Головна
Міська громада
Аукціони, тендери та конкурси
Сервіс та відпочинок
Контакти Сайти про місто

Iнформація

Центр надання адміністративних послуг
Економіка і бізнес
Міжнародне
співробітництво
Енергозбереження
Будівництво та земельні відносини
Житлово-комунальна
галузь
Гуманітарна сфера
Архів новин
Актуально про головне
27.12.2019

Паспорти бюджетної програми місцевого бюджету на 2019 рік (Управління освіти і науки Новоград-Волинської міської ради)

Докладніше...
27.12.2019

Протокол засідання конкурсної комісії Новоград-Волинської міської ради на зайняття посади директора КНП «Новоград-Волинське міськрай СМО»

Докладніше...
26.12.2019

КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР трудового колективу КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА» на 2019–2021 роки

Докладніше...
Результати щоденних моніторингових вимірювань потужності поглиненої у повітрі дози гамма-випромінювання, проведених за період з 19 по 26 грудня
26.12.2019

Новоград-Волинський міжрайонний відділ Державної Установи „Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України” повідомляє, що за результатами щоденних моніторингових вимірювань потужності поглиненої у повітрі дози гамма-випромінювання, проведених за період з 19 по 26 грудня 2019 року на відкритій місцевості у контрольній точці вимірів за адресою м. Новоград-Волинський вул. Н.Оржевської, 8, встановлено: середній показник - 18 мкР/годину, що не перевищує величину природнього радіаційного фону для території України (10-25 мкР/год).

Докладніше...
Всі новини
Електронні звернення
Шановні відвідувачі, ви можете звернутися до посадових осіб, зокрема міського голови, секретаря міської ради, першого заступника та заступників міського голови, керуючого справами, а також начальників управлінь та відділів виконавчих органів Новоград-Волинської міської ради за допомогою електронного звернення. Для цього Вам необхідно заповнити форму, подану нижче.
Зверніть увагу, що лист в електронній формі не є офіційним зверненням, він не підпадає під дію норм Закону України "Про звернення громадян", зокрема щодо надання відповіді у встановлений законодавством термін.
Заповніть будь-ласка всі поля (обов’язково) і натисніть "Надіслати".
Ваше прізвище, ім'я та по батькові:
Контактний телефон:
Адреса проживання:
E-mail:
Текст запитання:
Архів запитань та відповідей
Увага! Відповідь отримають лише ті, хто коректно вказав свої контактні дані.
Управління Державної служби
Державна підтримка енергозбереження

GISMETEO: Погода по г.Новоград-Волынский

 
Знайомство з містом Фотогалерея
Візитівка міста
Історія міста
Символіка
Історичні пам'ятки
Карта міста
Онлайн трансляції
Сторінка здоров'я

2015/ 2012/ 20112010

 

 

13.06.2109

До Всесвітнього дня донора крові проходить кампанія «Безпечна кров для всіх»

 

Служба крові є однією з основних складових ефективної діяльності системи охорони здоров'я України. Забезпечення достатніх запасів безпечної донорської крові вимагає створення координованої на національному рівні служби переливання крові, що діє на основі добровільного і безоплатного донорства.  Вперше в Україні уряд ухвалив рішення про системну трансформацію системи крові. Головна мета реалізації стратегії – забезпечення рівноправного та своєчасного доступу пацієнтів до якісних та безпечних компонентів донорської крові у достатній кількості. До 2022 року запрацюють нові механізми фінансування й управління, що відповідають загальним принципам трансформації усієї системи охорони здоров’я. Завдяки втіленню стратегії буде впроваджено європейські стандарти та практики діяльності системи крові, адже ці зміни запроваджуються, зокрема, в рамках наближення України до ЄС. Нові підходи ґрунтуються на принципах безпечності, доступності, підзвітності, інноваційності та фінансової ефективності.

Стратегія передбачає створення трирівневої системи крові: на національному, регіональному та госпітальному рівнях. Так, на національному рівні вперше заплановано створити Трансфузіологічний центр, що здійснюватиме управління та координацію системи крові й моніторинг її функціонування. На регіональному рівні центри крові централізовано заготовлятимуть, тестуватимуть, перероблятимуть, зберігатимуть та розподілятимуть донорську кров та її компоненти. А відділення трансфузіології мають трансформуватися в лікарняні банки крові у складі закладів охорони здоров’я (госпітальний рівень).

Розвиток системи крові в Україні базуватиметься на безоплатному добровільному донорстві крові, як це відбувається у всіх розвинених країнах світу і зокрема, в Європейському Союзі. Уперше буде впроваджено єдиний національний реєстр донорів та електронну медичну інформаційну систему в установах системи крові та закладах охорони здоров’я для оперативного контролю обігу компонентів крові.

На виконання стратегії передбачено перегляд і розробку нових нормативно-правових актів, що регулюватимуть питання організації донорства, заготівлі, переробки, тестування, розподілу, транспортування та належного застосування донорської крові на нових принципах.

Фінансування потенційно здійснюватиметься з кількох джерел: державний та місцевий бюджети, кошти міжнародних партнерів, а також за рахунок механізмів державно-приватного партнерства. Загалом за рахунок усіх можливих джерел фінансування реалізація запропонованого плану модернізації та підтримки нової національної системи крові оцінюється приблизно у 6,5 млрд грн до 2022 року.

Стратегія також передбачає проведення загальнонаціональних інформаційно-просвітницьких кампаній для популяризації добровільного безоплатного донорства крові. 

Щорічно 14 червня всі країни світу відзначають Всесвітній  день донора крові.  Цьогорічна тема кампанії – «Безпечна кров для всіх», яка направлена на  підвищення усвідомлення загальної потреби в наявності безпечної крові для надання медичної допомоги та усвідомлення того, що добровільне донорство крові має вирішальне значення для досягнення загального охоплення послугами охорони здоров'я.

У 1995 році затверджено звання – «Почесний донор України», а у 2001 році – «Заслужений донор України». В Україні нараховується більше 100 тисяч осіб, що отримали звання «Почесний донор України» і понад 60 мають почесне звання «Заслужений донор України». Це люди, які безоплатно здали кров або її компоненти в кiлькостi 100 i більше разових максимально допустимих доз. Одному із донорів присвоєно високе звання «Герой України».

У Житомирській області удостоєні звання «Почесний донор» мають понад 2000 осіб, «Заслужений донор України» - 3 людини. На Новоград-Волинщині високе звання «Почесний донор» мають  120 осіб.

Пацієнти нашої лікарні сподіваються на активність сучасної молоді в розвитку добровільного безоплатного донорства крові та її компонентів. Молодь може внести важливий внесок у розвиток донорства, здаючи кров та спонукаючи інших молодих людей стати донорами. Добровільне донорство крові та її компонентів дозволяє щорічно рятувати мільйони людських життів.


Сергій Павлович Гнатюк,
лікар-трансфузіолог КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО»


Профілактика теплових та сонячних ударів
 
Триває аномальна спека, і такі «люті градуси» провокують теплові та сонячні удари. Особливо відчувають діти, люди похилого віку та особи з хронічними захворюваннями.

Тепловий удар виникає у разі тривалого перегрівання організму, особливо при підвищеному фізичному навантаженні. Це може статися у походах, на дачних ділянках, при носінні щільного одягу в спеку, під час роботи в приміщенні з високою температурою, в умовах підвищеної вологості і за недостатнього провітрювання.

Безпосередня дія прямих сонячних променів на голову в спекотливу погоду теж може призвести до сонячного удару.

Тепловий та сонячний удари супроводжуються гострим порушенням як кровообігу, так і функцій інших життєво важливих органів і систем.

Правила поведінки в умовах аномальної спеки:
·         підтримуйте прохолодну температуру повітря в приміщенні;
·         виходячи на вулицю, не забувайте про головні убори, навіть у похмуру погоду;
·         одяг має бути з натуральних тканин, вільним і світлим;
·         по можливості як найбільше перебувайте у затінку;
·         вживайте багато рідини, більше як зазвичай. Але намагайтеся обмежити споживання занадто освіжаючих напоїв або, принаймні, чергуйте їх з рідиною кімнатної температури. Не забувайте, що фабричні фруктові соки треба пити з обережністю, вони містять багато цукру. Міцні напої, насичений чай, кава, пиво є діуретинами - збільшують виділення рідини, чого не можна допускати в спеку;
·         не рекомендується вживати газовані та алкогольні напої;
·         побільше вживайте фрукти й овочі, необхідно виключити висококалорійні продукти, уникайте продуктів, що швидко псуються;
·         необхідно знизити розумові та фізичні навантаження (спорт, господарство і т.д.);
·         уникайте надмірного охолодження при купанні у водоймах, холодної води з льодом, знаходження в безпосередній близькості від кондиціонера і т.д.

Перші ознаки теплового і сонячного удару:

з’являється різка втома, слабкість, головний біль, запаморочення, біль у ногах, спині, нудота, блювота, шум у вухах, потьмарення в очах, посилене дихання, кровотеча з носа. При важкому перебігу: неспокій, маячіння, галюцинації і судоми. Температура тіла підвищується до 40-41 градуса, іноді буває і втрата свідомості.

Перша допомога:
·         постраждалого перенести у затінок і звільнити  від верхнього одягу;
·         змочити прохолодною водою голову та груди, якщо є можливість – зробити компрес з прохолодною водою або накрити вологою тканиною. Намагатися знизити температуру тіла;
·         напоїти прохолодним чаєм, водою, тощо;
·         забезпечити тимчасовий спокій.


Якщо постраждалий в непритомному стані:
·         негайно викликати екстрену медичну допомогу;
·         до приїзду лікаря треба боротися за життя постраждалого. Для виведення зі стану непритомності потерпілому дають понюхати нашатирний спирт;
·         покласти потерпілого на спину. Якщо є позиви на блювання, потерпілий має лежати на боці, аби не затікали блювотні маси в дихальні шляхи;
·         у разі зупинки дихання і кровообігу треба негайно розпочинати реанімаційні заходи – непрямий масаж серця, штучну вентиляцію легень і не припиняти їх доти, доки не приїдуть медпрацівники.

Бережіть своє здоров’я !!!


Данилишин Олег Володимирович, лікар ортопед–
травматолог КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО»
 

 

30.05.2019

ДИМ –НЕВИДИМИЙ ВБИВЦЯ

 

31 травня відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням.

В рамках угоди про асоціацію з ЄС Україна зобов»язалась прискорювати проєвропейські зміни в системі охорони здоров»я.

Кампанія спрямована переконати українців берегти власне здоров»я,в тому числі й за рахунок відмови від куріння,  підвищення поінформованості населення щодо шкідливих наслідків вживання тютюну,зокрема впливу на здоров»я легень.

У світі проживає 1.1млрд. курців,кожного року від хвороб,спричинених курінням,помирає понад 7 мільйонів людей.

В Україні щоденними курцями є 42.2% чоловіків і 9.4% жінок.Загалом щоденно курить 7.2 мільйони дорослих українців.Смертність у середньому серед українців-85тисяч чоловік за рік.

Опитування показують погіршення ситуації з курінням в Україні,поширеність збільшується,з»являються нові небезпечні тютюнові вироби.Нові загрози для громадян-це електронні сигарети та нові пристрої для вживання тютюну шляхом нагрівання,кальян.

Щоб люди не кидали курити,тютюнова індустрія нав»язує нові вироби.Жодних наукових підстав вважати їх безпечними немає.Тому експерти громадського здоров»я радять регулювати ці вироби на законодавчому рівні,заборонити рекламувати їх,продавати дітям і курити в громадських місцях та підвищувати податки на всі ці вироби.

Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку:легень,ротової порожнини,горла,гортані,підшлункової залози, сечового міхура,шийки матки та нирок.

Рак легень-найпоширеніший тип раку серед чоловіків з поганим прогнозом-імовірність прожити 10 і більше років після його діагностування дуже низька.

Рак не розвивається миттєво-якщо курити все життя,то шанс розвитку пухлинного процесу в легенях зростає після 50ти років,а стрімкість залежить від інтенсивності куріння.

У зоні ризику перебувають не тільки курці,але і ті,хто їх оточує(пасивні курці).

Як демонструє світова практика,інструментом для допомоги людям,які хочуть відмовитись від куріння,є професійні сервіси.

З 2017року почав працювати Веб-сайт (www.stopsmoking.org.ua) та гаряча лінія (0-800-50-55-60),консультанти яких можуть надати фахову підтримку.Також консультативну допомогу можна отримати в наркологічному відділенні КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО»  тел.:2-00-40.


Мислінська Віта Вікторівна,
лікар-нарколог КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО»

 

 

 

15.04.2019

«Доступні ліки» за новою процедурою


З 1 квітня 2019 року адміністрування урядової програми «Доступні ліки» перейшло до Національної служби здоров’я України (далі - НСЗУ).  З цього часу лікарські засоби в межах програми відпускаються за електронними рецептами в аптеках, які уклали договір з НСЗУ, незалежно від місця, де виписано рецепт і де проживає пацієнт. Також НСЗУ для покращення доступу пацієнтів до інформації про аптеки-учасниці (приватні і комунальні аптечні заклади) оприлюднено електронну карту  місць відпуску лікарських засобів за електронними рецептами.

Підприємство Новоград-Волинська центральна міськрайонна аптека №217 розпочало відпуск лікарських засобів за електронними рецептами з 1 квітня 2019 року в аптеці №217 (вул. Шевченка, 29) і в аптечному пункті №1 (вул. Н.Оржевської, 13). На даному етапі запровадження електронного рецепту процес відпуску ліків за одним рецептом потребує 10-15 хвилин. Пацієнт звертається в аптеку та надає фармацевтичному працівнику  номер рецепту і код підтвердження, які він отримав в СМС. У випадку відсутності мобільного телефону, пацієнт отримує роздруківку, в якій вказується номер рецепту і код підтвердження. Фармацевтичний працівник повинен здійснити вхід на сторінку медичної інформаційної системи (далі – МІС), ввести номер рецепта із 16-ти символів (комбінація із цифр та букв англійського алфавіту), відкрити рецепт і надати інформацію про лікарський засіб, який пацієнт може отримати. Після здійснення зазначених дій, фармацевтичний працівник створює заявку, яку необхідно доповнити кодом підтвердження, підписує кваліфікованим електронним підписом. Окрім проведення електронного рецепту через МІС фармацевтичний працівник зобов’язаний провести відпуск ліків через реєстратор розрахункових операцій для фінансового обліку на підприємстві. У разі відсутності необхідного лікарського засобу в аптечному закладі, пацієнт може звернутися в іншу аптеку, яка бере участь в програмі «Доступні ліки»,  зачекати, доки необхідні ліки будуть в наявності, або ж обрати інший препарат.

Особливості роботи з електронними рецептами, деякі технічні невідповідності в роботі медичної інформаційної системи, додаткове фінансове навантаження для аптечного закладу у вигляді абонентської плати за реєстрацію  рецепта в медичній інформаційній системі, а також відсутність достатньої кількості аптек, які беруть участь у програмі «Доступні ліки» в м. Новограді-Волинському, призводить до збільшення соціального напруження серед населення. Виявлені недоліки під час роботи з електронними рецептами регулярно опрацьовуємо і вживаємо заходів з їх усунення в межах повноважень аптечного закладу для подальшого налагодження відпуску ліків  за електронним рецептом.  


А.А. Ганношина,
завідувач Підприємства Новоград-Волинська
центральна міськрайонна аптека №217


 

29.09.2017

29 вересня – Всесвітній день серця

Профілактикаінфарктуміокардатаінсульту


Серцево-судинні захворювання пов’язані з атеросклеротичним ураженням судин серця та мозку. Одна з атеросклеротичних бляшок може прикріпитися до стінки судини і почати рости, поступово звужуючи просвіт судини. Бляшка починає ущільнюватися і втрачає еластичність доти, поки не відбудеться її розрив, який призводить до утворювання тромбу. Тромб веде до повного закриття просвіту судини, перешкоджаючи надходженню крові до ділянок, які  розташовані поза місцем закупорки. Настає кисневе голодування тканин, що призводить до відмирання клітин.  Подальший процес в  судинах серця веде до інфаркту міокарда, в судинах мозку - до інсульту. 

Факторами ризику  виникнення  інфаркту та інсульту є:

– підвищений рівень холестерину;

– ожиріння та малорухомий спосіб життя;

– високий артеріальний тиск;

– куріння і нераціональне харчування;

– генетична спадковість;

– цукровий діабет.

Для попередження інфаркту міокарда та інсульту слід відмовитися від паління, регулярно займатися фізичними вправами та помірними фізичними навантаженнями, контролювати артеріальний тиск та рівень глюкози у крові. Артеріальний тиск  не повинен перевищувати рівень 140/90 мм рт.ст. Препарати для лікування артеріальної гіпертензії необхідно приймати постійно. Якщо вам призначили медичні препарати для лікування гіпертонічної хвороби,  не відміняйте їх самостійно, не порадившись з лікарем. Раптове припинення лікування може мати негативні наслідки для здоров’я.

