www.novograd.osp-ua.info

Естетичний розвиток дітей разом з батьками
26.03.2010

В ДНЗ №5 (завідуюча Ткачук С.А.) згідно плану роботи інформаційно-методичного центру відбулось чергове засідання методичне об’єднання з теми «Спільна робота дошкільного навчального закладу та сім’ї з естетичного розвитку дітей». Учасниками зібрання стали вихователі дошкільних установ міста та батьки молодшої групи. 

Вихователь-методист Кардаш Н.Г. разом з вихователем молодшої групи Поліщук В.В. цікаво і доступно розповіли присутнім про зміст та особливості образотворчої діяльності з дітьми, принципи створення умов для цього в садку і вдома, якісні та кількісні аспекти підбору матеріалу та обладнання, важливість спільних з дитиною спостережень в природі і в довкіллі та використання ігор, що сприяють формуванню у дітей зорових та тактильних навичків дослідження різних об’єктів, вмінню орієнтуватись у таких поняттях, як колір, величина, форма, кількість. «Діти не розуміють наших проблем, - зауважила Поліщук В.В., - вони живуть у власному різноколірному світі. Але не потрібно залишати їх наодинці з собою. Батькам необов’язково вміти малювати самим, треба бути лише готовим до щирого спілкування з дитиною і не загасити їх вогонь творчого бажання». 

Педагоги докладно розповіли про механізм створення куточків образотворчої діяльності вдома, довели мовою цифр, скільки ж потрібно дитини молодшого віку аркушів паперу для занять малюванням в ДНЗ. Виявилось, на дев’ять місяців для одного заняття в тиждень потрібно 30 аркушів, а якщо слідувати порадам психологів і включати малювання в інтегровані заняття, плюс самостійна художня діяльність в другу половину дня та заняття аплікацією, - загалом виходить 8 альбомів по 12 аркушів. Це кількість матеріалу тільки для обов’язкових, запланованих програмою, занять, але бажання малюків творити не піддається суворому фінансовому обмеженню. 

Неабияку зацікавленість у присутніх викликали результати анкетування батьків щодо їх відношення до образотворчої діяльності. Наприклад, на запитання «Наскільки часто Ви займаєтесь з власною дитиною образотворчою діяльністю?» із 16 батьків 7 відповіли «постійно», 8 – «не маю часу», 1 – «один раз на тиждень». А ось, що заважає батькам часто займатись малюванням з дітьми: брак часу (5 чоловік), «невміння малювати» (4 людини). Із питань, які цікавлять батьків про життя дитини в садку, образотворча діяльність майже на останньому місці. 

Діагностичними в деякій мірі виявились і інтерактивні ігри: «Малюємо вдвох», в якій по одному з представників від команд батьків та педагогів намагались на аркуші паперу за допомогою однієї рукою та одного маркеру створити образ дитини; «Бліц-опитування», де команди відповідали на прості запитання, але саме у їх відповідях ховалась зернинка істини. Несподіваними виявились відповіді батьків на запитання «Для чого малюють?» - «для розвитку», тоді, як вихователі відповіли, «що, перш за все, для задоволення». На думку педагогів, малювати краще пальчиками і фарбами, батьки ж надали перевагу фломастерам і фарбам. Але одностайними виявились думки, як у батьків, так і у вихователів, щодо запитання «З ким полюбляєте малювати?» - всі відповіли «з дітьми». 

Кульмінацією заходу стало створення букету квітів, в якому взяли участь п’ять команд у складі дітей, батьків та педагогів. Дуже цікаво і корисно було спостерігати за тим, наскільки дорослі готові надати змогу дитині обрати певний вид діяльності, техніку та матеріал, наскільки серйозно і уважно ставляться до зауважень дітей та їх побажань, чи можуть знайти вихід з проблемних ситуацій (дві дитини за столом захотіли зробити дві різні квіточки; за іншим столом дівчинка зовсім не захопилась процесом народження квітки, і переживала тільки за те, чи забере її мама додому). 

Своїми враженнями від спільної роботи, розповідями про створену квітку, діти, батьки та педагоги змогли поділись під час захисту квітки. Букет вийшов чудовим і різнобарвним, були в ньому і соняшник, і пролісок, і ромашка, і навіть айстра і дзвоник, зроблені різними техніками і з різних матеріалів.
Але найголовнішим для всіх присутніх виявився букет позитивних емоцій, задоволення від спілкування, повчальних виховних моментів і психологічних ї знахідок. 


Житня І.В.,
методист ІМЦ

© Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com.ua