Головна
Міська громада
Аукціони, тендери та конкурси
Сервіс та відпочинок
Контакти Сайти про місто

Iнформація

Центр надання адміністративних послуг
Економіка і бізнес
Міжнародне
співробітництво
Енергозбереження
Будівництво та земельні відносини
Житлово-комунальна
галузь
Гуманітарна сфера
Архів новин
Актуально про головне
27.12.2019

Паспорти бюджетної програми місцевого бюджету на 2019 рік (Управління освіти і науки Новоград-Волинської міської ради)

Докладніше...
27.12.2019

Протокол засідання конкурсної комісії Новоград-Волинської міської ради на зайняття посади директора КНП «Новоград-Волинське міськрай СМО»

Докладніше...
26.12.2019

КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР трудового колективу КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА» на 2019–2021 роки

Докладніше...
Результати щоденних моніторингових вимірювань потужності поглиненої у повітрі дози гамма-випромінювання, проведених за період з 19 по 26 грудня
26.12.2019

Новоград-Волинський міжрайонний відділ Державної Установи „Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України” повідомляє, що за результатами щоденних моніторингових вимірювань потужності поглиненої у повітрі дози гамма-випромінювання, проведених за період з 19 по 26 грудня 2019 року на відкритій місцевості у контрольній точці вимірів за адресою м. Новоград-Волинський вул. Н.Оржевської, 8, встановлено: середній показник - 18 мкР/годину, що не перевищує величину природнього радіаційного фону для території України (10-25 мкР/год).

Докладніше...
Всі новини
Електронні звернення
Шановні відвідувачі, ви можете звернутися до посадових осіб, зокрема міського голови, секретаря міської ради, першого заступника та заступників міського голови, керуючого справами, а також начальників управлінь та відділів виконавчих органів Новоград-Волинської міської ради за допомогою електронного звернення. Для цього Вам необхідно заповнити форму, подану нижче.
Зверніть увагу, що лист в електронній формі не є офіційним зверненням, він не підпадає під дію норм Закону України "Про звернення громадян", зокрема щодо надання відповіді у встановлений законодавством термін.
Заповніть будь-ласка всі поля (обов’язково) і натисніть "Надіслати".
Ваше прізвище, ім'я та по батькові:
Контактний телефон:
Адреса проживання:
E-mail:
Текст запитання:
Архів запитань та відповідей
Увага! Відповідь отримають лише ті, хто коректно вказав свої контактні дані.
Управління Державної служби
Державна підтримка енергозбереження

GISMETEO: Погода по г.Новоград-Волынский

 
Знайомство з містом Фотогалерея
Візитівка міста
Історія міста
Символіка
Історичні пам'ятки
Карта міста
Онлайн трансляції
Міські новини
Новоград-Волинський: Історія Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесиним джерелам»
28.07.2011

За майже 800 років існування нашого Звягеля-Новограда-Волинського найзнаменнішою подією, що прославила місто, стало народження тут славної доньки українського народу Лариси Петрівни Косач. Відома всьому світу під іменем Лесі Українки вона стала візитівкою нашого міста. Саме на її честь, вшановуючи талант геніальної дочки Прометея, 25 років тому було започатковане свято «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА». І хоча пересічні мешканці міста за звичкою називають його святом міста, все ж таки воно є єдиним в Україні святом літератури та мистецтв, святом, яке стало справжнім брендом Новограда. 

Автором ідеї свята та довгі роки його головним режисером був Заслужений працівник культури України, Микола Мартинюк. Понад 5 років режисером свята була Людмила Гамма. Насамперед, організатори свята поставили собі за мету пропагування серед різних верств населення творчості Лесі Українки, дослідження її літературної спадщини та творчості найближчого оточення – Олени Пчілки, Михайла Драгоманова, Михайла Косача (Обачного), Ольги Косач-Кривинюк (Олесі Зірки) на загальнонаціональному та міжнародному рівнях.
Мета свята полягає також у розвитку народної творчості нашого краю у всіх її проявах – автентичному пісенному та декоративно-ужитковому мистецтві, збереженні і розвитку національних традицій. Отже джерела творчості Лесі Українки, які сьогодні так багатогранно проявляються у творчості її земляків, всіляко розвиваються і підтримуються. 