Паління тютюну досить серйозний  фактор ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Під впливом нікотину прискорюється пульс, виникає спазм судин і підвищується артеріальний тиск. Ішемічна хвороба серця в чотири  рази частіше виникає у курців в порівнянні з тими, хто не палить. 

Порушення обміну холестерину та ліпідів — основний фактор виникнення та прогресу атеросклерозу, який призводить до розвитку інфаркту та інсульту. Визначте свій рівень холестерину в крові. Загальний холестерин не повинен перевищувати 5,0 ммоль/л. Якщо лікар призначив вам статини - препарати, які знижують рівень холестерину, необхідно виконувати його рекомендації.

Цукровий діабет теж значно прискорює розвиток інфаркту та інсульту. У випадку, якщо ви хворієте на цукровий діабет слід регулярно контролювати рівень глюкози у крові та виконувати рекомендації щодо режиму харчування, фізичних навантажень, підтримання оптимальної маси тіла.

Слідкуйте за масою тіла, якщо ви поставили за мету схуднути, то пам’ятайте, вагу тіла потрібно знижувати  поступово. Краще схуднути на 5 кг протягом року,  аніж за місяць. Фізична активність сприяє зменшенню артеріального тиску, нормалізує масу тіла, зміцнює серцево-судинну систему та м’язи, знімає стреси та психоемоційне напруження, покращує сон та самопочуття. Мета, до якої слід прагнути - 30–45 хвилин ходьби щодня, не менше п’яти разів на тиждень. Обов’язково порадьтеся з лікарем про допустимий рівень навантажень.

Намагайтесь дотримуватись достатньої за калорійністю та збалансованої за складом дієти кожного дня. Щоденний набір продуктів повинен бути різноманітним, містити достатню кількість фруктів та овочів (рекомендована ВООЗ норма складає не менше 400 г на день) та продукти із цільних злаків. Слід вживати кожного дня знежирені молочні продукти. Намагайтесь споживати жирну морську рибу не менше ніж 3–4 рази на тиждень. Бажано зменшити в раціоні харчування кількість жирів тваринного походження, трансжирів, цукру, солодощів та продуктів, що містять багато холестерину. Не досолюйте готові страви. Надлишок солі міститься у копчених виробах, м’ясних та рибних напівфабрикатах, консервах, тощо. Зменшення в раціоні солі знижує рівень артеріального тиску.

Нормалізуйте режим харчування, їжте частіше, але меншими порціями, рекомендується повноцінний сніданок та обід, а після 18.00 бажано зменшити вживання їжі та віддавати перевагу низькокалорійним продуктам. Важливо знати, що надмірне вживання алкоголю сприяє підвищенню артеріального тиску.

Психоемоційні перевантаження також негативно впливають на стан вашого здоров’я. Необхідно дотримуватися режиму праці та відпочинку, мати повноцінний сон. Не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій. Будьте доброзичливі, навчіться керувати своїми емоціями, частіше посміхайтесь. Якщо у вас пригнічений настрій, відбувається порушення сну - зверніться до лікаря. Саме ці необхідні умови внесуть свої  позитивні  зміни у ваше життя, попередять виникнення інсульту та інфаркту!


Раїса Петрівна Овсійчук,

завідувачка кардіологічним відділенням Новоград-Волинського міськрайТМО

 

 

Сказ та його профілактика


Сказ на протязі тисячоліть залишається невиліковним та смертельним.

Епізоотична ситуація в нашому районі, як і в цілому в Україні залишається нестабільною. Щорічно реєструються захворювання сказом тварин. По Новоград-Волинському району за поточний рік до травмпункту з приводу укусів та контакту свійськими та дикими тваринами  звернулося 187осіб (в т.ч. місто -107 ; село-80), де була надана відповідна кваліфікована медична допомога.

За сприянням міської та районної  влади, на сьогоднішній день позитивним моментом в даній ситуації є те, що Новоград – Волинське міськрайТМО забезпечене антерабічною вакциною, оскільки в минулому році ситуація була критичною.

Сказ – гостре вірусне захворювання, що передається при укусі або обслиненні рани хворою на сказ твариною, характеризується ураженням центральної нервової системи (водобоязнь, судоми, галюцинації, паралічі) і закінчується смертю при відповідно не проведеному курсі лікування.

На сказ хворіють дикі й свійські тварини. Сказ розвивається в диких тварин (вовки, лисиці, песці), у дрібних гризунів (миші-полівки, кажани). Серед свійських тварин на сказ хворіють собаки, кішки, корови, коні, свині. Джерелом сказу в природі являються дрібні гризуни.

Інкубаційний період захворювання на сказ триває від 1-2 днів до 1 – 3 місяців або збільшується до 1 року.

Сказ відноситься до особливо  небезпечних інфекційних захворювань. Спостерігаються три стадії захворювання: передвісників, збудження, паралічів. При проявах перших передвісників дане захворювання невиліковне.

Профілактичні заходи ведуться у двох напрямках: боротьба з носіями інфекції, відповідальність за яку покладено на ветслужбу, і попередження розвитку захворювання у людини, що входить в обов’язки медпрацівників.

До профілактичних заходів у людей при контакті з дикими чи свійськими тваринами необхідно відразу промити рану проточною водою з милом та звернутися до найближчого лікувального закладу.

О.Б. КОВАЛЬЧУК, лікар – рабіолог міськрайТМО15.09.2017

Проблема отруєнь дикорослими грибами залишається актуальною


Буває так, що недосвідчені грибники часто плутають їстівні гриби з отруйними, і звичайно вживають їх в їжу. Грибами можна отруїтися, якщо їх неправильно приготувати. Тому, коли ви збираєте гриби, не беріть ті, які викликають у вас сумніви. А вже вдома, коли перебираєте їх, переконайтеся в тому, що у вас в кошику залишилися тільки їстівні.

На жаль, отруєння грибами - не рідкісний випадок, як цього б нам хотілося. Тому потрібно навчитися надавати першу допомогу, яка відіграє велику роль у порятунку життя хворого.                    

Перші симптоми отруєння проявляються приблизно через 2 години, це пронос, переймоподібні болі в шлунку, напади блювоти, нездужання. Ви повинні терміново викликати швидку допомогу. Ще небезпечніше буде, якщо симптоми отруєння проявляються через 6 і більше годин – підозра на те, що хворий отруївся блідою поганкою. До вище вказаних симптомів можуть додаватися: посилення потовиділення, зниження артеріального тиску, судомами, мимовільне сечовиділення, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності, галюцинації, втрата свідомості.

До приїзду «швидкої» перше, що потрібно зробити - це промити хворому шлунок кип'яченою, підсоленою водою. Потім натиснути пальцями на корінь язика, тим самим викликати блювоту. Цю процедуру повторити кілька разів. Після чого випити активоване вугілля 1 таб. на 10 кг. маси. Забезпечити хворого частим теплим питтям та спокоєм.

При виклику лікаря обов'язково повідомте, що хворий отруївся грибами. Гриби або їх залишки бажано передати медикам для швидкої експертизи, щоб поставити точний діагноз.                                                                                                            

Для того, щоб не отруїтися, потрібно дотримуватися досить простих правил:

Збирати можна тільки ті гриби, які Вам добре знайомі.

Не варто збирати пластинчасті гриби – серед них може бути бліда поганка, яка являється смертельною.

Забороняється вживання грибів, які ростуть поблизу автомобільних доріг і залізниць, міських парків, скверів, сміттєзвалищ, сховищ отрутохімікатів, насамперед тому, що вони мають властивість накопичувати токсичні речовини.

Не купуйте гриби на стихійних місцях торгівлі.

Не можна давати грибні страви дітям, вагітним та людям похилого віку, організм яких не перетравлює грибну клітковину.

Перед приготуванням гриби слід ретельно перебрати, промити у проточній воді, варити протягом 10-15 хвилин у підсоленій воді, потім воду злити, гриби ще раз промити і лише після цього їх можна тушкувати чи смажити. В сумі термічна обробка грибів має проводитись не менше 1,5 – 2 години.

Принесені додому гриби повинні бути в той же день розібрані за окремими видами й знову ретельно переглянуті. Усі сумнівні, а також переспілі, в’ялі гриби потрібно викинути. В день збору або не пізніше наступного ранку гриби повинні бути піддані кулінарній обробці.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! При перших ознаках отруєння необхідно терміново звернутись за медичною допомогою.

Будьте завжди уважні і обережні при збиранні та вживанні грибів!!!


В.А. Ольшевська,

завідувачка приймальним відділенням міськрайТМО

 

27.07.2017
 

Ботулізм і його профілактика


В Україні зросла кількість захворювань на ботулізм. В цьому році  зареєстровано вже більше 60 випадків ботулізму. Померло 10 осіб.       

В нашому районі за останні три роки ботулізмом перехворіло 8 осіб.

Ботулізм – саме важке захворювання з групи харчових токсикоінфекцій мікробної етіології, що протікає з важким ураженням нервової системи і пов»язане з вживанням в їжу харчових продуктів, що містять в собі ботулотоксин, який продукується бактерією ботулізму. Ботулотоксин – один з найсильніших біологічних отрут, блокує нервову систему і спричиняє дихальний і скелетно-м»язові паралічі. Варто наголосити, що зараження від людини до людини не відбувається. Продукти, що містять ботулотоксин не змінюють зовнішній вигляд, смак, запах, тому важко запідозрити, що саме даний продукт є причиною небезпечної хвороби.

Основний резервуар і джерело ботулізму – кишечник тварин, риб, птахів та людини, звідки він потрапляє до грунту, утворює спори, стійкі до фізичних і хімічних факторів, що можуть десятки років зберігатись у зовнішньому середовищі.

Однак, сам збудник не викликає захворювання у людини. Для виникнення ботулізму необхідно розмноження його в харчових продуктах з накопиченням токсину, який  викликає захворювання. Найбільш інтенсивно токсин утворюється при t 35-37˚ в анаеробних (без доступу кисню) умовах. Найчастіше людина заражається при споживанні м»ясних, рибних, грибних консервів домашнього приготування, а також свіжо-в»яленої, слабо-соленої риби, шинки, ковбас. Слід зазначити, практично всі харчові продукти, забруднені грунтом або вмістом кишечника тварин, риб, птахів, людей можуть містити збудник ботулізму. Бактерія ботулізму часто розмножується в продуктах гніздами, ось чому одні люди, які вживали продукти захворіють на ботулізм, а інші – ні.

Інкубаційний період хвороби триває від двох годин до 7 діб. В залежності від кількості токсину, що потрапив до організму. Починається ознаками харчового отруєння з наростаючими проявами неврологічної симптоматики: порушення зору, туман, «сітка» перед очима, подвоєння предметів. Одночасно виникають спрага, сухість у роті, порушення ковтання, мови, дихання утруднене. Розлад і зупинка дихання – є однією з причин смерті. При найменшій підозрі на ботулізм, хворого необхідно якнайшвидше госпіталізувати.

На даний час в Україні не вистачає протиботуліністичної сироватки, що є єдиним специфічним засобом нейтралізації токсину ботулізму. Тому, на перший план в такій ситуації виступають заходи із профілактики цього захворювання:

-          не купуйте рибні, м’ясні та інші консерви, ковбасні  вироби, сушену та в’ялену рибу домашнього виготовлення на ринках;

-          перед вживанням піддавайте консерви домашнього виготовлення повторній термічній  обробці, це нейтралізує ботулоксин;

-          не споживайте недоброякісні та  сумнівної якості харчові продукти, консерви із роздутими кришками (бомбажні);

-          під час виготовлення консервованих продуктів ретельного видаляйте під проточною водою будь-які забруднення із сировини, дотримуйтесь належної термічної обробки банок, кришок, спецій і самого продукту, мийте руки з милом до, і часто, під час консервування;

-          м’ясо та рибу в домашніх умовах можна консервувати в герметично закритих банках тільки із застосуванням автоклава, дотримуючись необхідної температури та часу автоклавування;

-           використовуйте рекомендовані за рецептурою концентрації солі, цукру і кислоти, вони перешкоджають накопиченню токсину;

-          не рекомендується консервувати гриби та інші продукти, які важко відчистити від піску;

-          готову продукцію, призначену для тривалого зберігання необхідно тримати в прохолодних умовах;

-          для консервування  використовуйте лише доброякісну сировину  (овочі, ягоди та фрукти, рибу, м’ясо) та безпечну воду.


Бережіть себе і будьте здорові!
 
Ніна Петрівна Будник,
лікар-бактеріолог Новоград-Волинського
міжрайвідділу  ДУ «Житомирський обласний

лабораторний центр МОЗ України»

 

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД СПЕКИ ТА УНИКНУТИ НАСЛІДКІВ ЇЇ ДІЇ
 
За прогнозами синоптиків незабаром очікується справжня спекотна погода. З 21 липня у Житомирському регіоні очікується підвищення температури повітря до +32 С. Фахівці ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» надають кілька простих порад, які дозволять мінімізувати наслідки впливу високих температур атмосферного повітря на здоров’я населення.

Особливу увагу в спеку необхідно приділяти дітям. Дитячий організм набагато чутливіший до підвищеної температури навколишнього середовища, ніж дорослий. Мають насторожити такі симптоми перегрівання дитини - почервоніння шкіри, підвищена температура тіла, млявість, безпричинне капризування, нудота, часте дихання із задишкою, судоми або навіть і непритомність. За перших проявів нездужання з дитини потрібно зняти одяг, покласти її в горизонтальне положення, протерти все тіло змоченою у воді серветкою й обов'язково давати пити кожні 5-10 хвилин, щоб уникнути зневоднення організму. Підійдуть прохолодні негазовані напої: вода, слабозаварений чай, ледь кислуватий компот тощо. У тяжких випадках, у разі втрати свідомості дитиною, негайно викликайте швидку допомогу.

У дорослих також можуть проявлятися симптоми теплового та сонячного удару. Найперше це слабість, млявість, запаморочення, рясне потовиділення, спрага, головний біль, нудота й блювота. В особливо тяжких випадках імовірна втрата свідомості. Якщо людина перегрілася і в неї спостерігаються перелічені вище симптоми, негайно викликайте лікаря й уживайте заходів щодо охолодження організму. Постраждалого слід покласти в прохолодному місці, на голову - холодний компрес або вологий рушник і давати йому якомога більше пити.

Щоб уникнути небажаного впливу високих температур на організм намагайтеся без особливої потреби не виходити на вулицю під час найбільшої сонячної активності: в період з 11-ї до 17-ї години дня. Якщо вийти все-таки потрібно, одягніть просторий світлий одяг із натуральних тканин, не забудьте легкий головний убір і обов'язково візьміть із собою пляшечку негазованої мінеральної води. На вулиці намагайтеся триматися в тіні. Жінкам радимо мінімізувати використання декоративної косметики. Не радять користуватися тональними засобами, які можуть призвести до перегріву шкіри обличчя.

Особливу увагу слід приділити харчуванню. Їсти слід легку їжу: овочі, фрукти, відварені рибу та птицю. Бажано повністю вилучити зі свого раціону жирні, смажені й солодкі страви. Слід багато пити, не менше 1,5-3 л рідини на день. Рекомендовані напої: вода із соком лимона, теплий зелений чай без цукру, компоти й морси. Уникайте вживання алкоголю, в тому числі й пива, а також різних солодких газованих напоїв, які не тільки не втамовують спраги, а й уповільнюють обмінні процеси в організмі. Харчуватися за спекотної погоди варто менше, але частіше, не залишаючи свіжоприготовлену їжу на потім. Будьте особливо обачними з продуктами, які швидко псуються.

У приміщенні з кондиціонером уникайте переохолодження організму, не знижуйте температуру повітря нижче 22 ºС. Улітку майже всі застудні захворювання пов’язані з неправильним використанням кондиціонерів та зловживанням холодними напоями й морозивом. Якщо в приміщенні немає кондиціонера, то повітря можна трохи охолодити, використовуючи ємність із водою, яку поставити перед вентилятором. Вода під дією теплого повітря інтенсивно випаровується, охолоджуючи таким чином приміщення на 2-3 градуси.

Головним джерелом проникнення гарячого повітря до приміщення є вікна. Удень їх рекомендується зачиняти та завішувати шторами світлих відтінків, аби прямі сонячні промені й нагріте повітря не потрапляли до кімнати. Відчиняти вікна найдоцільніше рано-вранці та на ніч, коли температура повітря знижується.

Аби не навантажувати організм у спекотну погоду намагайтеся виключити силові фізичні навантаження й, за можливості, звести активність до мінімум.

Новоград-Волинський міжрайонний відділ ДУ»ЖОЛЦ МОЗУ»

 

 

 

26.07.2017

Реєструються перші випадки потерпілих від укусів змій


Останнім часом спостерігається зростання випадків укусів змій. В нашій області зокрема в Новоград-Волинському районі щорічно реєструються випадки укусів змій.  Вже в поточному році  до відділення анестезіології та інтенсивної терапії звернулося  двоє потерпілих.

