www.novograd.osp-ua.info

Фестиваль діяльнісної педагогіки: новоград-волинські вихователі ДНЗ презентують рефлексивні вправи, що сприяють самопізнанню дітей дошкільного віку
24.11.2014

Педагоги дошкільних навчальних закладів Новограда-Волинського не стоять на місці у професійному розвитку і набутті фахових компетентностей.

За ініціативою управління освіти і науки, інформаційно-методичного центру 2014-2015 навчальний рік оголошено роком рефлексивної культури, протягом якого:

1) створюватимуться умови для формування рефлексивної культури педагогів та основ для розвитку рефлексивних умінь вихованців ДНЗ;

2) удосконалюватимуться форми і методи рефлексивного навчання;

3) забезпечуватимуться неперервність процесу здійснення педагогами та дітьми самопізнання, самооцінки, самоаналізу та самоконтролю; засвоєння рефлексивних знань і застосування їх на практиці. 

Рефлексія – здатність людини до усвідомленого самопізнання, критичного самоаналізу і адекватної самооцінки;  Очевидно, що сучасній освіті потрібен педагог-професіонал, здатний оперативно реагувати на суспільні зміни, аналізувати й корегувати власну діяльність у напрямі співвідношення соціальних вимог, а відтак, професійна рефлексія стає невід’ємною частиною діяльності педагога.

Проблема формування рефлексивної культури ще недостатньо теоретично розроблена вітчизняними науковцями і апробована на практиці. Тому вихователям ДНЗ доводиться опрацьовувати багато психолого-педагогічних джерел, здобуваючи та поповнюючи свої знання про рефлексію; методом спроб і помилок створювати власний алгоритм  механізм реалізації рефлексивного механізму відносно самого себе і вихованців.

Першими результатами професійних пошуків, родзинками напрацьованого досвіду педагоги поділилися на VI міському фестивалі діяльнісної педагогіки що відбувся на базі ДНЗ №6 (завідуюча Медведчук З.П.). Темою для обговорення стало «Забезпечення умов для рефлексивного самопізнання дитини дошкільного віку»,

Модератори міні-майстер-класів спочатку ділилися секретами власного самопізнання, розповідали про найефективніші прийоми формування самопізнання у вихованців, а потім вже в інтерактивній формі разом із підгрупою учасників обігрували одну-дві рефлексивних вправи.

Усього було проведено 12 майстер-класів, що розкривали особливості створених умов для самопізнання дітей дошкільного віку під час проведення тематичних мініатюр, у зображувальній діяльності, художньої праці, повсякденному житті, за допомогою дидактичних, комунікативних, екологічних ігор та проективних методик.

Присутня на заході головний спеціаліст управління освіти і науки І.Р.Самойленко, оцінюючи побачене, відзначила, що «рефлексивна культура є запорукою успіху, руху вперед як педагога, та і дитини», і зауважила, що найефективнішою формою пошуку золотих зернинок істини і досвіду, підтримки командного духу для вироблення спільних концепцій і стратегій є саме фестиваль.

На згадку, крім корисної інформації, взаємообміну досвідом і  позитивного настрою усі учасники отримали друковані пам’ятки-рекомендації для використання презентованих вправ у взаємодії з дітьми, а також відповіли на запитання рефлексивної бліц-анкети.

Рефлексивне навчання педагогів ДНЗ продовжиться на наступних фестивалях діяльної педагогіки з питань формування самооцінки та самоаналізу у дітей і дорослих; педагогічних читаннях з теми «Рефлексія: від філософських витоків до педагогічного аспекту»; у рамках семінарів, засідань методичних об’єднань, школи педагогічної майстерні та клубу дошкільної еліти.
 
 


Інна Кондратець, методист ІМЦ
 

 

© Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com.ua