Свято із самого свого початку мало у своїй структурі два напрямки: літературно-мистецький та фольклорно-етнографічний.
Давайте перегорнемо історію «Лесиних джерел», пригадаємо найцікавіші події, адже свято прожило 25-років. За цей час виросло нове покоління новоград-волинців. Протягом чверть століття частинку своєї душі та таланту під час підготовки та проведення свята залишили його організатори, режисери та ініціатори окремих фрагментів. Подякуємо їм за це. 

8 серпня 1987 року, у рік 730-річчя від першої літописної згадки про Новоград-Волинський, на його центральній площі урочисто відкрито пам’ятник великій Українці, проведено літературні читання та народні гуляння. Відомий український поет Іван Драч, що був присутній на відкритті пам’ятника сказав про свято: “…Воно вийшло з глибини поваги і любові, якими оточене ім’я Лесі Українки у її рідному краї. Звідси черпала вона життєдайну силу і снагу для своєї творчості…”. З часом площу названо на честь землячки. 

1988 рік - на літературно-мистецькому вечорі свято літератури і мистецтва, присвячене Лесі Українці, названо „Лесині джерела“. Відзначено, що свято виростає до рівня всеукраїнського, багатонаціонального. У всіх заходах свята брав участь Грузинський чоловічий ансамбль „Хашурі“, який виконував грузинські та українські пісні. 

1989 рік. На відновлених мурах старовинної фортеці, під символом древнього Звягеля – дзвоном вперше лунали пісні про славне і трагічне минуле українського народу у виконанні знаних кобзарів Василя і Миколи Литвинів. Цього року свою квітку у вінок шани Лесі Українки вплітали народні колективи з Білорусі, Росії, Грузії, Польщі, розширилась українська географія свята.
Місцевий поет Ю.Ковальський на літературних читаннях біля пам’ятника Лесі Українці сказав: „Ріднить нас Леся Українка своїм чарівним словом, своїм невигойним болем, своїм звитяжним життям. Ми любимо це свято, у якого ім’я нашої Лесі, ми раді вітати усіх гостей, які приїздять до нас“ 

1990 рік. Рік 500-річчя заснування Запорізької Січі відобразився у заходах свята яскравою козацькою ходою за ініціативи Миколи Мартинюка започатковано розважально-ігрову програму „Козацько-чумацькі жарти“ на фортеці. З 2007 року, щоб надати фрагменту місцевого забарвлення вони стали називатися « Звягельськими розвагами». А готуються вони силами міських та районних аматорів; Його організаторами були Тетяна Єрмакова, Олег Мізернюк, Валентин Колишев, Валентин Ольшевський , а цього року - працівники райвідділу культури. 

Цього ж таки 1990 року Парк культури запросив умільців та шанувальників декоративно-ужиткового мистецтва у Містечко майстрів. За 25 років його учасниками стали понад 1000 осіб. Декілька років поспіль майстри проводять свої майстер-класи. Організатором цього фрагменту свята довгий час був Сергій Руденко.Сьогодні «Містечком майстрів» опікується Тетяна Музика. 


1991 рік. Вперше в Україні побачила світ сцени вистава „Бояриня“, за п’єсою Лесі Українки у виконанні артистів народного театру Палацу культури. Це стало яскравою подією у культурному житті міста, окрасою свята. - театральні вистави за творами Лесі Українки у виконанні різних театрів стали доброю традицією. Слід добрим словом згадати режисерів місцевого народного театру МПК Петра Сурая, Валентина Ольшевського, постановки яких були не гіршими за столичні . У 1991 на площі біля фортеці було відкрите скульптурне зображення героїв „Лісової пісні“ Мавки і Лукаша, яке створив професор В.Шевцов. Традиційними відтепер стають «Народні вертівки» на 7 сценічних майданчиках центральних вулиць і площ міста за участю творчих аматорських колективів .Загалом, за роки існування свята його учасниками були майже 600 колективів з усіх областей України.. 