Змії ведуть активний спосіб життя тільки в теплий період року – з перших чисел квітня і до глибокої осені. Зустріти гадюку можна як в лісовій місцевості при зборі ягід, грибів так і відпочинку на узбережжі річок та ставів.

Укус змії – акт самозахисту. Змія ніколи не нападає на людину першою. Якщо її потурбувати (випадково зачепити або наступити на неї) вона завжди перед нападом набуває загрозливої пози – згортається «калачиком», зигзагоподібно вигинає тіло, окремі види сильно шиплять.

Найчастіше укус відбувається випадково - якщо наступити на неї. При укусі змії є: чітко виділені одна чи дві точкові ранки або подряпини; набряк навколо укусу і больові відчуття в місці ураження; блювання, холодний піт, лихоманка, сонливість, сильна нудота, слабкість в області м'язів; порушення зору, а саме «роздвоєння» в очах; утруднене дихання, можлива втрата свідомості.

Крім негативного впливу токсину на центральну нервову систему та серцеву діяльність, мембранотоксична дія отрути спричиняє гостру ниркову недостатність, ураження клітин серцевого м’яза та печінки. Важливого значення набуває явища сенсибілізації (алергічна дія), що може призвести до анафілактичного шоку. За таких обставин потерпілому необхідно негайно надати медичну допомогу.

Що потрібно робити при укусі змій. Звільнити від одягу місце укусу.    

Якщо укус в кінцівку потрібно зняти з неї все - взуття, шкарпетки, годинник, прикраси і тд . Промити рану великою кількістю води бажано мильною. Видалити з рани максимальну кількість крові швидким і частим натисканням на поза ранову зону або відсмоктати отруту з рани, якщо немає патологічних змін у порожнині рота (тріщини язика та губ, їх пошкодження тощо) при цьому постійно спльовуючи відсмоктану рідину і промиваючи  рот водою. Після чого рану обробити
  перекисем водню, йодом, зеленкою або іншим дезінфікуючим засобом. Якщо укушена кінцівка проведіть іммобілізацію (фіксацію суглоба). Туге бинтування  починати потрібно вище місця укусу, інтенсивність  тиску бинта  повинна бути така, щоб під ним вільно проходив палець. Необхідно контролювати накладену повязку й послаблювати її в міру наростання набряку кінцівки. Потерпілому давати пити багато рідини.   Дія отрути залежить від кількості яка потрапить в організм. Для того щоб отрута не мала можливості поширюватися по організму в прискореному темпі, постаратися рухатися якомога менше. При можливості прикласти на місце укусу холод. При укусі в ногу - бажано переносити на ношах.  Потерпілого потрібно якнайшвидше госпіталізувати, викликаючи карету швидкої допомоги. Тільки в лікарняному закладі зможуть надати належне лікування.

При укусі змій забороняється:

-ловити і вбивати змію;

-накладати джгут, він не перешкоджає поширенню отрути, зате може викликати некроз (омертвіння) кінцівки, гангрену;

-вживати алкоголь, накладати зігріваючі компреси та наносити зігріваючи мазі на місце укусу це тільки  прискорює поширення отрути з кров'ю по всьому організму;

-робити надрізи, вони неефективні, виникає загроза потрапляння в рану хвороботворних бактерій.

Тож будьте обережні вирушаючи   у  лісову місцевість, відповідно одягайтесь, дотримуйтесь певних правил поводження з плазунами.

Малінський Генадій Борисович, дитячий лікар – анестезіолог ВАІТ міськрайТМО

Кишкові інфекції


Щороку у літній період частішають випадки харчових отруєнь та спалахів гострих кишкових інфекцій.

Кишкові інфекції – група інфекцій травного тракту. До кишкових інфекцій відносяться такі небезпечні захворювання як черевний тиф, дизентерія, харчові токсикоінфекції, сальмонельоз, ботулізм, гастроентероколіти. Всі ці захворювання виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів або води. Найчастіше збудники проникають в організм людини через брудні руки, продукти харчування. Кишкові інфекції поширені повсюдно  навіть у розвинених країнах. До речі, це одні з найчастіших інфекційних хвороб у дітей.

Для кишкових інфекцій характерна літньо – осіння сезонність. Зростання захворюваності в цей період пов’язане з активізацією шляхів передачі інфекції та сприятливими умовами для зберігання і розмноження збудників у зовнішньому середовищі.

Серйозну епідеміологічну небезпеку становлять особи, які, будучи хворими, продовжують займатися приготуванням їжі в закладах громадського харчування, продавати харчові продукти та працювати у дитячих закладах. Джерелом поширення інфекції також може бути м’ясо, яйця інфікованих тварин, птахів, які внаслідок порушення санітарних вимог потрапляють до споживачів.

Наявність збудників, їх розмноження в продуктах харчування не впливає на їх смакові якості. Інфіковані продукти на смак і вигляд практично не відрізняються від безпечних та якісних. Час від зараження до перших клінічних проявів захворювання триває від декількох годин до тижня.

Найчастіше хворі пов’язують своє захворювання з вживанням продуктів харчування, які були придбані на стихійних ринках, у місцях несанкціонованої торгівлі, при вживанні продуктів які  пройшли недостатню термічну обробку. Згідно даних епідеміологічного анамнезу більшість спалахів виникає внаслідок недотриманя санітарно-гігієнічних вимог, залучення носіїв кишкових інфекцій до приготування страв на гостинах, урочистостях.

Поради для попередження захворювання:

-Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мийте руки з милом, а також мийте руки після відвідування туалету.

-Не вживайте м’ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках.

-Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води). Для пиття і приготування їжі – використовуйте питну бутильовану воду або воду з централізованих джерел водопостачання.

-Не допускайте споживання продуктів та напоїв з протермінованою датою виготовлення.

-Hе вживайте харчові продукти та напої при найменших сумнівах щодо їх якості.

-Не вживайте в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.

-При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки) для миття посуду і рук використовуйте перекип’ячену воду. При харчуванні у лісі, на пляжі виключайте контакт продуктів з грунтом та піском.

-Зберігайте продукти харчування тільки у спосіб, зазначений на упаковці та у встановлені терміни.

-При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.

-При подорожуванні не рекомендується брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські кремові вироби, м’ясні салати, паштети інші продукти що потребують охолодження при зберіганні).

-На відпочинку без організованого харчування виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати, багатокомпонентні страви). Зберігання виготовленої страви без холодильного обладнання не має перевищувати 2 години. Овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом.

У випадку виявлення перших ознак шлунково-кишкових розладів необхідно терміново звернутись до лікувальної установи. Не рекомендовано займатись самолікуванням.

В місцях масового перебування людей хворого зі шлунково – кишковими розладами необхідно ізолювати від інших людей до прибуття лікаря.

В.Х. Корпач,
лікар – інфекціоніст поліклініки КДД

07.07.2017

Рекомендації у зв’язку із спекотними погодними умовами

У зв’язку із спекотними погодними умовами для зниження несприятливо високої температури  у житлових, громадських будинках та у виробничих приміщеннях Новоград-Волинський міжрайонний відділ Державної установи «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я » рекомендує такі заходи:

-  застосування сонцезахисних пристроїв на вікнах або їх  тонування;

-  використання централізованих систем кондиціонування, охолодження та вентиляції, локальних кондиціонерів та звичайних електричних вентиляторів, повітряних  завіс;

Адміністративне регулювання праці ( скорочення робочого дня, зміна початку та  закінчення робочого дня, застосування кімнат відпочинку з оптимальними  параметрами мікроклімату та повітрообміну тощо);

При роботі на відкритому повітрі:

-  носіння головних уборів та сонцезахисних окулярів, декілька перерв з прийняттям прохолодного душу, холодної води;

-  забезпечення працівників і населення безпечною питною водою і бажано прохолодною;

З метою профілактики порушень водно-сольового балансу вода повинна містити мінеральні солі та мікроелементи.

Для профілактики порушень імунної системи рекомендується вітамінопрофілактика та овочева дієта.

Людмила Миколаївна ПРОХОР,

завідувач  Новоград-Волинського
міжрайонного відділу Державної установи
«Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ У»          
 
БУДЬТЕ ПИЛЬНИМИ НА ВОДІ!
В Україні за минулий рік затонуло майже 1000 осіб. В нашій області з початку поточного року на водоймах потонуло 8 осіб, серед загиблих - двоє дітей.  Основними причинами загибелі людей на воді є порушення елементарних правил поведінки, купання у стані алкогольного сп’яніння, купання у не відведених для цього місцях, заплив на великі відстані та переохолодження.  

Утоплення – одна з форм механічної асфіксії, що наступає найчастіше від попадання води в верхні та нижні дихальні шляхи, що перешкоджає газообміну організму з повітряним середовищем.

Асфіктичне (сухе) утоплення виникає внаслідок рефлекторного змикання голосової щілини та спазму м’язів гортані внаслідок подразнення їх рецепторів водою, що призводить до зупинки дихання. Вода не проникає в дихальні шляхи. Одночасно велика кількість води потрапляє до шлунка. В подальшому спазм голосової щілини, набряк легень.

Синкопальне (біле) утоплення частіше зустрічається у жінок та дітей під впливом різкого раптового охолодження, сильного емоційного потрясіння. Виникає захисна рефлекторна реакція, яка проявляється спазмом м’язів гортані, зупинкою дихання та серцевої діяльності. У зв’язку зі спазмом капілярів шкіри, потерпілі мають бліде забарвлення шкіри, їх називають “білими” утопленими. Цей тип утоплення найбільш перспективний з точку зору можливості повернення постраждалого до життя при проведенні реанімаційних заходів.

Невідкладна допомога. При утопленні необхідно якнайшвидше витягти постраждалого з води. Перш ніж кинутися у воду, потрібно швидко оцінити становище і вибрати спосіб надання допомоги. Іноді, якщо випадок трапився біля берега можна кинути з берега предмет, за який може вхопитися потопаючий: рятівний круг, дошку, мотузку. Якщо потопаючий перебуває на поверхні води, то бажано заспокоїти його ще здалека, саме панічний страх призводить до загибелі, а якщо це не вдається, то краще доплисти до нього ззаду, щоб уникнути захоплень, від яких інколи буває важко звільнитися.

Діставивши потопаючого на берег, приступають до надання першої допомоги, характер якої залежить від його стану. Якщо у потерпілого зіниці звужені, то людина непритомна і штучного дихання робити не треба, а лише треба дати вдихнути нашатирного спирту і поплескати по щоках. Якщо ж пульс відсутній, дихання немає, зіниці розширені, не реагують, то приступати до надання допомоги треба якнайшвидше.

Якщо постраждалий не подає ознак життя, це  не є  ознакою  безнадійності. Доти, поки є хоч найменший шанс зберегти життя людині, треба проводити заходи щодо її рятування.

Рот і ніс потерпілого можуть бути забиті мулом або піском, їх треба негайно прочистити (пальцями, повернувши голову людини набік). Потім покладіть її животом на своє коліно (голову постраждалого звісити) і, сильно натиснувши, виплесніть воду зі шлунка і дихальних шляхів. Усе це треба робити швидко: покласти постраждалого на спину, розстебнути, якщо є одяг (пояс і верхні ґудзики) й почати робити штучне дихання. Станьте  на коліна зліва, максимально відкиньте назад голову потерпілого (це дуже важливо!) і, відтягнувши щелепу вниз, розтуліть йому рота. Зробіть глибокий вдих, прикладіть свої губи до його уст (рекомендується через хустинку або марлю) і з силою вдихніть у нього повітря. Ніздрі постраждалого при цьому слід затиснути рукою, Видих відбудеться самостійно.

Якщо в людини не б’ється серце, штучне дихання треба поєднати з непрямим масажем серця. Для цього одну долоню покладіть упоперек нижньої частини грудної клітки (але не на ребра!), другу  долоню – поверх першої навхрест. Натисніть на грудну клітку так, щоб вона прогнулася на 3—5 сантиметрів, і відпустіть. Прогинати потрібно сильно, поштовхом, використовуючи вагу свого тіла. Через кожне вдихання повітря робіть 20—25 ритмічних натискувань. Добре, якщо допомогу надають двоє. Тоді один робить штучне дихання, другий за ним – масаж серця. Не призупиняйте ці процедури до прибуття "швидкої допомоги": завдяки вашим діям організм ще може жити.

Зрозуміло, прийоми рятування зовсім не просто застосовувати без практики, і треба цього вчитися заздалегідь. Але навіть якщо у вас немає ніякої підготовки – дійте! Треба використовувати будь-який шанс для порятунку людського життя.

Профілактика.Для запобігання нещасних випадків на воді не можна залишати дітей без нагляду дорослих. Не плавайти наодинці, якщо не впевнені в своїх силах, уникайти водойм зі швидкою течією. Не рекомендується купатися з човнів і плотів, поблизу шлюзів, пристаней і мостів, запливати за межі відведених для купання місць. Не варто входити у воду після прийому алкоголю і в найближчі 1,5-2 год після вживання їжі, в стані фізичного і психічного стомлення, після тривалого перебування на сонці. Дуже небезпечно стрибати у воду, особливо в незнайомій водоймі, глибина якої невідома, головою вниз, оскільки це нерідко призводить до пошкодження шийних хребців. Починати купатися рекомендується в сонячну, безвітряну погоду, при температурі води 17° - 19°С, повітря 20-25°С. У воді потрібно знаходитися не більше 10-15 хвилин. 

Пам'ятайте, що вода приховує у собі небезпеку. Зробіть усе можливе для того, щоб не допустити трагедії!


Іван Васильович Кравченко,

завідувач відділенням анестезіології та інтенсивної терапії міськрайТМО

03.07.2017

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, ЩОБ ВАША ДИТИНИ НЕ ЗАХВОРІЛА НА КІР?


В Україні зростання захворюваності на кір відбувається кожні 5-7 років. Спалах прогнозується  в кінці цього – на початку наступного року, так стверджують фахівці охорони здоров’я. Однією з головних причин такої циклічності є низький рівень вакцинації, хоча наразі вакцини проти кору достатньо.

Кір - це небезпечна висококонтагіозна вірусна інфекція. Джерелом інфекції є хвора людина. Передача інфекції від хворої до здорової людини здійснюється повітряно-крапельним шляхом. Особи, що не хворіли і не щеплені проти кору можуть захворіти в будь-якому віці. У той же час, особи, що перехворіли на кір, повторно, зазвичай, не хворіють і щеплення проти кору не потребують. Максимальний інкубаційний період (від початку хвороби до проявів захворювання) – 21 день, середній 9-10 днів. Захворювання характеризується підвищенням температури до 38-39 градусів, загальною слабкістю, гострими катаральними симптомами (грубий кашель, осиплість голосу), почервонінням повік та слизової оболонки очей, характерною висипкою на слизовій оболонці щік та поетапною висипкою на тілі. Кір, при тяжкому перебігу хвороби, небезпечна такими тяжкими ускладненнями,як : отити, ларингіт, бронхопневмонія, стоматит,сліпота, енцефаліт, запалення лімфовузлів шиї, трахеобронхіт, поліневрит, вродження ЦНС.

У цих випадках виникає високий ризик летальності у разі несвоєчасного надання кваліфікованої медичної допомоги.

Профілактика хвороби:

 • вакцинація;
 • ізолювання здорових дітей від хворих;
 • щоденні профілактичні огляди, термометрія дітей в осередку інфекції;
 • при виявленні кору в організованих колективах дітям до 3 років вводиться противокоревой імуноглобулін протягом перших п’яти днів після безпосереднього контакту з хворою дитиною.
Діти, яким вже більше трьох років, не щеплені досі, раніше не хворіли на кір, не мають протипоказань, підлягають обов’язковій вакцинації. На дітей, які контактували з хворим, які не хворіли на кір, не були щеплені, накладають карантин.

Щеплення самий надійний і ефективний метод профілактики захворювання — щеплення від кору, яка являє собою штучне, ослаблене інфікування маленького організму вірусом, в результаті чого виробляється захисний імунітет. Що повинні знати батьки про вакцинацію:
 • після щеплення з 6 по 20 день може піднятися температура, з’явитися кон’юнктивіт, утворитися дрібні висипання на тілі — все це безпечно і проходить протягом 2-3 днів;
 • перша вакцинація дітей проти кору проводиться в 1 рік, друга — в 6 років;
 • при цьому використовуються лікарями моновакцины або тривакцина (краснуха, кір, епідемічний паротит);
 • щеплення гарантує стійкий ефект захисту від кору протягом 15 років;
 • протипоказаннями до вакцинації від кору відносяться такі захворювання, як: гострі інфекції, патології крові, ураження серця, ревматизм, гострий нефрит.
Незважаючи на тяжкість захворювання, прогноз при дитячому кору сприятливий. Лише при розвитку ускладнень, із-за пізнього або неправильного лікування ця хвороба проводить до смерті.

