www.novograd.osp-ua.info

Сила дитини в сім'ї
25.02.2014

Сім’я має певні особливості, які впливають на становлення особистості дитини. У дошкільному віці, коли дитина найбільше сприймає виховні впливи, саме сім’я стає об’єднуючою ланкою між дитиною і суспільством, саме вона формує її спосіб життя.

Сучасна українська сім’я часто не має змоги повною мірою реалізувати власний виховний потенціал. Це пов’язано як з особливостями суспільного виховання, так і з негативними змінами в самій сім’ї: зниженням її ефективності, конфліктними стосунками між подружжям, порушенням емоційних зв’язків між батьками і дитиною. Усе це заважає засвоєнню дитиною норм поведінки, моральних позицій, призводить до порушень в особистісному розвитку.
 
Емоційний потенціал сім’ї має великі можливості виховного впливу на дитину. В поєднанні з ідейними настановами батьків емоційні фактори виступають основною передумовою розвитку моральної гідності дитини. На основі позитивного оцінного ставлення батьків формується емоційно-ціннісне ставлення дитини до себе.
 
Не тільки під впливом дорослих, а й у їх відсутність діти, в яких сформована потреба у повазі (особистісному ставленні до себе), прагнуть виправдати очікування старших. Тому прагнення "бути хорошим" закладається в сім’ї.
 
Психологічний клімат сім’ї – це один із факторів емоційного впливу на дитину. Від атмосфери в сім’ї, морального обличчя батьків великою мірою залежать спрямованість активності дитини, її самопочуття, ставлення до оточуючих людей.
 
Під впливом "теплого" сімейного клімату спілкування дітей і дорослих, у дітей формується ставлення до батьків, вони добре контактують з однолітками, виявляють доброзичливе ставлення до них, правильно реагують на вимоги вихователів у дитячому садку. І навпаки, у поведінці дітей, які виховуються в так званих "неблагополучних" сім’ях, переважають негативні емоції, упереджене, здебільшого недоброзичливе ставлення до оточуючих, що нерідко призводить до конфліктів.
 
Дуже негативно позначається на самопочутті дитини розлад у стосунках між батьками, у дітей виникають конфліктні переживання у ставленні до близької людини.
 
Емоційно дітьми переживаються не тільки розмови дорослих, але і їх поведінка. Те, що це є дуже важливим фактором впливу на дитину, підтверджується характером дитячих ігор, у яких вони відтворюють те, що їх найбільше вражає.
 
Також сила виховного впливу сім’ї полягає в тому, що батьки можуть формувати духовні потреби дитини, починаючи з перших років її життя: схвалення та заохочення її власної активності, де виявляються певні нахили та здібності дитини, підтримання її самоповаги, яка формується під впливом сім’ї.
 
Якщо вам відомі випадки несприятливої атмосфери в сім'ї, яка впливає на психічне або фізичне здоров’я дитини, ви завжди можете звернутися в міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або зателефонувати на «Телефон Довіри» за номером 15 – 07.
 
 
Фахівець із соціальної роботи
Новоград-Волинського міського ЦСССДМ
Скиданчук І.Л.

© Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com.ua