1992 рік. У літературно-меморіальному музеї Лесі Українки гостей свято гостинно приймала літературна вітальня. Справжнім сюрпризом була участь у заходах свята народної артистки Украни Ніни Матвієнко. „Тут гарно, як у вулику, і людей багато, як отих золотих бджілок. Я прийшла до Лесі як до матері, сестри, подруги. Хочеться доторкнутися до неї, ніжно погладити, - сказала відома співачка“. Відтоді щороку у музеї Лесі Українки під керівництвом берегині Косаківського гнізда заслуженого працівника культури України Віри Римської під час свята проходять літературно-наукові зустрічі, читання, зустрічі Лауреатів літературних премій ім.. Тараса Шевченка, Лесі Українки, вручення обласної премії імені нашої землячки. 

У різні роки в музеї на таких заходах побували поети і письменники Іван Драч, Ліна Костенко, Олесь Гончар, Дмитро Павличко, Микола Сингаївський, Петро Гоць, науковці Микола Жулинський, Микола Суліма, Григорій Штонь; народна артистка України Ада Роговцева.
1994 рік. Ще масштабнішим стало свято літератури і мистецтва. Не лише за наказом Міністерства культури України, а й за велелюдною участю гостей з ближнього та далекого зарубіжжя воно стало міжнародним. З тих пір постійними учасниками свята є творчі колективи, майстри, науковці з Грузії, Росії, Білорусі, Польщі. Протягом багатьох років до нас приїздять представники адміністрації грузинських міст Сурамі, Хашурі, консули Польщі в Україні, член парламенту Хорватії, депутат зборів з Курська, офіційні делегації з білоруського міста-побратима Рогачева, польських – Ломжі, Пясечного. 

1995 рік. Перед виконкомом міської ради пройшла урочиста презентація прапора, корогви і герба міста Новограда-Волинського, створених за проектом М.Босенка. Святковий концерт за режисурою народного артиста України Б.Шарварка вражав сяйвом зірок української естради. Апофеозом свята стала вистава народного театру „Лісова пісня“ за драмою-феєрією Лесі Українки, на острівку серед річки Случ.
1996 рік. Започатковано конкурс автентичного солоспіву Житомирського Полісся „Пісня долю вишила“, завдяки якому учасники і гості свята почули поліську народну пісню, саме так, як її співали віки тому, побачили одяг, в якому ходили прабабусі, коли були молоді. Зініціювала його проведення саме в нашому місті Заслужений працівник культури України Віра Матвійчук , яка є протягом багатьох років членом журі. За 15 років конкурс переріс у Всеукраїнський, і нині під назвою «Животоки» є одним з найяскравіших епізодів фольклорно-етнографічного напрямку свята. Організатор конкурсу - Галина Кучинська. 


Вперше у 1996 році Житомирський державний краєзнавчий музей продемонстрував колекцію народного одягу. Такий показ під час свята практикувався і надалі.
У 1997 та 2007 роках. Відзначалися ювілеї з дня першої згадки про місто і це простежувалося у заходах «Лесиних джерел». У ці роки вони проходили на городищі , де професійні та місцеві артисти відтворювали давні історичні події. Свято відвідала внучка Михайла Драгоманова, племінниця Лесі Українки Наталія Драгоманова-Бартаї, яка проживає в Угорщині. 