Людмила Адамівна Кордон,
завідувачка дитячим інфекційним відділення міськрай ТМО

 

 

16.05.2017

14 червня – Всесвітній день донора

За статистикою, майже кожен четвертий житель України впродовж життя потребує лікування зі застосуванням лікарських засобів на основі компонентів крові. Тяжкі травми та оперативні втручання, ДТП, важкі пологи – те, від чого не застрахований жоден із нас.

На жаль, у більшості випадків питання життя і смерті, хвороби та здоров’я, які вирішуються за допомогою донорської крові та виготовлених з неї препаратів, стало проблемою хворих та лікарів, а не справою суспільства. Якщо у всьому світі безкоштовне донорство – об’єкт пропаганди й соціальної реклами, то у нас 90% донорів – це родичі тих, хто опинився у лікарні і лише 5% роблять це з власної волі.

Незважаючи на те, що слово “донор” походить від латинського “donare”, що означає подарунок або пожертвування, безоплатними донорами ставати хочуть далеко не всі. Загалом винагорода за 100 мл зданої крові – 20 грн на обід і почуття виконаного громадянського обов’язку.

Донором крові може стати кожна здорова людина віком від 18 до 60 років, незалежно від статі та професії. Звісно, є певні нюанси та захворювання, які обмежують можливість стати донором. До здачі крові не допускають осіб, легших за 50 кг або зростом нижче 150 см. Донорами також не можуть бути люди, які хворіють або перенесли деякі інфекційні захворювання  (СНІД, носії ВІЛ-інфекції, сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз), а також ті хто має проблеми з серцево-судинною системою, нирками,  органами травлення, проблемами зору тощо. Стосується і тих хто на тілі має татуювання або пірсинг!

Для здорової людини кроводача абсолютно не шкідлива, а й лікувальна процедура. Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри, ожирінню. Систематична дача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення тощо. Тобто людина менше хворіє, або почувається абсолютно здоровою.

Загалом, без шкоди для здоров’я, чоловік може здавати кров до п’яти, а жінка до чотирьох разів на рік, але не частіше ніж раз у два місяці. За один забір зазвичай беруть 490 мл крові, з них приблизно 40 мл (6–8% від загальної маси тіла дорослої людини) йде на тестування донорської крові, решту 450 мл – безпосередньо на переливання. Тож одного бажання здати кров, виявляється, недостатньо. Головна вимога до донора – відмінне здоров’я.  

На першому етапі людина, яка щойно прийшла в Центр крові, безкоштовно проходить всі необхідні лабораторні обстеження. Її оглядає терапевт, який   дає дозвіл на забір крові.   Кров кожного донора проходять обов’язковий аналіз крові на наявність інфекцій, після чого її переробляють на складові частини, кожна з яких має свій термін зберігання.

З метою заохочення населення до здачі крові або плазми крові законодавчо передбачені відзнаки та нагороди особам, які беруть активну участь у донорському русі. Особи, які здали кров два і більше разів уже вважаються донорами. В день дачі крові донорів звільняють від роботи на підприємстві, в установі, організації, незалежно від форми власності, із збереженням середнього заробітку. За даними Міністерства охорони здоров’я, після кожного дня здачі крові, в тому числі у вихідні, святкові і неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням цей день може бути приєднаний до щорічної відпустки або використаний в інший час упродовж року після дня дачі крові.

Є в Україні такі категорії як “Почесний донор України” та “Заслужений донор України”. Щоб стати почесним, кров на безоплатній основі потрібно здати 40 разів, а плазму донорської крові 75 разів і більше. Донорам, які здали кров або плазму крові 100 і більше разів, присвоюється звання заслуженого донора. Окрім посвідчення, як почесні, так і заслужені донори мають певні пільги.  Одна із найзначніших пільг –  надбавка до мінімальної пенсії.

Памятайте! Донорство – місія благородна і вкрай необхідна для суспільства. Тому ваша допомога  необхідна не тільки в день донора, а кожного дня, кожну хвилину, кожну мить.

Сергій Павлович Гнатюк,

лікар- трансфізіолог міськрайТМО

 

25.05.2017

 

25 травня – Всесвітній день щитовидної залози

 

Захворювання щитовидної залози як у дітей, так і у дорослих небезпечні тим, що часто маскуються під іншими хворобами, протікають непомітно, поки справа не зайде надто далеко. Тому потрібно знати тривожні ознаки, які повинні стати приводом для відвідування лікаря.

Перші ознаки проблем зі щитовидною залозою

- швидке втомлювання  без видимих причин

- погане зосереджування (особливо в дітей і якщо раніше батьки такого не помічали)

- погіршення пам'яті

- дратівливість тощо.

Можна повязати все з комп’ютерами, гаджетами, поганий сон, брак вітамінів або підлітковий вік, але краще проконсультуватися у лікаря загальної практики сімейної медицини і за потреби пройти обстеження в лікаря - ендокринолога.

Щитовидну залозу називають енергорозподільчим щитом організму. Маленька залоза виробляє гормони, які відповідають за нормальний обмін речовин, імунітет, роботу нервової системи. Якщо з якихось причин вона виробляє багато або мало гормонів, виникає ряд захворювань.

При гіперпродукції гормонів розвивається гіпертиреоз, при недостатній кількості - гіпотиреоз. Житомирська область знаходиться в зоні ендемії, тобто спостерігається нестача йоду в грунті, воді і відповідно в харчових продуктах.

Йод необхідний для продукування гормонів. Якщо його не вистачає, то погіршуються обмінні процеси, знижуються інтелектуальні здібності, темпи росту у дітей. Проблему малюк може отримати ще внутрішньоутробно: якщо у мами нестача йоду, мозок малюка розвивається гірше. Тому його призначають багатьом вагітним. За наявності не дуже вираженого дефіциту досить змінити раціон і їсти більше продуктів, що містять йод.

З ціллю профілактики ідеально - використовувати йодовану сіль, морепродукти, столовий буряк, збагачені йодом каші та воду. І лише за призначенням лікаря - препарати йоду. Термін зберігання йодованої солі - 9 місяців (у закритій упаковці). Після його закінчення вона стає звичайною, і йоду в ній немає. Мало того, йод летючий і частина його може втрачатися під час приготування їжі на високих температурах, тому краще підсолювати їжу наприкінці приготування, додавати в салати і сирі страви.

Тож, дане захворювання, краще попередити, а ніж лікувати.

 

Галина Григорівна Комендат,

лікар-ендокринолог міськрайТМО

 


17.05.2017

17 травня - Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією

Артеріальна гіпертензія з її ускладненнями є одним з основних факторів смертності від серцево-судинних захворювань, частка яких у структурі загальної смертності становить 66% і являється однією з найвищих у світі.

Сьогодні в Україні за даними офіційної статистики мають підвищений артеріальний тиск 30% дорослого населення держави. Найважливіша проблема полягає в тому, що з числа людей з підвищеним артеріальним тиском, знають про наявність у них гіпертензії 62 %, з них лікуються 23 %, у тому числі ефективно – 13 %.

Що таке артеріальний кров’яний тиск?

Артеріальний тиск – це сила потоку крові у стінках артерій. Рівень артеріального тиску періодично змінюється в процесі серцевої діяльності: під час викиду крові – максимальний (систолічний) тиск, а в кінці фази спокою – мінімальний (діастолічний). Оптимальний артеріальний тиск – 120/80 мм. рт.ст.

Фактори ризику

Підвищення артеріального тиску (гіпертонію) можуть викликати:

- високий рівень холестерину в крові,

- тютюнопаління,

- цукровий діабет,

- надлишкова маса тіла,

- малорухомий спосіб життя,

- стреси.

Ці фактори знаходяться під повним вашим контролем кожного з нас.

Чому підвищений тиск загрожує здоров’ю?

Підвищений кров’яний  тиск у судинах змушує серце працювати з постійно зростаючим навантаженням. Це призводить до його виснаження, а також пришвидшує процеси ураження (атеросклерозу) судин самого серця, головного мозку та нирок, унаслідок чого на фоні підвищеного тиску можливі такі грізні ускладнення, як інфаркт міокарда, крововилив у головний мозок з усіма його наслідками – параліч, серцева та ниркова недостатність, сліпота тощо.

Як дізнатися, що у вас підвищений тиск?

Підвищений тиск часто супроводжується характерними ознаками та симптомами: частішає пульс, серцебиття, головний біль, запаморочення тощо. Найкращий спосіб дізнатися, чи у вас підвищений тиск – це просто його зміряти.

Якщо ви регулярно вимірюватимете тиск, зможете вчасно реагувати на його підвищення. Ваш сімейний лікар поставить діагноз підвищеного тиску на основі вимірювань, зроблених у різний час протягом двох тижнів. Артеріальний тиск – 139/89 мм. рт.ст. і вище вважають артеріальною гіпертензією.

Поради щодо вимірювання тиску

-          Не вживайте каву і не паліть за півгодини до вимірювання артеріального тиску.

-          Перед тим, як вимірювати тиск, треба посидіти п’ять хвилин, спершись на спину і поставивши ступні на підлогу.

-          Покладіть руку на стіл на рівні серця.

-          Одягніть сорочку з коротким рукавом.

-          Виміряйте тиск двічі з інтервалом мінімум дві хвилини і візьміть за основу середній показник.

-          Попросіть лікаря або медсестру назвати вам показник артеріального тиску у числовому форматі.

Профілактика

Запобігти підвищеному артеріальному тиску може здоровий спосіб життя. Тому проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем і зробіть наступні кроки:

-          Дотримуйтеся спеціальної дієти, передусім вживайте фрукти, овочі та нежирні молочні продукти.

-          Обмежте вживання солі, рідини.

-          Підтримуйте оптимальну масу тіла.

-          Більше рухайтеся, робіть фізичні вправи.

-          Контролюйте вживання алкогольних напоїв.

-          Вчіться уникати стресових ситуацій.

Обмеження вживання алкоголю

Надмірне вживання алкоголю може призвести до підвищеного артеріального тиску. Це також негативно впливає на роботу печінки, головного мозку та серця. Крім того, алкогольні напої містять калорії, які сприяють підвищенню маси тіла: 300 г пива (150 калорій), 150 г вина (100 калорій), 50 г горілки (100 калорій).

Підтримання оптимальної маси тіла

Надмірна маса тіла призводить до підвищення артеріального тиску. Схуднення навіть на 5 кг може знизити тиск на 5 мм. рт. ст у повних людей, які страждають на гіпертонію.

Надмірна маса тіла (ожиріння) також є фактором ризику серцевих захворювань. Вона призводить до підвищення рівня холестерину в крові та цукрового діабету, що теж спричинюють хвороби серця.

Помірні фізичні навантаження і вправи

Для фізичних вправ не треба докладати багато зусиль. Досить навіть 30 хв. помірних фізичних навантажень щодня. Ви навіть можете розділи ці 30 хв. на короткі інтервали по 10 хв. кожний. Фізичні вправи – це швидка ходьба, їзда на велосипеді, прибирання, робота в саду, на городі тощо. Порадьтеся зі своїм сімейним лікарем щодо кількості та тривалості фізичних навантажень, можливості їх поступового збільшення.

 

Оксана Анатоліївна Лисуня,

лікар-кардіолог Новоград-Волинського міськрай ТМО.


 

07.04.2017

До лікаря через Інтернет

Інформаційні технології роблять медицину доступнішою. З метою оптимізації роботи та для скорочення часу очікування в чергах у поліклініці Новоград-Волинського міськрайонного територіального медичного об`єднання працює «Електронна реєстратура». Медперсонал закладу пройшов відповідне навчання, робочі місця працівників реєстратури забезпечені комп`ютерним обладнанням з швидкісним доступом до Інтернету. Суть цієї програми в тому, що кожен житель міста, не виходячи з дому, може записатись на прийом до лікаря загальної практики сімейної медицини в зручний для нього час. Для цього необхідно зайти на Інтернет ресурс reestratura.com. Після вибору фахівця на екрані з`явиться розклад прийому лікаря , де зеленим кольором будуть вказані вільні для запису позиції. Якщо зручний час вільний , необхідно відкрити віконце та зареєструватись на прийом. Електронний талон можна отримати у вигляді безкоштовного SMS або листом на електронну пошту. Немає необхідності стояти у черзі за паперовим талоном. Записи на прийом можуть бачити і лікарі , які отримали коди доступу до системи. До речі, «Електронна реєстратура» діє паралельно зі звичайною. Приміром, людям похилого віку й тим, хто не має доступу до Інтернету, можна записатись безпосередньо або за номером телефону вашої амбулаторії.

Звертаємо Вашу увагу, що запис до вузьких фахівців поліклініки консультативно діагностичної  допомоги через Інтернет ресурс не здійснюється! Тільки сімейні лікарі після огляду і обстеження пацієнта та необхідності консультації дають направлення до відповідного фахівця. При цьому сімейний лікар може самостійно записати Вас на прийом по Інтернету, роздрукувати талон в амбулаторії або відправити безкоштовний  SMS електронний талон. Пацієнт також може самостійно звернутись з направленням від сімейного лікаря в реєстратуру поліклініки консультативно діагностичної допомоги за паперовим талоном або зателефонувати за номером 5-21-53; 5-31-45.

Після отримання паперового чи SMS талону на консультацію до вузького спеціаліста необхідно взяти медичну карту в реєстратурі поліклініки КДД та з`явитися безпосередньо до кабінету лікаря у вказаний час.

В подальшому планується підключення електронної картки пацієнта, що забезпечить швидкий доступ до інформації, підвищить ефективність і якість роботи медичного персоналу, а також забезпечить конфіденційність зберігання медичних даних.

О.М.Весельська,

заступник головного лікаря Новоград-Волинського

міськрайТМО з поліклінічної роботи та ЕТН. 


7 квітня – День здоровя
Весняна депресія: не допусти і вилікуй

У цьому році Всесвітній день здоров’я, який відзначається 7 квітня  присвячений – депресії. Весна дарує кохання, надії, хорошу погоду і спів птахів. Усе це дуже радує, але на жаль, не всіх. Адже багато хто страждає на одне з найпоширеніших захворювань весняного періоду – депресію.

Хочу навести декілька причин, які сприяють її виникненню.

1.   Нудьга. Саме так, банальна нудьга – прямий шлях до депресії.

Порада: займіться чимось цікавим. Подумайте, що може Вас захопити.

2.   Проблеми, загнані всередину. На депресію страждають люди, які не вміють розділити свої негативні емоції з оточуючими. Ви постійно стримуєте своє роздратування і гнів, боїтеся проявити себе й посваритися з оточуючими? Ви в групі ризику.

Порада: не бійтеся бути «поганими» й відкрито висловлювати свої почуття. Давайте вихід негативним емоціям і не накопичуйте їх в собі.

3.   Стрес. На жаль життя змушує нас інколи по - справжньому страждати. Смерть близьких, хвороби, втрата роботи – все це може викликати сильний стрес, який може привести до затяжної депресії і впоратися з нею самотужки дуже важко.

Порада: розділяйте свій біль з близькими вам людьми. Не бійтеся плакати і розповідати про своє горе.

4.   Брак позитивних емоцій. Коли Ви востаннє веселились з друзями, дивились хороше кіно, чи безтурботно гуляли вулицями? Надолужуйте це весною.

5.   Авітаміноз. Про це вже говорили багато разів. Але саме нестача вітамінів найчастіше позначається на нашому психічному стані. Ослаблений організм не дозволяє нам радіти весні й життю.

Порада: Вживайте більше вітамінів та їжте продукти, які їх містять. Обов’язково включіть в ваш раціон продукти, які містять клітковину: кукурудза, спарта, зелені салати, броколі, вівсяна каша тощо.

Памятайте, що життя смугасте. Все буде добре, особливо навесні. Адже весна – це прекрасна пора змін і надій.

Інна Гуменюк,
лікар – психотерапевт міськрайТМО


 

21.03.2017

XІІ Всеукраїнська благодійна акція „СЕРЦЕ ДО СЕРЦЯ”

З 9 березня по 9 квітня проходить  XІІ Всеукраїнська благодійна акція „Серце до серця” під гаслом „Я хочу бачити життя”. Метою даної акції є придбання медичного офтальмологічного обладнання в дитячу обласну лікарню.                                    

Завдяки даної акції продовж 2006–2016 років було зібрано коштів, а в подальшому закуплено медичного обладнання на суму 28 772 256,86 гривень та передано у безкоштовне користування в медичні заклади кожної області України.

У 2016 році за результатами ХІ акції ВБФ "Серце до серця" – "Врятуй життя дитині" вдалося зібрати 3 мільйони 177 тисяч 437,11 гривень на закупівлю обладнання для відділень дитячої реанімації. Медичне обладнання  встановлене переважно у обласних дитячих лікарнях.  

