Як повідомляє управління ветеринарної медицини в Новоград-Волинському районі, в Україні склалася вкрай небезпечна епізоотична ситуація щодо захворювання свиней на африканську чуму. Станом на 10 липня 2015 року у Житомирській, Рівненській, Київській, Чернігівській областях вже зареєстровані випадки загибелі диких кабанів та свиней, що перебували в особистому підсобному господарстві. При дослідженні відібраних від трупів тварин біоматеріалів в Державному НДІ з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи м. Київ встановлено діагноз на африканську чуму свиней (далі – АЧС). Наразі проводяться заходи по ліквідації АЧС у неблагополучних пунктах, накладені карантинні обмеження.
Африканська чума свиней – висококонтагіозна вірусна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків. У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів, у м'ясі від хворих тварин – до 155 днів, копченій шинці – до 5 місяців, у гною – до 3місяців. На даний час ефективної вакцини та методів успішного лікування АЧС не існує. Хворих тварин забивають безкровним методом, а трупи спалюють. Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.
Ще у 2014 році Міністерством аграрної політики та продовольства України була розроблена та затверджена наказом від 05.03.2014 №81
«Інструкція щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.03.2014 за №363/25140 (
посилання: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0363-14). В загальних положеннях Інструкції зазначено, що вона встановлює порядок проведення профілактичних заходів щодо недопущення захворювання свиней на АЧС, ветеринарно-санітарних заходів у випадках прояву хвороби серед свиней у господарствах різних форм власності, у тому числі приватному секторі, дикій фауні та оздоровлення їх від АЧС, поводження з продукцією свинарства, одержаною в неблагополучних господарствах щодо АЧС, та є обов’язковою для виконання господарствами незалежно від форми власності і підпорядкування, фізичними особами - суб’єктами підприємницької діяльності, громадянами, спеціалістами ветеринарної медицини, органами місцевого самоврядування.
Які клінічні ознаки є характерними для хворих на АЧС свиней? (
посилання: http://www.vet.gov.ua/node/3619 )
Це надзвичайно заразна вірусна хвороба свиней усіх вікових груп, що характеризується лихоманкою, значними крововиливами, синюшністю та змертвінням шкіри, призводить до значних економічних збитків.
Характерними для хвороби є наступні ознаки:
- раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву;
- підвищення температури тіла до 40.5-42 °C;
- зниження апетиту, в’ялість, швидка втомлюваність, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку;
- ядуха, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю), частіше запор, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у самок;
- синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями черева, підгрудка, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок.
Як відбувається зараження свиней? (
посилання: http://www.vet.gov.ua/node/3619 )
Шляхом безпосереднього контакту (від свині – до свині).
Опосередковано:
- через грунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, стічні води, транспортні засоби; бродячих тварин, птахів, комах та обслуговуючий персонал.
- при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин.
Як запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство? (
посилання: http://www.vet.gov.ua/node/3619 )
- Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами.
- Обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар.
- Не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам.
- Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів.
- Не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин.
- Не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо Ви мисливець.
- Не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без проварювання.
У разі виникнення підозри на АЧС, слід негайно повідомити про це службу ветеринарної медицини. Адже хвороба може швидко поширитися на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я в регіоні.
Відділ інформації та зв’язків