1998 рік. Окрасою свята цього року стала вистава народного театру Палацу культури ім.Лесі Українки „Маруся Чурай“ за однойменною поемою Л.Костенко. Артисти-аматори під керівництвом заслуженого працівника культури Петра Сурая на цей раз перенесли дійство під відкрите небо – на фортецю. І не помилилися – видовище було надзвичайне. 

Відбувся концерт лауреатів та дипломантів міського конкурсу виконавців естрадної пісні „Сонячне коло“.
1999 рік. На Честь 150 річного ювілею від дня народження матері Лесі Українки – О.П.Драгоманової-Косач (Олени Пчілки) в місті урочисто відкрито будинок музею родини Косачів, зведений на місці садиби Завадських, де сім’я прожила шість років. Відтепер під час свята тут завжди проходять Всеукраїнські конкурси, концерти ансамблю «Класік», виставки творів місцевих художників. Організовували ці заходи директори музею родини Косачів Мечислава Овчарук та Сергій Куценко. 

2001 рік. Рік 130-річчя від дня народження Лесі Українки, оголошений ЮНЕСКО роком Лесі Українки, відзначився у Новограді-Волинському по особливому. Вперше на острівку драму-феєрію „Лісова пісня“ показував професійний театр музичної драми і комедії з м.Херсона . Вперше у музеї родини Косачів пройшов конкурс ерудитів „Звягель-інтелект“ за тематикою життя і творчості Лесі Українки.
З 2006 року у Музеї родини Косачів проводиться Всеукраїнський конкурс виконавців художнього слова ім. Лесі Українки, що збирає професійних артистів, читців, акторів. Конкурс додав нових яскравих інтонацій літературно-мистецькому напрямку свята. Організатори фрагменту у цьому році -Олена Завгородня, Ліна Наумець. 


Цікавою складовою «Лесиних джерел» стало Свято книги «У пошуках мудрості» з книжковою виставкою-ярмарком української книги, парадом літературних героїв та різноманітними конкурсами та вікторинами. Його організаторами та учасниками щороку є працівники міських бібліотек під керівництвом Валентини Михацької.
Протягом останніх років свята було оновлене новими фрагментами. ЦЕ: творчі акції «Поліська вишиванка»; «Рушник громадської єдності», Свята національних культур та хореографії; мистецько-розважальна програма «Арт-майданчик». У 2007 ювілейному для міста році у Палаці дітей та молоді завдяки старанням її працівників відкрито єдиний в області Музей льону. У 2010 році в рамках свята на Звягельській фортеці було урочисто освячено та відкрито пам’ятний знак на місці Свято Преображенського собору, у якому в 1871 році охрестили Ларису Косач - майбутню Лесю Українку. 

25 років епілогом свята був вечірній концерт за участю майстрів української естради, кращих аматорських колективів. Режисери концерту Михайло Артемюк, Ірина Панасюк. За чверть століття у концертах взяли участь Народні артисти України Ніна Матвієнко, Дмитро Гнатюк, Раїса Недашківська, Тарас Петриненко, Василь Зінкевич, Валентина Степова, Іво Бобул, Лілія Сандулесу, Марія Стеф’юк, Михайло Дідик та багато інших оперних та естрадних артистів України. Неодноразово виступали Волинський народний хор, державний естрадно-симфонічний оркестр, академічний народний хор ім. Г.Верьовки, тріо «Золоті ключі», квартет «Явір», гурти «Гетьман», «Мандри», «Древляни», ансамбль Південного військового округу. А закінчується концерт зазвичай святковим феєрверком. Справжнє піротехнічне шоу останніми роками забезпечує місцевий підприємець Олег Процун, а фінансує - підприємство «Техна». 