Спільними зусиллями жителів Житомирщини було зібрано у 2016 році більше 32 тисяч грн. за рахунок яких закуплено для передачі Житомирській обласній дитячій клінічній лікарні у безоплатне користування медичне обладнання для реанімаційного відділення – інфузійний насос (перфузор «Компакт») та 52 шприци до нього для точного дозування медикаментів важкохворим дітям.

Цьогоріч українці вкотре об'єднаються для вирішення важливої проблеми – збереження зору у дітей. Всеукраїнський благодійний фонд "Серце до серця" уже втретє проводить  акцію по боротьбі зі сліпотою у дітей. 

ВООЗ у глобальній програмі «Зір-2020» говорить про те, що потрібно зменшити кількість сліпих (від сліпоти якої можна уникнути – тобто вродженої катаракти, глаукоми ) – у 2 рази до 2020 року. Ця Акція потрібна для того, щоб дооснастити дитячі відділення обласних лікарень і своєчасно діагностувати проблеми зору. У 2005 році в Україні було близько 12 тисяч сліпих дітей, а тепер – близько 7 тисяч. Це тільки через те, що є сучасне обладнання і є можливість діагностувати вроджену патологію та своєчасно її пролікувати.

Особливо вразлива група дітей – немовлята у яких несвоєчасна діагностика та лікування вродженої або рано набутої патології призводить до слабкозорості чи сліпоти вже у ранньому віці.

Наявність необхідної офтальмологічної апаратури та її своєчасне обслуговування є одним із вирішальних питань у наданні якісної та ефективної медичної допомоги дітям з вадами зору. Нажаль, вже існуюче обладнання дитячих очних відділень працює майже безперервно, а тому неминучим процесом є зношування та вихід з ладу як діагностичної, так і лікувальної апаратури, якої наразі не вистачає для комплексного лікування в умовах, у тому числі і Житомирської  обласної  дитячої клінічної лікарні. Така кричуща ситуація із забезпеченням технічної апаратури становить серйозну загрозу наданню вчасної та такої необхідної медичної допомоги дітям з вадами зору і змушує звертатися медиків за допомогою до небайдужих людей.

Підтримка та сприяння  проведенню цього суспільно-важливого благодійного проекту  дозволить на зібрані кошти закупити медичне обладнання та безкоштовно передати у користування очним відділенням дитячих обласних лікарень  України, адже здорові та щасливі діти – це наше з Вами світле майбутнє.

Організатори акції „Серце до серця” закликають усіх небайдужих мешканців Новоград – Волинського міста та  району зробити свій внесок у допомогу хворим дітям. Скриньки для збору коштів будуть розташовані в медичних установах: стаціонарних відділеннях міськрайТМО, кабінетах поліклініки КДД, кабінетах КЗ „ЦПМСД” міста та сільських АЗПСМ.

Переказати благодійні внески ви можете за таким рахунком Р/р 2600501306399 в Київському Відділенні Центральної Філії ПАТ „Кредобанк”, МФО 325365, ЄДРПОУ 34354227, найменування платежу: „Благодійний внесок для _______назва області (міста)”.


Василь Петрович Холевчук,

заступник головного лікаря міськрай ТМО
з охорони здоров’я матері і дитини

17.03.2017


Необхідність профілактичного флюорографічного обстеження залишається актуальним


Профілактичні флюрографічні обстеження – це метод діагностики, який проводиться для масового обстеження населення з метою раннього виявлення захворювань органів грудної  порожнини таких як: туберкульоз, пухлини легень, пневмонії, неспецифічні захворювання легень, середостіння, скелета грудної порожнини тощо.

Проведення профілактичних рентгенівських обстежень певних категорій населення здійснюється за допомогою стаціонарного апарату та пересувного флюорографічного комплексу. Це сучасні рентгенографічні апарати з цифровою обробкою зображення. Цифрова обробка зображення дозволяє отримати набагато якіснішу картину, а можливість збільшити зображення  допомагає більш ретельно оглянути обстежувану ділянку. При  тому, що для діагностики використовуються найнижчі дози рентгенівського опромінення. Цифровий флюорограф дає можливість фіксувати зображення і зберігати його на цифрових носіях.

Рентгенівським профілактичним обстеженням згідно рекомендацій Міністерства охорони здоров’я підлягають особи у віці від 15 років. Абсолютно здоровій людині рекомендується проходити флюорографію органів грудної порожнини один раз в два роки.

Особи, які відносяться до декретованих груп (фактично переважна більшість населення), а саме: медичні працівники, працівники харчової промисловості, закладів освіти, та робота яких пов’язана з професійними шкідливостями, а також особи з хронічними захворюваннями повинні проходити обстеження не рідше один раз на рік. Протипоказаннями для проходження флюорографічного обстеження є стан вагітності і період грудного вигодовування  (за виключенням окремих випадків).

Обов’язково необхідно звернутися до лікаря, якщо ви маєте такі симптоми як:

-          стійкий кашель з виділенням мокроти більше, як 2 тижні;
-          немотивоване тривале підвищення температури тіла до 37,2 - 37,1;
-          швидка втомлюваність;
-          втрата апетиту та надмірне безпричинне схуднення;
-          надмірне потовиділення, особливо вночі;
-          задишка, кровохаркання;
-          біль в грудній клітині.       

Обстеження населення проводиться безкоштовно, можна пройти в 123 кабінеті поліклініки, а також при планових виїздах пересувного флюорографічного комплексу.

За 2016 рік при профілактичній флюорографії було виявлено 35 випадків вперше встановленого туберкульозу із них жителів міста – 20, села -15; випадків онкологічних захворювань - 14 із них жителів міста – 10, села -4; пневмоній -162 випадки із них жителів міста – 103, села -59. Виявлення даної патології дало можливість почати своєчасне адекватне лікування пацієнтів та вберегти близьких від небезпечних хвороб.

Шановні новоград - волинці! заради свого здоров’я й довголіття, не нехтуйте регулярним проходженням  профілактичних оглядів самі та спонукайте до цього своїх рідних і близьких людей. Важку хворобу легше попередити ніж лікувати.

Л.А.Процик,
лікар-рентгенолог міськрайТМО.

 


03.03.2017

6 березня - Міжнародний день боротьби з глаукомою

Під глаукомою розуміють хронічне захворювання очей, що протікає з періодичним або постійним підвищенням внутрішньоочного тиску, розла­дами відтоку внутрішньоочної рідини, трофічними порушеннями в сітківці і зоровому нерві, що супроводжуються розвитком дефектів поля зору і атрофією зорового нерва.

Згідно статистики, 60% пацієнтів із глаукомою, це люди віком за шістдесят, але у групу ризику потрапляють після сорока років. 

Розрізняють чотири стадії глаукоми, що визначаються станом поля зору і диску зорового нерва: початкова, розвинена, далеко зайшла, термінальна.   

-          Початкова, І стадія - коли виражених змін диска зорового нерва і поля зору ще немає, внутрішньоочний тиск (ВОТ) підвищується періодично.

-           Розвинена ІІ стадія характеризується стійким звуженням меж поля зору (більш ніж на 10 С0 з боку носа).

-          Далеко зайшла ІІІ стадія глаукоми - це різке звуження або збереження лише окремих ділянок поля зору.

-          Діагноз термінальна глаукома ІV стадія ставлять при втраті пред­метного зору чи за наявності лише світловідчуття.

Коли людина опиняється у темряві, її перше бажання, щоб швидше увімкнули світло. Починаючи з тридцятилітнього віку, проходити обстеження в офтальмолога протрібно один раз на рік. У разі виявлення першої стадії глаукоми, ситуацію можна виправити, лікар встигне обрати правильну тактику і зрозуміти, яким є оптимальний ВОТ для конкретної людини. Вважається, що нормальний тиск знаходиться вмежах 10-23 мм рт. ст.

Відсутність підвищенняВОТне є 100% гарантом, що глаукоми немає. Це захворювання надзвичайно підступне. Форма глаукоми, що зустрічається найчастіше, не дає про себе знати роками. Інколи ми називаємо її «злодієм зору». Людина почуває себе нормально, не підозрюючи про страшну загрозу. Через те, що люди не стежать за своїм здоров'ям, не перевіряють зір, левова частка глауком діагностується далеко не у першій стадії. Чутливість волокон зорового нерва до тиску індивідуальна, про це потрібно знати і пам'ятати.

Лікування глаукоми починають з крапель, що знижують ВОТ. За умови належного лікуванння можна суттєво зменшити швидкість прогресування захворювання. Але найкраще попередити захворювання, акцентуючи свою увагу на правильному, здоровому способі життя.

Ще хотілося б додати декілька порад щодо профілактики: раціо­нально харчуватеся, не пийтебагато рідини залпом, не носіть тугих комірців, не зловживайте відвідуванням саун, маючи проблеми із зором - рідше сідайте за кермо автомобіля у темну пору, косметику наносьте після закапування ліків тощо.

Як самостійно перевірити зір? Час від часу, коли прокинулися, зупиніть свій погляд на звичному для ока предметі інтер'єру - картині, іконі, настін­ному годиннику тощо. По черзі закривайте одне око і порівнюйте якість «зображення». Якщо одну й ту саму ж картину Ви бачите лівим та правим, оком по-різному, або обома гірше, ніж раніше, знайте, Вам негайно потрібно відвідати  офтальмолога.

Важливо дуже берегти зір, щоб не залишитися у пітьмі назавжди, саме у цьому ми лікарі - офтальмологи намагаємося Вас переконати.

С. О. Данилюк,

завідувачка офтальмологічною службоюміськрайТМО


09.02.2017

Профілактика карієсу


Карієс на сьогоднішній день займає домінуюче місце серед захворювань зубів. Не дивлячись на велику кількість різноманітної інформації про це захворювання, люди продовжують байдуже ставитися до його проявів, відвідуючи стоматолога лише, коли виникає нестерпний зубний біль або зуб починає руйнуватися. Профілактика карієсу – один з самих надійних і ефективних способів запобігання захворювань ясен, зубів і інших органів.

Карієс виникає під впливом безлічі факторів, що його провокують. Особливості способу життя, несприятливе навколишнє середовище, спадкова схильність, неправильне харчування (собливо шкідливо надмірне захоплення кислими, борошняними, кондитерськими продуктами харчування, газованими напоями. Недостатня кількість овочів, фруктів, риби, молочних продуктів в раціоні), шкідливі звички (куріння тютюну), стресс.

Особливості складу води в певній місцевості так само можуть стати причиною його розвитку. Вітамінно-мінеральний дисбаланс, прикордонні температури їжі, неякісна гігієна ротової порожнини, наявність зубного нальоту і зубного каменю призводять до порушення цілісності емалі зубів, в які і проникають мікроорганізми, що викликають розвиток карієсу. Ефективна профілактика карієсу, на думку стоматологів та лікарів інших спеціальностей, істотно впливає на загальний стан здоров’я населення.

Профілактику карієсуслід починати задовго до появи дитини на світ. Дотримання майбутньою мамою спеціальної дієти, своєчасної санації вогнищ хронічної інфекції – одні з найперших профілактичних заходів.

Збалансоване харчування – запорука здоров’я зубів і всього організму людини в будь-якому віці. Навчіться самі, і не забудьте навчити свою дитину правильної гігієни ротової порожнини. Не варто зневажливо ставитися до рекомендацій щодо часу чищення зубів, кратності очищаючих рухів, в цьому так само складається профілактика карієсу.

Рекомендується також періодичне відвідування лікаря - стоматолога з метою проведення процедури професійного чищення зубів, що дозволить максимально ефективно видаляти зубний наліт і зубні камені. Так само профілактичне відвідування стоматолога дозволяє виявити карієс на самих ранніх етапах його розвитку. Карієс необхідно лікувати, навіть якщо він з’явився на молочних зубах.

Важливу роль відіграє вміст кальцію  в організмі людини, 99% його кількості зосереджено в кістках і зубах.

Кальцій міститься у їжі, як рослинній, так і тваринній, знаходиться у вигляді нерозчинних солей. Найкращим джерелом його засвоюваюєння -  є молочні продукти особливо усі види сирів, бобові, соя, сардини, лосось, арахіс, волоський горіх, насіння соняшника, рис, зелені овочі,  цільні зерна пшениці, а також овочі і фрукти. Значення рослинних джерел кальцію зростає також унаслідок високого вмісту в них вітамінів.

Невідємну  роль відіграє у профілактиці карієсу мікроелемент фтор, міститься в харчових продуктах, воді, зубній пасті. Його розумний вміст в організмі впливає на міцність зубної емалі, знижуючи ризик розвитку карієсу. Важливим показником стану емалі  є співвідношення кальцію і фосфору. Тож для профілактики карієсу надзвичайно важливим є надходження до організму достатньої кількості солей кальцію, фтору, фосфору та інших мікроелементів, а також вітамінів.

Дотримуючись  нескладних профілактичних заходів, Ви надовго збережете свої зуби цілими і здоровими.


В.М. Пашкевич,

Лікар-стоматолог Новоград-Волинського міськрайТМО13.01.2017

Пневмонії у дітей
Актуальним питанням сьогодення виступають  пневмонії у дітей. Захворюваність пневмонією серед дітей щорічно підвищується в період сезонної епідемії грипу. Незважаючи на досягнення діагностики та фармакотерапії, показники захворюваності, ускладнень від пневмонії серед дітей залишаються стабільно високими. В дитячому соматичному відділенні міськрайТМО з діагнозом позалікарняні вогнищеві пневмонії за 2016 рік проліковано - 123 дитини, в минулому році – 91 дитина.

Пневмонія - це гострий запальний процес, що протікає в легенях і викликається бактеріями та вірусами. Пневмонія  виникає як самостійно, так і на фоні інших захворювань. Дане захворювання може часто повторюватися і провокувати виникнення будь-яких хронічних захворювань.

Симптоми пневмонії у дитини. Хвороба може протікати по-різному: в деяких випадках з високою температурою, нападами кашлю, а іноді зовні дитина може виглядати відносно здоровою . Немає високої температури, немає постійного кашлю - лише легке нездужання, синці під очима, іноді прискорене або переривчасте дихання, та легка сиплість в голосі малюка: можливо, звичайна застуда? Так можуть думати батьки, якщо не знають про те, що пневмонія не завжди супроводжується високою температурою і постійним страшним кашлем - хвороба може "зачаїтися", але від цього вона не менш небезпечна.

Більш яскраво вираженими ознаками будуть висока температура, озноб, підвищена пітливість, задишка, сухий кашель або кашель з виділенням мокроти (вона може бути дуже неприємного гнійного характеру, при крупозній пневмонії - з кров'ю), хрипи, скарги малюка на головний біль, біль у грудях і ломоту в ручках і ніжках (прояв м'язевого болю); у найскладніших випадках в дитини можуть боліти очі (при цьому будуть всі ознаки кон'юнктивіту), висипи, діарея.

Ще складніше вчасно розпізнати хворобу у дітей до року. При відсутності сильного кашлю батьків повинні насторожити: млявість, сонливість, блідість, поганий апетит, часті відрижки, "синці" під очима і синюшність в області носа і губ, нерівне дихання, похрипування, запалення слизової оболонки очей, рідкий стілець.

До вищевказаних ознак додається "розслабленість": коли ви берете малюка на руки, він здається важче, ніж зазвичай (і це при тому, що апетит у нього за останній час не покращився, а навпаки); плаче він дуже тихо; має також насторожувати відсутність покращення стану дитини від проведеного протягом трьох днів лікування.

Діагноз може бути поставлений тільки лікарем на основі клінічних, лабораторних та основний критерій рентгенологічних досліджень органів грудної клітки дитини. Завдання батьків - вчасно звернутися до лікаря, не допустивши важких наслідків хвороби.

Лікування пневмонії можна проводити в амбулаторних умовах під наглядом дільничного педіатра. Це стосується тільки дітей віком після 3-х років, при відсутності токсикозу, дихальної та серцевої недостатності чи тяжких порушень з боку інших органів та систем, які проживають в задовільних соціальних умовах.

Після одужання дитини віком до 1 року необхідно щомісяця водити на огляд до дільничного педіатра на протязі  6-ти місяців. Дитину віком 1-3 роки водити на огляд – щоквартально, після 3-х років – 1 раз в пів року.

Отже, пневмонія у дітей є досить серйозним захворюванням, що вимагає пильної уваги з боку батьків та медичних працівників.


Л.В. Черниш,
завідувачка дитячим соматичним відділенням


21.12.2016

 

Умови направлення пацієнта на консультацію лікарем загальної практики сімейної медицини на другий рівень (в Новоград-Волинському міськрай ТМО) в плановому порядку

Шановні мешканці міста!В процесі реформування галузі охорони здоров’я в лікувальних закладах міста запроваджено сервіс – «Електронна реєстратура». На даному етапі впровадження мешканці міста, які мають доступ до інтернету уже можуть самостійно записатися на прийом он-лайн до сімейного лікаря, а також отримати на свій мобільний телефон смс - підтвердження «електронний талон» на прийом. Одночасно залишається можливість класичного запису на прийом через реєстратуру сімейної амбулаторії до свого сімейного лікаря.

