
Починаючи з 90-х років зросла кількість злочинів, пов’язаних з наркотиками, в 4 рази, а кількість злочинів у стані наркотичного збудження – у 7 разів.
Серед споживачів наркотиків більше чоловіків, проте, згідно з даними ВООЗ, протягом останніх десятиріч спостерігається тенденція до зростання споживання наркотиків серед жінок.
За підрахунками національних експертів і міжнародних організацій (ВООЗ, ЮНЕЙДС), в Україні нараховується від 250 до 400 тисяч споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН).
Споживачі ін’єкційних наркотиків мають набагато більший ризик захворіти ВІЛ/СНІДом, ніж звичайні люди. Частка споживачів ін’єкційних наркотиків серед ВІЛ-позитивних складає в різних регіонах України від 45 % до 85 %.
Протягом 2007 року наркологічною службою нашої області було взято вперше на облік 113 хворих наркоманією (2006 рік – 203).
Станом на 01.01.2008 року в області перебували на диспансерному обліку 1155 хворих наркоманією, із них 1 підліток. Сільські жителі складають 135 осіб (8,7 %). Жінки, хворі на наркоманію, складають 14,0% (213 осіб). Найвищий рівень захворюваності у містах Житомирі, Коростені, Бердичеві.
В області поширеність розладів психіки як наслідку вживання наркотичних речовин зменшилася у порівнянні з минулим роком і становить 118,0 на 100 тисяч населення (по Україні цей показник становить 176,6). На кінець 2007 року хворих на токсикоманію перебувало 11 осіб, з них 2 підлітки.
Щоб допомогти хворим на наркоманію, в Україні щороку відкриваються нові реабілітаційні центри, пункти замісної підтримуючої терапії (ЗПТ). За даними Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, станом на 01.01.2007 року в країні працювали 124 реабілітаційних центри для наркозалежних, у тому числі 37 центрів ресоціалізації наркозалежної молоді “Твоя перемога”. Відкрито 29 пунктів замісної підтримуючої терапії. Щороку до центрів “Твоя перемога” звертається близько 4500 осіб.
Наразі в Україні, а також у нашій області вживання легальних і нелегальних наркотичних речовин становить значну проблему, яка вимагає не тільки узгоджених дій усіх структур органів охорони здоров’я, а й консолідації громадськості.

[версія для друку]

 
Новоград-Волинський - туристичний
 
Новоград-Волинський - батьківщина
Лесі Українки
Прийом
громадян
Оголошення
До відома новоград-волинців!
13.11.2018

Комунальне підприємство Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» доводить до відома, що в зв’язку з проведенням 14.11.2018 р. Новоград-Волинським РЕМ ремонтно-профілактичних робіт на ТП-47 (консервний завод) з 11:00 до 17:00 год. 14.11.2018 року буде припинено роботу каналізаційної насосної станції на вул. Надслучанській. 

Докладніше...
До уваги новоград-волинців!
12.11.2018

16 листопада з 14:00 до 15:00 год. на території міста відбудеться комплексна перевірка системи централізованого оповіщення цивільного захисту шляхом подання звукового сигналу «УВАГА ВСІМ».

Докладніше...
Запрошуємо мешканців міста до обговорення проекту рішення виконавчого комітету міської ради
09.11.2018

Запрошуємо мешканців міста до  обговорення проекту рішення виконавчого комітету міської ради «Про затвердження регламенту та умов проведення конкурсу на визначення перевізників для роботи на міських автобусних маршрутах загального користування (регуляторний акт), яке відбудеться 13 листопада 2018 року о 14:00 год у великій залі Будинку рад.

Докладніше...
Всі оголошення
Опитування
Чи були хоч раз порушені Ваші права як працівника роботодавцем? (несвоєчасна оплата праці; невиплата заробітної плати; неофіційне працевлаштування; виконання робіт, не передбачених трудовим договором; незаконне звільнення; тривалість робочого дня більша за встановлену законом; тощо)
   Так, порушувались
   Ні, не порушувались
Результати
Архів опитувань
Пошук


Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

TyTa