Офіційними гостями свята за ці роки були Міністри культури і мистецтв України, міністр закордонних справ України Борис Тарасюк, Голова Верховної Ради України Володимир Литвин, нинішній міністр освіти, науки, молоді та спорту Дмитро Табачник. У 1995 році Президент України Л. Кучма у своєму вітанні до свята побажав: “Хай же ніколи не замуляться ці святі “Лесині джерела”, … хай буде благословенним край, який дав Україні таку геніальну доньку, що нею пишається світ…” 

Події свята висвітлювалися загальноукраїнськими та обласними засобами масової інформації . Репортажі, нариси та телефільми про свято знімали та демонстрували всеукраїнські телевізійні канали: 1-й Національний, «Інтер», «1+1», «Новий канал», всесвітня служба УТР представила світовому глядачеві 3 тематичні програми про Лесю Українку, наше місто та свято «Лесині джерела».
Культурно-мистецькі заходи свята завжди ретельно готувалися. Головами організаційного комітету свята «Лесині джерела» були міські голови – Анатолій Ринка, Олександр Костеченко, Микола Мартинюк, Василь Неук, Володимир Загривий, Микола Іванюк, Микола Боровець. Кожен із мерів із повагою ставився до започаткованих традицій, намагаючись їх зберегти, додати нові.
Частинку своєї душі щороку віддавали святу начальники та працівники відділу культури міської ради Віра Матвійчук та Людмила Гамма; Лариса Заєць, Євгенія Вашук; керівники та працівники міського палацу культури ім. Лесі Українки Дмитро Розгон, Надія Гончарук, Борис Меленевський , Ірина Антипчук та багато інших. 


Завдяки талановитим фотографіям Ігоря Боремського, Валерія Гольшейдера, Юрія Дробота, відео зйомкам Івана Лавренчука, матеріалам журналістів місцевих газет, телебачення, радіо історія «Лесиних джерел» зберігається для нащадків. Свій штрих у 25-літній історії свята вирішили залишити студенти промислово-економічного технікуму. Ексклюзивне фото на пам’ять зняв Ігор Боремський.
Міська влада вдячна всім землякам за матеріальну та організаційну підтримку у проведенні свята. Дякуємо всім місцевим меценатам, комунальникам, керівникам підприємств, установ культури, освіти, медицини, організацій громадського харчування та готелів, приватним підприємцям, за те, що не байдужі до загальноміських справ, за те, що завжди допомагаєте створювати атмосферу теплої і щирої гостинності в місті, забезпечуєте благоустрій, допомагаєте зустріти, прийняти наших шановних гостей та організувати свято на належному рівні.


Відділ інформації та зв’язків з
громадськістю міської ради

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
 
Новоград-Волинський - туристичний
 
Новоград-Волинський - батьківщина
Лесі Українки
Прийом
громадян
Оголошення
Графік «гарячих ліній» на січень в міській спеціалізованій службі психологічної підтримки «Телефон Довіри» за номером 15-07, 067-771-15-07
28.12.2019

02.01.2020 – гаряча лінія «Візьми дитину у родину», відповідає, Олена Котова – заступник директора-начальник відділу соціальної роботи міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (з 14:00 до 17:00);

Докладніше...
Запрошуємо на площу Лесі Українки на концертну програма гурту «Капелюх»
28.12.2019

Хочете весело, цікаво та незабутньо провести час? Завітайте 29 грудня о 18:00 год. на площу Лесі Українки на концертну програма гурту «Капелюх». Отримайте заряд позитивних емоцій на цілий рік.

Докладніше...
Запрошуємо на урочистості та концертну програму
27.12.2019

З нагоди 76-ї річниці визволення Новограда-Волинського від нацистських окупантів запрошуємо новоград-волинців та гостей міста 03 січня 2020 року до участі у заходах:

Докладніше...
Всі оголошення
Опитування
Чи були хоч раз порушені Ваші права як працівника роботодавцем? (несвоєчасна оплата праці; невиплата заробітної плати; неофіційне працевлаштування; виконання робіт, не передбачених трудовим договором; незаконне звільнення; тривалість робочого дня більша за встановлену законом; тощо)
   Так, порушувались
   Ні, не порушувались
Результати
Архів опитувань
Пошук
Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

TyTa