За необхідності отримання консультації лікаря спеціаліста в плановому порядку, пацієнт зобов’язаний звернутися до свого сімейного лікаря на прийом. Сімейний лікар проведе клінічний огляд пацієнта, певні скринінгові дослідження, лікування згідно локальних клінічних протоколів і у разі потреби скерує (дасть направлення) на консультацію до відповідного спеціаліста. В направленні повинно бути вказано попередній діагноз, результати проведення обстеження, лікування та мета консультації.

Одночасно з направленням сімейний лікар користуючись «електронною реєстратурою» вручить пацієнтові «електронний талон» на прийом до спеціаліста на певний день і час згідно графіка його роботи.

Лікарі спеціалісти дадуть на руки пацієнтові консультативний висновок з певними рекомендаціями для сімейного лікаря і пацієнта.

Впродовж удосконалення організації порядку прийому пацієнтів лікарями мешканці міста постійно будуть проінформовані щодо певних змін в роботі лікувальних закладів і лікарів через стенди, інформації газети, телебачення, інтернет і особисто сімейними лікарями та середнім медичним персоналом.

 

КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги

міста Новограда-Волинського»


До уваги новоград-волинців! Інформація про роботу амбулаторії загальної практики – сімейної медицини №1
 
Завідуюча амбулаторією  -  Бежевець Світлана Миколаївна

Матеріально-відповідальна особа  -  Скаковська Надія Борисівна

Молодша медична сестра   -  Бараннікова Юлія Рафаїлівна

Телефон: (04141) 3-98-03

Адреса: вул. Леваневського,24

До даної амбулаторії входять наступні лікарські територіальні дільниці:

№ 40

Лікар: Бежевець Світлана Миколаївна

Медичні сестри: Скаковська Надія Борисівна, Огородник Надія Геннадіївна 

Вулиці:

·         Рибалка 1 - 16 А

·         Леваневського 4, 6, 24

·         пров. Рибалка 1 – 11

№ 14

Лікар – педіатр:  Мовчан Надія Леонідівна

Медичні сестри:  Шваб Людмила Миколаївна, Олексієнко Альона Миколаївна

Вулиці

·         Короленка

·         Герцена 1-59

·         Богуна

·         Толубка, 14

·         Петровського

·         Купріна і провулок

·         Кривоноса

·         Леваневського 4,6,8,12,16.

Дана амбулаторія обслуговується всього населення:

- дорослого населення 2190 (з них чоловіки – 915; жінки – 1275)

- дитячого населення 798:

0-6 років – 335, до 1 року – 52; 

7-14 років – 347;

15-17 років – 116.

Пільгові категорії населення: 

- інваліди війни – 32 (5 - учасники АТО);

- учасники війни – 8;

- учасники бойових дій – 127 (70 - учасники АТО);

- вдови – 12;

- ліквідатори аварії на ЧАЕС – 17;

-евакуйовані -4;

-переселенці – 45.

Двічі на тиждень консультативний прийом проводить лікар акушер-гінеколог Шумило Євгенія Андріївна.

Лікарі амбулаторії ведуть прийом згідно затвердженого графіка за попереднім записом по телефону 3-98-03 або в електронному режимі.

Проводимо наступні обстеження: зняття ЕКГ, забір крові на лабораторне дослідження, вимірювання рівня глюкози крові, працюємо зі швидкими тестами. В  амбулаторіі працює денний стаціонар на 2 ліжка.

На фото завідуюча амбулаторією  -  Бежевець Світлана Миколаївна

 
До уваги новоград-волинців! Інформація про роботу амбулаторії загальної практики – сімейної медицини №2
 
Завідуюча амбулаторією – Кузьменко Олена Вікторівна

Телефон: (04141) 3-86-36

Адреса: вул. Леваневського, 14.

В амбулаторії працюють 5 лікарів, з них 2 педіатра, 10 медичних сестер, 2 молодших медсестри. П’ять лікарів обслуговують 5 дільниць.

Дільниця № 38

Лікар: Ядвижина Елла Володимирівна.

Медсестри: Савич Тетяна Григорівна,Семенчук Оксана Олександрівна.

Дана дільниця обслуговує такі вулиці:

·         Вінниченко

·         Вершницька

·         Гостинна

·         Джерельна

·         Незалежності

·         Довженко

·         Залізнична

·         Неустроєва

·         Грушева

·         Чижовецька

·         Садова

·         Ржатківська
·         Партизанська

·         М.Рильського

·         Грушевського

·         Літня

·         Козацька

·         Квітуча

·         П Прорізна

·         І Польова

·         II Польова

·         І й пров. Дружби

·         Дружби 70-178, 69-197

·         Мальовнича

·         Зоряна

·         Макаренко

·         Олейнікова 1 -47, 4-18

Дільниця №39

Лікар: Попадинець Наталія Василівна

Медсестри: Семенюк Наталія Володимирівна, Ланіта Тетяна Анатоліївна

Дана дільниця обслуговує такі вулиці:

·         Кривоноса

·         пров. Кривоноса

·         Купріна

·         пров. Купріна

·         Олейнікова

·         пров. Олейнікова

·         Короленка

·         ІІетровського

·         Герцена

·         Леваневського 27,29,35,37,39,41,43

·         І-ІІ пров. Герцена

·         Соколіна

·         Дружби 1-65, 2-66

·         ІІ пров. Дружби

·         Богуна

·         пров. Богуна

·         Добровольського

·         Б. Тена

·         Сковороди

·         Старицького

·         Огієнка

·         Стефаника

·         Обачного

·         Кончака

·         Співдружності

Дільниця №41

Лікар: Кузьменко Олена Вікторівна

Медсестри: Весельська Ніна Анатоліївна, Павляшик Тетяна Антонівна

Дана дільниця обслуговує такі вулиці:

·         Леваневського 5,7,8,9,11,12,13,14,15,16,18,19,21,23

·         Толубко 2,4,6,8,12,14,16

Дільниця № 13

Лікар- педіатр:  Щеколдіна Ганна Дмитрівна

Медсестри:  Гуменюк Катерина Сергіївна,  Шпунтова Олена Андріївна

Дана дільниця обслуговує такі вулиці:

·         Зарічна, 2

·         Степана Бандери

·         Рокосовського 4,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24

·         Леваневського 3,5,7,9,11,13,15,17,19,21,23

·         Рибалко 3,11,13

·         Надслучанська

·         пр. Санаторний

·         Толубко, 16

·         Житомирська 67,7

Дільниця № 15

Лікар- педіатр: Германенко Валентина Олександрівна

Медсестри:  Авраменко Світлана Миколаївна, Бєлова Жанна Миколаївна

Дана дільниця обслуговує такі вулиці:

·         Дружби

·         I-II пр. Дружби

·         Соколіна

·         Макаренко

·         Вінниченко

·         Довженко

·         Нова 

·         Неустроєва 

·         Олейнікова і пров.

·         Рильського 

·         Б.Тена

·         Вершницька  

·         Мальовнича

·         Козацька

·          Ржатківська

·         Герцена з 53 і II пров.  

·         Літня     

·         Толубко 4,6

·         Грушева

·         Леваневського 24  

·         Партизанська       

·         Квітуча 

·         Гостинна

·         Старицького  

·         Співдружності         

·         Кончака

·         Герцена 42,40

·          Джерельна

·         Грушевського

·         Садова

·         Залізнична

·         Польова I-II

·         Прорізна I-II

·         Незалежності

·          Стефаника

·          Сковороди

·         Зоряна

Дана амбулаторія обслуговує всього населення: 6328 чоловік, з них дорослого населення: 4909, дітей – 1502, Лікарі працюють згідно графіка прийому. Зв’язатися з нами можна за телефоном: 3-86-38. По даному телефону щоденно (крім вихідних) йде запис викликів лікарів додому, дитячі виклики приймаються з 8.00-12.00 год, дорослі виклики приймаються з 8.00-13.00 год.

В амбулаторії працює денний стаціонар, де проводяться внутрішньовенні маніпуляції згідно призначень лікарів. У понеділок та четвер йде забір крові з 8.00 до 9.00 год. (загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, кров на цукор, маркери гепатита, ревмопроби, група крові).

Амбулаторія укомплектована портативним електрокардіографом, апаратом для визначення рівня цукру в крові, тест-смужкою для визначення в мочі: рН середи, цукру, кетонових тіл, білка у сечі. У лікарів-педіатрів у кабінеті є ваги для визначення ваги малюків, ростометри. Всі кабінети лікарів мають шпателі для огляду ротової порожнини, термометри. В амбулаторії працює лікар-гінеколог Ратошнюк Галина Павлівна, яка веде прийом по вівторках з 8.00 до 14.00 год.

В амбулаторії працює масажний кабінет з 8.00 до 16.00 год. Направлення до масажиста надає сімейний лікар за показами для виконання масажа, при наявності флюрографічного дослідження органів грудної клітки, гінеколога (для жінок) та електрокардіограми. В амбулаторії працює кабінет щеплень де проводяться такі щеплення: АКДП, гепатит, проба манту, ДС-м. ДС.

На фото завідуюча амбулаторією – Кузьменко Олена Вікторівна

 
До уваги новоград-волинців! Інформація про роботу амбулаторії загальної практики – сімейної медицини №3

Завідуюча амбулаторією  -  Майданович Катерина Миколаївна.

Телефон: (04141) 2-00-91

Адреса: вул. Житомирська, 27

Лікарі амбулаторії, які забезпечують надання медичної допомоги дитячому та дорослому населенню:

лікар загальної практики – Майданович Катерина Миколаївна;

лікар загальної практики – Папенчук Галина Іванівна;

лікар педіатр – Стоянчук Людмила Михайлівна.

Вказані лікарі ведуть прийом пацієнтів в лікувальному закладі згідно затвердженого графіку роботи амбулаторії. Попередній запис на прийом до лікаря та виклик лікаря додому здійснюється за телефоном; 2-00-91 з 08:00 до 13:00 год. та в електронному режимі, крім вихідних (субота, неділя).

Згідно показань медичними працівниками проводяться лабораторно-діагностичне обстеження пацієнтів:

·                     забір крові на лабораторне дослідження з 8:00 до 9:00 год.;

·                     дослідження швидкими лабораторно- скринінговими  тестами, в т.ч. вимірювання рівня глюкози крові;

·                     ЕКГ.

В амбулаторії функціонує денний стаціонар на 2 ліжка, масажний кабінет, кабінет щеплень.

Згідно показань, пацієнти сімейними лікарями направляються на консультацію до профільних спеціалістів міськрайТМО (в електронному режимі).

Амбулаторія забезпечена лікарськими засобами для надання невідкладної медичної допомоги  згідно затверджених  локальних клінічних протоколів діагностики  та лікування.

Медичні  працівники амбулаторії обслуговують:

·                     всього сімей – 1549 (3979 осіб);

·                     доросле населення – 3148 (в т.ч. чоловіки – 1400, жінки – 1748);

·                     дитяче населення – 831.

Пільгові категорії населення:

·                     інваліди війни –14;

·                     учасники війни – 28;

·                     учасники бойових дій – 26;

·                     учасники АТО – 51;

·                     ліквідатори аварії на ЧАЕС – 16;

·                     евакуйовані – 19;

·                     переселенці – 29.

Перелік вулиць, населення яких обслуговується медичними працівниками даної амбулаторії:

1. Лікар загальної практики - сімейної  медицини Майданович Катерина Миколаївна, медичні сестри -  Луценко Віта Василівна,  Суходольська Зоя Тимофіївна обслуговують   доросле населення, яке проживає на наступних вулицях:

- Б. Станкевича 2-10;

- Б. Шароварко 1-15 (непарні);

- Житомирська 15-33 (непарні), 22-48 (парні) і 64;

- А. Лисіна 1-30;

- пров. Житомирський 1-12;

- Шостацького 1-18;

- Сагайдачного 1-13;

- І. Мамайчука  5-11 (непарні).

2. Лікар загальної практики - сімейної медицини - Папенчук Галина Іванівна, медичні сестри – Єфімчук Юлія Йосипівна, Туболець Лариса Володимирівна обслуговують доросле населення, яке проживає на наступних вулицях:

-                      Волі 15-67 (непарні), 24-72 (парні)

-                      пров. Сагайдачного 1-31;

-                      ІІ пров. Сагайдачного 1-21;

-                      ІІІ пров. Сагайдачного 2-18;

-                      Лермонтова 1-45;

-                      М. Вербицького 2-24;

-                      пров. М. Вербицького 2-10;

-                      Мякішева 1-34;

-                      П. Чубинського 1-31;

-                      пров. Вишневий 1-9;

-                      пров. Долинний 2-17;

-                      пров. Ціалковського 1-20;

-                      О.Теліги  1-26;

-                      Сагайдачного 17-127 (непарні), 14 - 98 (парні);
-                      Ціалковського 1-55;

-                      Житомирська 52-76 (парні, без 64).

3. Лікар педіатр – Стоянчук Людмила Михайлівна, медичні сестри – Нечипорук Валентина Семенівна, Повторейко Людмила Ростиславівна обслуговують дитяче населення, яке проживає на наступних вулицях:

-                      Соборності 3,7,9,11,13,2,4;

-                      Замкова;

-                      Юрія Ковальського 1,2,4;

-                      Академіка Лисіна 1-25, 2-44;

-                      Житомирська 17-29;

-                      Івана Мамайчука 1-15, 2-8.

На фото завідуюча амбулаторією - Майданович Катерина Миколаївна


До уваги новоград-волинців! Інформація про роботу амбулаторії загальної практики – сімейної медицини №4
 
Завідуюча амбулаторією  -  Данилюк Олена Анатоліївна.

Телефон: (04141) 2-02-62

Адреса: вул. Рокоссовського, 27

Лікарі амбулаторії, які забезпечують надання медичної допомоги дитячому та дорослому населенню:

лікар загальної практики - сімейної медицини – Данилюк Олена Анатоліївна;

лікар загальної практики - сімейної медицини – Маласюк Микола Якович;

лікар загальної практики - сімейної медицини – Федорчук Валентина Сергіївна;

лікар педіатр – Удод Наталія Вікторівна.

Вказані лікарі ведуть прийом пацієнтів в лікувальному закладі згідно затвердженого графіку роботи амбулаторії. Попередній запис на прийом до лікаря та виклик лікаря додому здійснюється по телефону 2-02-62 з 0:00 до 13:00 год. та в електронному режимі, крім вихідних (субота, неділя).

Згідно показань медичними працівниками проводяться лабораторно-діагностичне обстеження пацієнтів:

- забір крові на лабораторне дослідження з 8:00 до 9:00 год.;

- дослідження швидкими лабораторно-скринінговими тестами, в т.ч. вимірювання рівня глюкози крові;

- ЕКГ.

В амбулаторії функціонує денний стаціонар на 2 ліжка, кабінет щеплень.

Згідно показань, пацієнти сімейними лікарями направляються на консультацію до профільних спеціалістів міськрайТМО (в електронному режимі).

Амбулаторія забезпечена лікарськими засобами для надання невідкладної медичної допомоги згідно затверджених локальних клінічних протоколів діагностики  та лікування.

Медичні працівники амбулаторії обслуговують:

- всього сімей 2540 (6300 осіб);

- доросле населення - 5258 (в т.ч. чоловіки – 2024 ,жінки – 3234);

- дитяче населення - 1042.

Пільгові категорії населення:

- інваліди війни – 36;

- учасники війни – 62;

- учасники АТО – 93 (в т.ч. 6 інвалідів);

- ліквідатори аварії на ЧАЕС – 22;

- евакуйовані – 7;

- переселенці – 21.

Перелік вулиць, населення яких обслуговується медичними працівниками даної амбулаторії:

1.Лікар загальної практики - сімейної медицини Данилюк Олена Анатоліївна, медичні сестри Масесова Ірина Миколаївна, Шевчук Ірина Миколаївна обслуговують доросле населення, яке проживає на наступних вулицях:

- Зарічна 1, 2, 3, 4-26 (парні);

- Рокоссовського 4-22 (парні), 25, 27, 29;

- Житомирська 65-79;

- Степана Бандери 1-23;

- Леваневського 1, 3;

- пров. Лубчицький 1, 3, 5

2. Лікар загальної практики - сімейної  медицини Маласюк Микола Якович, медичні сестри - Тростнікова Олена Олександрівна, Лук’янчук Тамара Петрівна обслуговують доросле населення, яке проживає на наступних вулицях:

- Рокоссовського 1-23 (непарні), 31;

- Тимошенко 3-20;

- Житомирська 83, 87, 93, 128, 130, 132;

- Новорічна 5/1, 5/2, 7, 10, 14, 15, 20;

- Гаражна 3, 7;

- 50 р. Визволення України 5/2, 8, 10, 11, 12, 16, 17, 24;

- Кам’яниста 24.

