www.novograd.osp-ua.info

Новоград-Волинський: З ОЗОНівським янголом на плечі
24.02.2014

Ось і знову зібралася разом новоград-волинська ОЗОНівська родина – творча група вчителів української літератури з впровадження особистісно-зорієнтованого навчання. Зібралися порадитися, навчитися, перейняти досвід.
 
Цього разу гостинно зустрічала озонівок школа №8. А "іменинницею" (так ніжно називає Анатолій Фасоля (науковий керівник групи, к.п.н., представник лабораторії літературної освіти Інституту педагогіки НАПН) учителя, що підготував відкритий урок) була Тетяна Остаповець.
 
За традицією вона презентувала проект уроку, якому передувала психолого-педагогічна характеристика класу.
 
Темою уроку української літератури у 8 класі Тетяна Василівна обрала поезію Івана Малковича "Із янголом на плечі". Лейтмотивом уроку були слова автора поезії, які вчитель обрала для імені уроку: "Хай кожен в цім світі спасеться".
 
Усі присутні на уроці вчителі відзначили складність аналізу поезії, її глибину, філософічність. Та Тетяна Василівна зуміла майстерно, крок за кроком підвести учнів до розуміння головної думки поезії: якою повинна бути людина, яке її призначення на цій землі.
 
Колеги на чолі з А.М. Фасолею, П.К. Ліневичем (завідувач ІМЦ) були одностайні в думці, що Тетяна Василівна – справжній майстер своєї справи. А директор школи А.В. Марчук зазначила, що кожен урок який вона проводить – відкритий.
 
Варто зазначити, що структуру уроку вчителька вибудувала відповідно до вимог особистісно зорієнтованого навчання. А сама вона постійно була присутня на уроці як читач, висловлюючи своє розуміння, бачення, переживання поезії.
 
Аби допомогти учням зрозуміти всю глибину авторського задуму, учителька дібрала низку надзвичайно продуманих запитань, форм, методів роботи.
 
Уже з самого початку уроку педагог зацікавила учнів легендою про янгола, що повсякчас оберігає кожного з нас. Ця легенда послугувала містком для представлення теми уроку. Відповіді на запитання, словникова робота, построфовий аналіз вірша, компетентнісно-зорієнтоване завдання (у тому числі й домашнє), виразне читання учителем напам'ять поезії, учнівська електронна презентація про янголів, прослуховування аудіозапису музичної обробки вірша у виконанні гурту "Плач Ієремії" – уся ця робота сприяла розумінню учнями самого твору, його ідейного спрямування.
 
Тріпотіння крилець паперових білих янгелочків, на яких учні позначали цілі уроку, а потім їх досягнення (учні розмістили їх власноруч на дошці) засвідчили, що діти збагнули, про що вірш, зрозуміли, яким шляхом потрібно йти по життю. А найголовніше – збагнули, що лише від них самих залежить, якого янгола-охоронця вони оберуть для себе: чорного чи білого. І допомогла їм у цьому людина, яка надзвичайно чуйно і толерантно тримала їх за руку впродовж усього уроку.
 
Дякуємо Вам, шановна вчителько, за вміння плекати у дитячих душах любов до рідного слова.
 
 
Тетяна БУКША, 
учитель української мови та літератури ЗОШ №9

© Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com.ua