www.novograd.osp-ua.info

Археологія та краєзнавча робота
Історичні скарби звягельської землі
 
 
Всі ми, мешканці сучасного Новоград-Волинського, є дітьми цієї стародавньої звягельської землі. Адже багатоповерхові новобудови міста розташовані не так далеко від двох стародавніх городищ, що лежать поруч одне з одним на правому березі Случі та які загинули в середині ХІІІ століття, згідно літописної згадки. За свідченням фахівців Інституту археології Національної академії наук України (далі: НАН України), на території нашої країни є дуже мало таких пам‘яток, які б не були зруйновані або зіпсовані пізнішими антропогенними впливами, так як на місце спаленого городища люди не повернулися, щоб створити нове поселення. Отже, наша земля несе в собі непересічну археологічну, історичну, наукову та культурологічну цінність. І тому дослідження древніх звягельських городищ були завжди цікаві для фахівців. Археологічні розкопки відбувались у ХІХ ст., наприкінці ХХ ст.. та продовжуються і в наш час.
У 2007 році до ювілею міста - 750 років з моменту першої літописної згадки про місто, з Державного бюджету України були виділені кошти у сумі 80 тис. грн.. на археологічне дослідження Північного городища літописного міста Возвягля. Ці роботи виконувала Житомирська археологічна експедиція Інституту археології НАН України під керівництвом кандидата історичних наук Петраускаса Андрія Вальдасовича. Польові археологічні роботи почались в червні 2007 року і продовжувались до листопада місяця, тобто до тої пори, поки дозволяли погодні умови.
Археологами було вскрито 100 м² суцільною площею поверхні Північного городища зі сторони в‘їзду на дитинець (східна частина розкопу, який дослідники зорієнтували за сторонами світу). Де саме знаходився в‘їзд, археологи визначили за допомогою попереднього візуального обстеження майданчика та під час аналізу оборонної системи городища (збереглись залишки валоподібного підвищення шириною від 2 до 5 метрів та висотою до 0,5 м, яке, вірогідно, пов‘язане із залишками дерево-земляних оборонних конструкцій). Це також підтверджує той факт, що вже безпосередньо при розкопках, розглядаючи природу культурних нашарувань поверхні, фахівці відзначили різке збільшення кількості та розмірів шматків деревного вугілля і „горілої” землі (в ті часи сиру глину використовували для обмазки оборонних споруд, з метою їх захисту від спалення). Також варто відзначити природне падіння рівня земної поверхні та зростання потужності культурного шару - значна кількість знахідок: фрагменти кераміки, кісток, знаряддя оборони тощо -  саме у напрямку зі сходу на захід. Щодо глибини вищезгаданого розкопу, то вона складає від 0,3 до 0,7 м, але за словами А.В. Петраускаса, фактично на самій поверхні, вже в дерні, вони знаходили кольчужні кілечки, які колись складали майже непробивні обладунки колишніх оборонців звягельської землі.
Вагомим результатом проведених досліджень можна вважати встановлення двохчасної структури Північного городища із складною комбінованою системою оборонних споруд, яка включала в себе окремі в‘їзди до дитинця та додаткового оборонного майданчика, одно та багаторядну систему валів і ровів, подвійну лінію ескарпів (земляні „уступи” з боку річки) та виносне укріплення із дерево-земляною стіною, що прикривали в‘їзд до міста.
   В ході робіт у межах розкопу дослідники зафіксували два культурно-хронологічні горизонти. Більш простіше – це знайдені матеріали, які датуються не тільки цим давньоруським періодом ХІІ – ХІІІ ст.., але й більш древніми часами. За спостереженням доктора історичних наук, провідного наукового співробітника Інституту археології НАН України Кучери М.П. є такі знахідки (наприклад: кераміка), які можуть бути ще древлянськими старожитностями ІХ – Х ст.. Але ці припущення будуть підтверджені тільки після більш ретельної камеральної обробки знахідок кваліфікаційними спеціалістами Інституту археології НАН України.
   