3. Лікар загальної практики - сімейної медицини Федорчук Валентина Сергіївна, медичні сестри - Богаченко Наталія Іванівна, Плисак Таміла Віталіївна обслуговують доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:

- Анікушкіна 1-30;

- Барвінкова 12, 22, 36, 46;

- Дорошенка 4, 6, 10, 12;

- Зарічна 1-81, 32-78;

- І пров. Зарічний 1-25;

- І пров. Східний 1-14;

- ІІ пров. Зарічний 1-39;

- ІІ Східна 2-35, 45;

- ІІІ пров. Зарічний 1-34;

- Лісова 3-28;

- Лубчицька 13, 45-94;

- Наливайка 13, 15;

- Новобудов 1-7,  11, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 23;

- Остання 10;

- пров. Лубчицький 2-8, 12;

- пров. Уварова  1-12;

- Сонячна 3-21;

- Соснова 6, 8, 9, 11, 15, 16, 17, 21, 25, 27, 31-41, 49;

- Уварова 1-65;

- Сергія Гамченка 3-16, 20, 26, 28;

- Ярослава Мудрого 2-42;

- Весняна 1-16;

- Горбка 1-36.

4. Лікар педіатр – Удод Наталія Вікторівна, медичні сестри – Ващенко Людмила Дмитрівна, Кайданович Жанна Іванівна обслуговують дитяче населення, яке проживає на наступних вулицях:

- вул. Зарічна з 18, з 1 і непарні; 1,2,3, провулки;

- Лубчицька 1,2, провулки;

- вул. І та ІІ Східна;

- вул. Новобудов;

- вул. Гаражна;

- вул. Новорічна;

- вул. 50 років Визволення України;

- вул. Наливайка;

- вул. Ярослава Мудрого;

- вул. Сергія Гамченка;

- вул. та пров. Сергія Уварова;

- вул. Дорошенка;

- вул. Сонячна;

- вул. Житомирська 83,85,87, з 124 та І пров. Житомирський;

- вул. Кам’яниста;

- вул. Лісна;

- вул. Барвінкова;

- вул. Соснова;

- вул. Анікушкіна;

- вул. Горбка;

- вул. Весняна;

- вул Тимошенко;

- вул. Рокоссовського 1-31;

- вул. Окрема;

- вул. Остання.

На фото завідуюча амбулаторією - Данилюк Олена Анатоліївна

 
До уваги новоград-волинців! Інформація про роботу амбулаторії загальної практики – сімейної медицини №5

Завідуюча амбулаторією – Гнатюк Марія Миколаївна

Адреса: вул. 2-га Зелена, 29

Лікарі амбулаторії, які забезпечують надання медичної допомоги дитячому та дорослому населенню:

лікар загальної практики – сімейної медицини – Гнатюк Марія Миколаївна;

лікар загальної практики – сімейної медицини – Давидова Надія Іванівна;

лікар-педіатр – Крижанівська Зоя Іванівна.

Лікарі ведуть  прийом пацієнтів в лікувальному закладі згідно затвердженого графіка роботи амбулаторії. Попередній запис на прийом до лікаря та виклик лікаря додому здійснюється по телефону  (04141) 5-23-75 та в електронному режимі, крім вихідних: субота, неділя.

Згідно показань медичними працівниками  проводяться  лабораторно-діагностичне обстеження пацієнтів:

-  забір крові на лабораторне дослідження з 8:00 до 9:00 год.;

- дослідження швидкими лабораторно-скринінговими тестами, в т.ч. вимірювання рівня глюкози крові;

- ЕКГ.

В амбулаторії функціонує денний стаціонар на 2 ліжка та кабінет щеплень.

Згідно показань,   пацієнти  сімейними лікарями  направляються  на консультацію до профільних спеціалістів міськрай ТМО (в електронному режимі).

Амбулаторія забезпечена лікарськими засобами  для надання невідкладної медичної допомоги  згідно затверджених  локальних клінічних протоколів діагностики  та лікування.

Медичні  працівники амбулаторії обслуговують :

-                      всього  сімей 1269  (3709 особи);

-                      доросле  населення – 3039 осіб(в т.ч. чоловіки – 1406, жінки – 1633);

-                      дитяче  населення  - 670.

Пільгові категорії населення:

- інваліди війни – 7;

- учасники війни – 31;

- учасники бойових дій – 11;

- учасники АТО – 22 (в.т.ч. – 3 інваліди);

- ліквідатори аварії на ЧАЕС –  10;

- евакуйовані – 3.

Перелік вулиць, населення  яких обслуговується медичними працівниками даної амбулаторії:

Лікар загальної  практики - сімейної  медицини  Давидова Надія Іванівна,медичні сестри Адамська Антоніна Іванівна та  Кудрявцева Ольга Василівна обслуговують  доросле населення, яке проживає на наступних вулицях:

вул. Юрія Глухова  63 - 89 (непарні),  22 - 104 (парні);

вул. Шевченка  53 - 59, 69, 73 – 105;

вул. Шепетівська  10 – 18;

пров. Шепетівський   1 – 14;

вул. Рівненська 1 – 62;

пров. Рівненський  4, 6, 10, 11, 16, 18, 28, 34;

вул. Ніколаєва  1 – 9;

вул. Мічуріна  1 – 30.

Лікар загальної  практики - сімейної  медицини  Гнатюк Марія Миколаївна, медичні сестри Бондарчук  Ольга  Миколаївна та Безкоровайна  Наталія  Григорівна обслуговують   доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:

вул. Володимира Антоновича 1 – 54;

вул. Миру  1 – 47;

ІІ пров. Володимира Антоновича 1 – 41;

І пров. Володимира Антоновича 1 – 38;

вул. Боженка  1 – 37;

ІІІ пров. Юрія Глухова  4 – 40;

VI пров. Володимира Антоновича  1 – 35;

VII  пров. Володимира Антоновича  1 – 31;

І пров. Юрія Глухова  1 – 29;

ІІ пров. Зелений 1 – 29;

ІІІ пров. Володимира Антоновича 1 – 26;

пров. Трудовий  1 – 23;

V пров. Володимира Антоновича 1 – 22;

І пров. Зелений 1 – 22;

ІІ пров. Юрія Глухова  1 – 22;

пров. Фруктовий  1 – 22;

IV пров. Володимира Антоновича 3 – 11;

пров. Короткий  1 – 5;

вул. Лянгуса 339 км, 341 км, 342 км.

Дитяче населення обслуговує:

лікар-педіатр Крижанівська Зоя Іванівна, медичні сестри Гудзь Валентина Іванівна та Куделіна Наталія Сергіївна.

Вулиці:

вул. Володимира Антоновича та провулки;

вул. Шепетівська та провулки;

вул. Ніколаєва 1-9; 2-8;

вул. Шевченка  53-71; 60-68;

пров. Фруктовий;

пров. Трудовий;

вул. Лянгуса 339 км, 341 км;

вул. Мічуріна;

вул. Юрія Глухова з 24-61 і III провулок;

вул. Рівненська і провулки;

вул. I і II  Зелена;

пров. Короткий.

На фото завідуюча амбулаторією - Гнатюк Марія Миколаївна


До уваги новоград-волинців! Інформація про роботу амбулаторії загальної практики – сімейної медицини №6

Завідуюча амбулаторією – Костриця Дарія Йосипівна
Старша  медична  сестраПоліщук  Галина  Василівна
Телефон: (04141) 5-35-60
Адреса: вул. Наталії Оржевської, 13
 
Лікарі загальної практики – сімейної медицини, які забезпечують надання медичної допомоги дорослому населенню:
Корнєєв Володимир Миколайович
Кривицький Микола Ростиславович
Шкабара Валентина Миколаївна
Шимонко Олександр Іванович
Харченко Надія Віленівна
Карпук Світлана Миколаївна
Броневицька Марія Петрівна
Гаврилова Ірина Олексіївна
Бєляєва Олена Дмитрівна
Рудик Тетяна Казимирівна
Павловський Микола Станіславович
Лікарі – педіатри:
Шимонко Тамара Никонорівна
Стоянчук Людмила Михайлівна
Корчомна Людмила Петрівна
Полякова Ірина Іванівна
Якимчук Валентина Олександрівна
Крижанівська Зоя Іванівна
Радченко Наталія Михайлівна
Лікарі акушер-гінекологи:
Бойко Тетяна Михайлівна
Кривицька Лариса Станіславівна
Остапенко Діна Іванівна
Білоусова Людмила Василівна
Овчиннікова Олена Олександрівна
 Циганюк Ольга Петрівна
Лікарі ведуть прийом пацієнтів в лікувальному закладі згідно затвердженого графіка роботи амбулаторії. Попередній запис на прийом до лікаря та виклик лікаря додому здійснюється по телефону (04141) 5-23-75 або 2-11-53 з 8:00 до 13:00 та в електронному режимі, крім вихідних: субота, неділя.
Згідно показань медичними працівниками проводяться лабораторно-діагностичне обстеження пацієнтів:
 - забір крові на лабораторне дослідження з 8:00 до 9:00 год.;
 - дослідження швидкими лабораторно-скринінговими тестами, в т.ч. вимірювання рівня глюкози крові;
-           ЕКГ.
В амбулаторії функціонують ліжка денного стаціонару, масажний кабінет, кабінет щеплень.
Згідно показань, пацієнти сімейними лікарями направляються на консультацію до профільних спеціалістів міськрай ТМО (в електронному режимі).
Амбулаторія забезпечена лікарськими засобами для надання невідкладної медичної допомоги згідно затверджених локальних клінічних протоколів діагностики та лікування.
Медичні  працівники амбулаторії обслуговують:
- всього сімей - 9908 (25760 осіб);
- доросле населення - 21321 осіб (в т.ч. чоловіки – 9677; жінки - 11644);
- дитяче населення – 4439.
Пільгові категорії населення:
 - інваліди війни – 128;
- учасники війни – 344;
- учасники бойових дій – 324;
 - учасники АТО – 519;
- ліквідатори аварії на ЧАЕС – 97;
- евакуйовані – 16;
- переселенці –110.
Перелік вулиць, населення яких обслуговується медичними працівниками даної амбулаторії:
лікар загальної практики - сімейної медицини Корнєєв Володимир Миколайович, медичні сестри Хрипунова Алла Петрівна та Кравець Ірина Сергіївна  обслуговують доросле населення, яке проживає на наступних вулицях:
вул. Волі 3 - 18/20;
вул. Житомирська 35 - 59 (непарні), 86 - 98 (парні);
вул. Надслучанська 1 – 17;
пров. Надслучанський 1 – 7;
пров. Санаторний 2 – 6;
пров. Шкільний 1, 2;
вул. Соборності 61 - 71 (непарні), 48 - 76 (парні).
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Шимонко Тамара Никонорівна, медичні сестри Ярмошевська Тетяна Василівна та Кулібаба Наталія  Петрівна;
лікар-педіатр Стоянчук Людмила Михайлівна, медичні сестри Нечипорук Валентина Семенівна та Повторейко Людмила Ростиславівна;
лікар-педіатр Корчомна Людмила Петрівна, медична сестра Мартинюк Тетяна Іванівна.
 
Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Кривицький Микола Ростиславович, медичні сестри  Антонюк Галина Василівна та Кравець Ірина Сергіївна, обслуговують   доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
вул. Соборності  7 – 59,  8 – 46;
вул. Замкова  1 - 7,  2 – 24;
площа Лесі Українки 15;
вул. Медова  1 - 25, 2 – 40;
пров. Медовий  1 - 15, 6 – 8;
пров. Шевченка  1 - 3, 6 – 1.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр – Шимонко Тамара Никонорівна, медичні сестри Ярмошевська Тетяна Василівна та Кулібаба Наталія  Петрівна;
лікар-педіатр – Стоянчук ЛюдмилаМихайлівна, медичні сестри Нечипорук Валентина Семенівна та Повторейко Людмила Ростиславівна;
лікар загальної  практики - сімейної  медицини Шкабара Валентина Миколаївна, медичні сестри  Нюкало Марія Давидівна та  Скрицька Тетяна  Олександрівна.
Вулиці:
вул. Соборності  2 – 4;
вул. Юрія Ковальського  1, 2, 4;
вул. Шевченка  1, 7, 10, 11, 21;
вул. Чернишевського 1 – 25;
вул. Івана Мамайчука   8 – 14.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Радченко Наталія Михайлівна, медична сестра Барановська Катерина Володимирівна;
лікар-педіатр Стоянчук Людмила Михайлівна, медичні  сестри Нечипорук Валентина Семенівна та Повторейко Людмила Ростиславівна;
лікар загальної  практики - сімейної  медицини Шимонко Олександр Іванович, медичні сестри Скиба Тетяна Іванівна та Павловська Тамара Василівна  обслуговують   доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
вул. Воїнів Інтернаціоналістів  1 – 46;
вул. Героїв Майдану  2 - 66 (парні);
вул. Варшавська 3 – 28;
вул. Історична  1 – 11;
вул. Коцюбинського  1 – 50;
вул. Яновського  3 – 11;
площа Лесі Українки  3 - 13 (непарні);
пров. Річний  1 – 14;
вул. Фурманова  1 – 15;
вул. Шолом Алейхема  2, 1 - 13 (непарні);
вул. Шевченка  4.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Шимонко Тамара Никонорівна, медична сестра  Вирвас Людмила Василівна;
лікар-педіатр Стоянчук Людмила Михайлівна, медичні  сестри Нечипорук Валентина Семенівна та Повторейко Людмила Ростиславівна.
 
Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Харченко Надія Віленівна, медичні сестри Бармак Надія Анатолівна та Тимецька  Мар’яна  Ігорівна обслуговують   доросле   населення, яке проживає на наступних вулицях:
вул. Шевченка  25, 26, 26а, 28/2, 35/1, 29, 31в;
вул. Пушкіна 3, 5;
вул. Лесі Українки  2б, 2в, 2г;
вул. Івана Мамайчука  16 - 44 (парні).
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Корчомна Людмила Петрівна, медична сестра Мартинюк Тетяна Іванівна;
лікар-педіатр Радченко Наталія Михайлівна, медична сестра Барановська Катерина Володимирівна.
 
Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Броневицька Марія Петрівна, медичні сестри Попова Людмила Ярославівна та Тимецька  Мар’яна Ігорівна  обслуговують   доросле  населення, яке проживає на наступних вулицях:
вул. Кирила  Осьмака  10 – 28;
вул. Левченка  2 – 29;
вул. Лесі Українки  1;
вул. Пушкіна  4 – 8;
вул. Івана Франка  25 - 33,  44 – 68;
вул. Шевченка  37 - 41, 34 – 44.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Радченко Наталія Михайлівна, медична сестра Барановська Катерина Володимирівна.
 
Лікар загальної  практики - сімейної  медицини  Гаврилова Ірина Олексіївна, медичні сестри Жовтюк Наталія Василівна та Савіна Анна Валеріївна обслуговують   доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
вул. Ломоносова  1 – 16;
вул. Ніколаєва  10 –  46,  11 – 23;
вул. Челюскінців  1 – 18;
вул. Шевченка  49 – 61,  60 – 78;
вул. Юрія Глухова  1 – 59,  2 – 20.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Радченко Наталія Михайлівна, медична сестра Барановська Катерина Володимирівна;
лікар-педіатр Якимчук Валентина Олександрівна, медична сестра Галіцька Наталія Миколаївна;
лікар-педіатр Крижанівська Зоя Іванівна, медична сестра Куделіна Наталія Сергіївна.
 
Медична сестра Кубашевич Галина Іванівна  обслуговують   доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
вул. Вокзальна 1 – 106;
І  пров. Коростенський 1 – 19;
ІІ пров. Коростенський 1 – 52;
ІІІ пров. Коростенський 1 – 20;
вул. Коростенська 1 – 58;
вул. Шевченка  88 – 104;
вул. Юношева  1 – 71.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Якимчук Валентина Олександрівна, медична сестра Галіцька Наталія Миколаївна.
 
Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Бєляєва Олена Дмитрівна, медичні сестри Крупович Світлана Олександрівна та Якимович Людмила Іванівна  обслуговують   доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
вул. Гоголя 1 – 33;
вул. Єрьоменка  1 – 19;
вул. Огороднікова  3 – 12;
вул. Привокзальна  1 – 17;
вул. Твіленева  1 – 17;
вул. Ушакова  1 – 30.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Якимчук Валентина Олександрівна, медична сестра Галіцька Наталія Миколаївна.
 
