www.novograd.osp-ua.info

Новоград-Волинський: Про якість харчових продуктів
12.08.2010

Їжа – джерело життєвих сил людини і один із факторів впливу на стан її здоров’я.

Найголовнішою ознакою харчового продукта є його придатність для вживання в їжу, тобто безпечність. Продукт може вважатися безпечним при відсутності у ньому патогенних мікроорганізмів та їх токсинів, сторонніх хімічних та фізичних домішок.

В продовольчому законодавстві Євросоюзу терміни «якість» та «безпечність» нероздільні.

Пріоритетним напрямком при здійсненні держсанепіднагляду фахівцями райсанепідстанції є моніторинг за якістю харчових продуктів. В поточному році 1,5% досліджених харчових продуктів за санітарно-гігієнічними показниками не відповідали вимогам НД та 2,3% продуктів досліджених за бактеріологічними показниками.

Серед порушень вимог санітарного законодавства, які найчастіше виявляються при перевірках це – порушення умов зберігання продуктів (невідповідна температура зберігання, недотримання товарного сусідства); відсутність супровідних документів, що засвідчують безпечність та якість харчових продуктів та реалізація продуктів з вичерпаними термінами придатності. Щодо останнього то це просто – аморально. На об’єктах контролю зареєстровано 74 випадки реалізації недоброякісної продукції, 405,6кг яких забраковано на суму 5358 грн. на слідуючих об’єктах: в магазинах «Дарія» ПП Малиновської О.В.(ковбасні вироби, печиво), «У Дарія» ПП Дарій В.В.(пиво), «Міра-Макс» ПП Костюк Г.М.(ковбасні вироби, квас), «Світ продуктів» ПП Осіпчук Л.С.(скумбрія холодного копчення), «Гостинець» ПП Милика А.В.(безалкогольні напої), магазині № 2 ТОВ «Меркурій» (торт), кіосках ринку «Урожай» ПП Тимощук Н.І.(рибні пресерви), ПП Кольбух В.Ф.(зефір) та інші.

На санітарно-епідеміологічну ситуацію в районі має вплив і такий сучасний фактор, як зростання різноманітної харчової продукції, що завозиться з інших регіонів країни та зарубіжжя. Суттєвою проблемою є транспортування продуктів. З порушнням транспортування (не забезпечення холодом) були завезені в торгівельну мережу міста кондитерські вироби з кремом, які ще й виявилися нестандартними за бактеріологічними показниками. Це вироби ТМ «Насолода» м.Хмельницький та ПП «Маріам-С» м.Київ. Окрім цього неякісними виявилися сир «Чечіль» виготовлений в Житомирському районі, ковбаса «Сільська» із села Вербка Хмельницької області, пресерва «Морська капуста в майонезі із крабовими паличками» виробництва ТОВ «Сам Фіш» м.Житомир, з Цюрупенського району Хмельницької області завезені буряки, дині з перевищеним вмістом нітратів.

Нестандартні за бактеріологічними показниками були виготовлені кулінарні вироби і місцевими виробниками – в піцерії «Бамбуліно» ПП Горбаткова С.А. (піца, гамбургер, молочний коктейль), в піцерії «Палермо» ТОВ «Пролісок» (салат), в кафе «Торнадо» ТОВ «Верес» (салат), в кафе «Сонечко» ПП Мельник Т.О.(м’ясна, кулінарія).

Під дією підвищеної температури повітря під час аномальної спеки погіршується якість харчових продуктів, якщо вони зберігаються в неналежних умовах. Вкрай важливо забезпечити реалізацію продуктів при відповідній температурі та вологості. Реалізацію кулінарної продукції та салатів через мережу супермаркетів повинні проводити при наявності даних про час виготовлення та кінцеві терміни зберігання.

Населення придає особливу увагу харчовим продуктам для спеціального дієтичного харчування – БАД-ам, фіточаям, бо це продукти які мають зміцнювати здоров’я.

Однак, бактеріально забрудненими виявились фіточай від стресу ТМ «Доктор Селезнева» (виробник «Нова фармація» м.Донецьк), фіточаї «Серцевий», «Чоловіча сила», «Бронхіальний» ТМ «Карпатська лічниця» (виробник ПК «Екопродукт» с.Вільшаниця Івано-Франківської обл.), фіточай «Мелісовий» ТМ «Галка» (виробник ТзОВ «Галка-чай» , с.Малечковичі Львівської обл.), фіточай «Ромашка» ТМ «Мудрий травник» (виробник ТзОВ «Галка-Карпати» с.Спас Івано-Франківської обл.).

Фірма-виробник фіточаїв – ФО Карпов М.Ю. с.Троянів Житомирського району взагалі виявилась фіктивною.

У всіх випадках виявлення нестандартної продукції вживались заходи адміністративного запобіжного впливу – накладено 164 штрафів, застосовано 73 фінансових санкцій до підприємств торгівлі на суму 5286,6 грн., тимчасово призупинялась експлуатація 18 підприємств. На санітарну годину закривалось 7 об’єктів. За несвоєчасне проходження періодичних медичних оглядів 11 осіб були відсторонені від роботи. Опломбований кіоск по реалізації випічки «Форнетті» на території оптового складу ТОВ «Промінь», який був відкритий без погодження із санепідслужбою з грубими порушеннями санітарних правил (кіоск розміщений у 8 метрах від сміттєзбірного майданчика).


Завідувачка відділенням гігієни
харчування райсанепідстанції
Власюк С.Г.

© Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com.ua