В результаті дослідження на площі розкопу було отримано чисельний та різноманітний речовий матеріал, представлений побутовими речами, прикрасами, предметами ремісничо-господарського призначення, серед яких: фрагмент кресала, три скляні та один бронзовий браслети, залізна пряжка, точильний камінь тощо. А також було виявлено 82 індивідуальні знахідки, тобто те, що рідко зустрічається серед археологічних знахідок. Ці матеріали представлені предметами військового обладунку давньоруських дружинників, серед яких : сім ножів (цілих та фрагментарних), п‘ять наконечників стріл (серед них екземпляри бронебійного типу), фрагменти захисного обладунку (кольчужні кільця) тощо.
   
Особливу увагу археологів привернули залишки декількох господарчо-побутових будівель, які можуть бути датуючими, а саме орнаментовані уламки стінок. Ці знахідки дозволять зібрати якнайбільше інформації щодо технології їх виготовлення та особливостей експлуатації в давньоруський період. На думку керівника експедиції А.В.Петраускаса наразі важко сказати, яку саме функцію відігравали в той час ці споруди. Це могли бути або побутові ями, де зберігались продуктові запаси (на зразок сучасних льохів), або споруди культового призначення, або ремісничо-господарчі об‘єкти, або щось інше. Більш конкретніше визначити, що це були за споруди, як, для чого і ким вони використовувались можна буде після детального вивчення знайдених матеріалів фахівцями Інституту археології НАН України.
   
Всі ці численні знахідки, разом зі слідами сильної пожежі на місці захисної стіни дитинця, а також відсутність більш пізніх нашарувань, які могли б свідчити про подальше функціонування городища – є виразними матеріалами, що підтверджують літописне повідомлення про загибель міста під час штурму військами Данили Галицького.
  
Несподіванкою для членів експедиції виявилась знахідка декількох пізньосередньовічних християнських поховань в межах розкопу. Всі вони без інвентарні, орієнтовані з незначними відхиленнями на захід. Враховуючи їх незначну глибину залягання та розташування безпосередньо на місці виходу в‘їзду до площадки дитинця, археологи припускають, що вони відносяться до поховань пізньосередньовічного часу (ХVI – ХVІІ ст..).
Цікавий факт, що з цих поховань виділяються два:
  •          перше відрізняється своїми малими розмірами -  0,88 на 0,38 м, тобто археологи припускають, що це було поховання зовсім малої дитини і тому кістки не збереглися.
  •        друге – нехарактерне для християнського обряду поховання. Чим саме? Скелет дорослої людини, з всіма кістками в анатомічному порядку, витягнутий на спині, орієнтований головою на захід, але ... череп повернутий лицьовою частиною на північ, руки зігнуті в ліктях та підняті вверх, кістями до черепа. В заповненні могильної ями, а також поруч з нею було виявлено численні знахідки кісток тварин та каміння, найбільші з яких мали розміри     0,3 х 0,1 х 0,1 м. При чому нижня частина скелета (від пояса до ніг) була придавлена цим камінням. Отже, враження таке, що навмисно була похована ще жива людина!
   Хто була ця людина? Хто та за що поховав її таким жорстоким способом? Відповіді на ці та всі інші питання, які виникли та ще будуть виникати під час наступних археологічних досліджень, ми зможемо дізнатись після детальної обробки знахідок кваліфікованими спеціалістами Інституту археології НАН України.
Адже, всі ці результати польових досліджень та висновки експертів після камеральної обробки отриманих знахідок, готуються до публікації в монографічному дослідженні „Літописний Возвягль (результати досліджень 1988 – 2008 рр.)”.
А ми сподіваємось на те, що наша співпраця з Інститутом археології НАН України на цьому не припиниться.
 
  Підготувала спеціаліст з питань туризму
  відділу культури і туризму Євдокимова Г.А.
  за матеріалами попереднього звіту кандидата
  історичних наук  Петраускаса А.В.
 
 
-     Інститутом археології Національної академії наук України підготовлено до друку книгу «Літописний Возвягель (дослідження 1988-2007 р.р.)».
     
Видання містить результати опрацювання археологічних досліджень літописного міста Возвягель, що проводилися у 1988-1998 роках на Південному городищі та у 2007 році – на Північному.
     
Підсумки розкопок Південного городища – це опис системи його оборонних споруд, антропологічного складу населення, особливостей складу диких і домашніх тварин. Матеріали вивчення Північного городища, незважаючи на порівняно невеликий обсяг, дозволяють нам робити співставлення двох осередків літописного міста, визначити їх архітектурні та соціально-економічні особливості.
© Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com.ua