Медичні сестри Пелешок Надія Леонідівна та Загородня Тетяна Анатоліївна  обслуговують   доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
вул. Бобрової  1 – 29;
вул. Героїв Майдану  43 – 115,  68 – 98;
вул. Гетьмана Мазепи  1 - 38 ;
вул. Глінки  1 – 20;
І пров. Князів Острозьких  1 – 38;
вул. Князів Острозьких  1 – 104;
вул. Лесі Українки  50 – 62;
вул. Панфілова  2 – 15;
пров. Гетьмана Мазепи  1 – 6;
пров. Глінки  1 – 14;
ров. Світлий 1 – 28;
вул. Толбухіна  1 – 25;
вул. Черняхівського  1 – 17;
 
Дитяче населення обслуговують :
лікар-педіатр Полякова Ірина Іванівна, медична сестра Базько Світлана Миколаївна;
лікар-педіатр Шимонко Тамара Никанорівна, медична сестра Вирвас Людмила Василівна.
 
Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Рудик Тетяна Казимирівна, медичні сестри Зарицька Тетяна Василівна та  Оскірко Ірина Миколаївна обслуговують доросле населення, яке проживає на наступних вулицях:
вул. Богдана Хмельницького 1 – 24;
вул. Кутузова 1 – 23;
вул. Суворова 1 – 24;
вул. Михайла Драгоманова  1 – 52;
вул. Лідівський шлях 1 – 34;
вул. Древлянська  1 – 24;
вул. Генерала Шухевича 1 – 19;
вул. Героїв Майдану  100 – 148,  117 – 173;
пров. Набережний 1 – 7;
І пров. Михайла Драгоманова  1 – 63;
вул. Генерала Ільїна  1 – 11;в
вул. Тургенєва  1 – 33;
пров. Тургенєва  1 – 18;
вул. Ватутіна  1 – 66;
вул. Вашева  1 – 25;
пров. Вашева 1 – 10;
вул. Набережна 1 - 9,  2 – 14.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Полякова Ірина Іванівна, медична сестра Базько Світлана Миколаївна;
лікар-педіатр Якимчук Валентина Олександрівна, медична сестра Галіцька Наталія Миколаївна.
 
Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Павловський Микола Станіславович, медичні сестри  Борисевич Юлія Вікторівна та  Оскірко Ірина Миколаївна  обслуговують   доросле населення, яке проживає на наступних вулицях:
вул. Борисова  1 - 21 (непарні);
І пров. Чайковського  1 – 31;
ІІ пров. Пархоменка  1 – 35;
ІІ пров. Чайковського  1 – 29;
ІІІ пров. Чайковського  1 – 15;
вул. Кутова  1 – 21;
вул. Менжинського  26 - 88 (парні);
вул. Набережна  11 -  57 (непарні);
вул. Некрасова  1 – 22;
вул. Олександрівська  12;в
вул. Паркова  5, 15, 15а;
вул. Перемоги  4, 19, 25, 33, 37, 42, 43, 56;
вул. Підгорна  36, 37, 38;
пров. Далекий  1 – 23;
вул. Ласкава  1 – 17;
вул. Листопадова  5;
вул. Лідівський шлях  30 – 69;
вул. Михайла Драгоманова  50 - 160 (парні), 51 - 175 (непарні);
вул. Магістральна  3;
пров. Малий  1 – 27;
пров. Молодіжний  1 – 9;
пров. Некрасова  1 – 26;
пров. Тихий   1 – 8;
пров. Толстого  1 – 10;
вул. Толстого  1 – 49;
вул. Чайковського 1 – 41.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Полякова Ірина Іванівна, медична сестра Базько Світлана Миколаївна.
 
Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Карпук Світлана Миколаївна, медичні сестри Щирська Наталія Юріївна та  Загородня Тетяна Анатоліївна обслуговують   доросле   населення, яке проживає на наступних вулицях:
вул. Героїв Майдану 7 – 41;
вул. Данила Галицького;
вул. Івана Франка 1 – 21, 2 – 36;
ІІ пров. Князів Острозьких  2 – 16;
вул. Лесі Українки  1 – 69,  2 – 48;
вул. Михайла Тиші  2 – 12;
вул. Олени Пчілки 1 – 42;
вул. Павла Сірагова  1 – 93;
вул. Панкратова  1 – 19;
пров. Косачів 1 – 80;
пров. Павла Сірагова  1 – 15.
 
Дитяче населення обслуговують:
лікар-педіатр Полякова Ірина Іванівна, медична сестра Базько Світлана Миколаївна;
лікар-педіатр Якимчук Валентина Олександрівна, медична сестра Галіцька Наталія Миколаївна;
лікар-педіатр Радченко Наталія Михайлівна, медична сестра Барановська Катерина Володимирівна;
лікар-педіатр Шимонко Тамара Никанорівна, медична сестра Вирвас Людмила Василівна.
 
На фото завідуюча амбулаторією - Костриця Дарія Йосипівна
 
 
До уваги новоград-волинців! Інформація про роботу амбулаторії загальної практики – сімейної медицини №7

Завідуюча амбулаторією – Сімак Світлана Іванівна

Старша медична сестраМельник Олена Василівна

Телефон: (04141)  2-14-22

Адреса: вул. Наталії Оржевської, 13

Лікарі загальної практики – сімейної медицини, які забезпечують надання медичної допомоги  дорослому населенню:
Котова Віра Аркадіївна
Жадік Галина Василівна
Лук’янчук Олена Миколаївна
Онисько Мар’яна Михайлівна
 Герасимович Ольга Максимівна
 
Лікарі-педіатри:
Орлова Надія Михайлівна
 Котонос Людмила Іванівна
Мовчан Надія Леонідівна
Радченко Нататалія Михайлівна
 Корчомна Людмила Петрівна
Крижанівська Зоя Іванівна
 
Лікарі акушер-гінекологи:
Ничипорук Олена Петрівна
Остапенко Діна Іванівна
 
Вказані   лікарі ведуть  прийом пацієнтів в лікувальному закладі згідно затвердженого графіку роботи амбулаторії. Попередній запис  на прийом до лікаря та виклик лікаря  додому  здійснюється за телефонами 5-23-75  або 2-11-53 з 08:00 до 13:00  год. та  в електронному режимі, крім вихідних: субота, неділя.
Згідно показань медичними працівниками  проводяться  лабораторно-діагностичне обстеження пацієнтів:
-  забір крові на лабораторне дослідження  з 08:00 до 09:00 год.;
- дослідження швидкими лабораторно-скринінговими  тестами, в т.ч. вимірювання рівня глюкози крові;           
- ЕКГ.
В амбулаторії функціонують ліжка  денного стаціонару, масажний кабінет, кабінет щеплень.
Згідно показань пацієнти  сімейними лікарями направляються  на консультацію до профільних спеціалістів міськрай ТМО (в електронному режимі).
Амбулаторія забезпечена лікарськими засобами для надання невідкладної медичної допомоги  згідно затверджених  локальних клінічних протоколів діагностики  та лікування.
Медичні  працівники амбулаторії обслуговують:
-          всього сімей  - 5390 (13982 особи);
-          доросле  населення  -  11421 (в т.ч. чоловіки - 5292; жінки - 6129);
-          дитяче  населення  - 2561.
Пільгові категорії населення:
- інваліди війни  – 43;
- учасники війни – 117;
- учасники бойових дій – 56;
- учасники АТО – 97;
- ліквідатори аварії на ЧАЕС – 67;
- евакуйовані – 4;
- переселенці – 75.

Перелік вулиць, населення яких обслуговується медичними працівниками даної амбулаторії:

Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Котова Віра Аркадіївна, медичні сестри Гнатюк Світлана Павлівна та Генце Наталія Адамівна обслуговують доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
 
вул. Берегова  2 - 28,  1- 7;
вул. Гетьмана Сагайдачного  100 - 302,  133 – 251;
вул. Заводська  2 – 20;
І пров. Луговий  1 – 9;
І пров. Плетенський  1 – 4;
І пров. Штепіна 1 - 13,  2 – 4;
ІІ пров. Луговий  1 - 17,  2 – 10;
ІІ пров. Плетенський  5 – 10;
ІІ пров. Штепіна  3 - 19,  4 – 18;
ІІІ  пров. Штепіна  1 - 7,   2 – 16;
вул. Ковпака  1 - 29,  4 – 10;
вул. Лугова 2 - 30,  3 – 71;
вул. Південна  2 – 10;
вул. Плетенка  1 - 77,  2 – 122;
пров. Заводський  1 - 17,   2 – 20;
пров. Південний  1 – 7;
вул. Смолківська  1 – 48;
вул. Штепіна  1 - 63,   2 – 186.

Дитяче населення обслуговують :

лікар-педіатр Орлова Надія Михайлівна, медична сестра Корнійчук Людмила Антонівна;

лікар- педіатр Котонос Людмила Іванівна, медична сестра Романюк Інна Василівна.

Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Жадік Галина Василівна, медичні сестри Герасимчук Ірина Миколаївна та  Бондаренко Людмила Володимирівна обслуговують доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
 
вул. Бурковського   1 - 21, 2 – 16;
вул. Водопровідна  2 – 48, 3-47а;
вул. Гетьмана Скоропадського 1 - 33, 2 – 24;
вул. Гордєєва  1 – 41,   2-48;
вул. Долгополова  1 – 19,  2 – 28;
вул. Жайворона  2 – 36,  3-39;
вул. Жмаченка  1 – 27,  2-22;
вул. Затишна  1 – 7,  2-10;
вул. Звягельська  1 – 47,  2-40;
І пров. Звягельський  3 - 23, 12 – 34;
І пров. Ведмеденка  1 – 37,  2-38
вул. Івашківська  1 – 39, 2-32;
ІІ пров. Звягельський   2 – 24, 9-23
вул. Кисельова  2а – 24, 3-25;
вул. Коваля   1 - 3, 2 – 20;
вул. Комарова  1 – 47,  32-36;
вул. Карбишева  11 – 43;
вул. Костюка 3 - 17,  2 – 12;
вул. Кучковського 2 – 18, 7-15;
пров. Звягельський 1, 8, 10;
вул. Лисенка  1 – 11, 2-12;
вул. Ліпаткіна 1 – 21,  2-14;
вул. Максимова   1 – 33,  2-34;
вул. Нейсалова   1 – 13, 2-12;
вул. Остапа Вишні 1 – 13, 2-14;
вул. Орлова 2 – 26, 3-23;
пров. Івашківський  2-10;
пров. Тичини  1, 10, 14, 16, 18;
вул. Распопова  2- 18;
вул. Сосюри  3 – 61, 2-60;
вул. Спортивна   1 – 19, 2-26
вул. Павла Тичини  1 – 33,  6-32;
вул. Філософа  1 – 11, 2-12;
вул. Чепурна - 1 – 13, 8-12;
вул. Штеменка 1 – 7, 2-8 .

Дитяче населення обслуговують:

лікар-педіатр Орлова Надія Михайлівна, медична сестра Корнійчук Людмила Антонівна;

лікар-педіатр Котонос Людмила Іванівна, медична сестра Романюк Інна Василівна.

Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Сімак Світлана Іванівна (0,5 сумісництво) та Лук’янчук Олена Миколаївна (0,5 сумісництво), медичні сестри Лук’янчук Тамара Петрівна та Кукурудза Тетяна Миколаївна обслуговують доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
 
вул. В. Чорновола  3 - 27,   4 – 32;
вул. Головка  1 - 43,   2 – 32;
вул. Гранітна 1 - 29,   2 – 20;
вул. Малишка  1 – 17;
вул. Мінська  1 - 39,  2 – 32;
вул. Насипна   1 – 15;
вул. Потапова  2 - 78,  11 – 17;
пров. Баранівський  1 - 13,  2 – 16;
Пров. Малишка 3 - 7,   2 – 14;
вул. Робоча  1 - 33,   2 – 42;
вул. Янки Купала   2 - 12,  3 – 137.

Дитяче населення обслуговують:

лікар-педіатр Орлова Надія Михайлівна, медична сестра Корнійчук Людмила  Антонівна.

Лікар загальної  практики - сімейної  медицини - Лук’янчук Олена Миколаївна,медичні сестри  Гнітецька Наталія Валентинівна та  Ільчук Тетяна Миколаївна обслуговують доросле населення, яке проживає на наступних вулицях:

вул. М. Костомарова 1-15, 2-18;
вул. Гагаріна 20-70, 35-69;
вул. П. Майбороди  1 – 13, 2-14;
вул. Котляревського 1 – 19, 2-20;
вул. Лянгуса 1 – 155, 2-96;
вул. Міхновського  1 – 44, 2-43;
вул. Наталії Оржевської  1 – 11, 2-6;
вул. Переяславська 1 – 60, 2-55;
пров. Гагаріна 2 – 30;
пров. Лікарняний  1 – 7, 2-8;
пров. Переяславський 2 – 26, 1-17
пров. Травневий 2 – 12, 1-7
вул. Саксаганського 1 – 19, 2-10;
вул. Чехова 2-100;
вул. Декабристів 3-19, 2-22.

Дитяче населення обслуговують :

лікар-педіатр Крижанівська Зоя   Іванівна, медична сестра  Куделіна  Наталія Сергіївна;

лікар-педіатр Радченко Наталія Михайлівна, медична сестра Барановська Катерина Володимирівна;

лікар-педіатр Мовчан Надія Леонідівна, медична сестра Грабовська Катерина Віталіївна.

Лікар загальної  практики - сімейної  медицини Онисько Мар’яна Михайлівна, медичні сестри Венгловська Людмила Йосипівна та Пашкевич Тетяна Володимирівна обслуговують доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
 
вул. Гагаріна 1 – 33, 4;
I, II, III  пров. Медичний;
вул. Медична 3, 5;
вул. Медична 23/16;
вул. І. Мамайчука 17,19;
вул. Пушкіна 9, 10/2, 11.

Дитяче населення обслуговують :

лікар-педіатр Мовчан Надія Леонідівна, медична сестра Грабовська Катерина Віталіївна;

лікар-педіатр Корчомна Людмила Петрівна, медична сестра Мартинюк Тетяна Іванівна.

Лікар загальної  практики - сімейної  медицини  Герасимович  Ольга Максимівна,медичні сестри Стасюк Тетяна Миколаївна та  Авдасьова Леся Петрівна обслуговують доросле населення,  яке проживає на наступних вулицях:
 
вул. Пушкіна  14,    30 - 100, 47/37,  61 – 131;
вул. Пилипа Орлика  1  -  23, 2-36;
пров. Пилипа Орлика  1 – 17, 2-22;
вул. Житомирська  1 - 13,   2 – 20;
вул. Маяковського 1 – 21, 2-18;
пров. Маяковського  1 – 19, 2-54;
вул. Космічна  1 – 41, 2-54;
вул. 1-го Травня 1 – 45, 2-42;
вул. Академіка Лисіна  15 - 37,  34 – 108;
пров. Академіка Лисіна  1, 4 – 12;
пров. Чкалова  1 – 7, 2-26;
вул. Яблунева  3-13, 4-28;
вул. О. Кобилянської   1 – 17, 4-14;
пров. О. Кобилянської   2 – 8, 3-7;
вул. Полянського  1 -  67, 2-66.

Дитяче населення обслуговують :

лікар- педіатр Мовчан Надія Леонідівна, медична сестра Грабовська Катерина Віталіївна;

лікар- педіатр Котонос Людмила Іванівна, медична сестра Романюк Інна Василівна.

Медичні сестри Наумова Марія Валентинівна та Дачук Олена Юріївна обслуговують доросле населення, яке проживає на слідуюючих вулицях:
 
вул. Чехова  1 – 73;
І пров. Чехова  1 - 13,   2 – 16;
ІІ пров. Чехова  1 - 31,  2 – 20;
ІІІ пров. Чехова  1 - 29,  2 – 12;
вул. Західна  1 - 71,  2 – 78;
вул. Горького  1 - 45,  2 – 8;
І пров. Горького 1 – 13, 2-14;
ІІ пров. Горького  1 – 15, 2-12;
ІІІ пров. Горького  1, 2-10;
вул. О. Проценка 1 - 17,   2- 24;
вул. 8 - го Березня  1 - 15,   2 – 30;
І пров. 8 - го Березня  1 – 23, 2-24;
ІІ пров. 8 - го Березня  2 – 14, 3-9;
вул. П. Волиняка  1 - 95,  2 – 34;
Пров. П. Волиняка  1 - 11,   2 – 42;
ІІ пров. П. Волиняка  3 - 9,   2 – 12;
ІІІ пров. П. Волиняка  1 – 9, 2-12;
вул. Героїв Крут   1 - 33,   2 – 40;
вул. Поліська   1 - 31,  2 – 24;
пров. Поліський   1 – 9.

Дитяче населення обслуговують:

лікар-педіатр Мовчан Надія Леонідівна, медична сестра Грабовська Катерина Віталіївна.

На фото завідуюча амбулаторією - Сімак Світлана Іванівна

 
До уваги новоград-волинців! Інформація про роботу денного стаціонару для дітей

Завідувачка стаціонаромДемчук Лариса Віталіївна

Старша медична сестраЛось Світлана Йосипівна

Адреса: вул. Наталії Оржевської, 13

Денний стаціонар для дітей відкрито 14 січня 1997 року за ініціативи на той час  головного лікаря Новоград-Волинського міськрай ТМО (Заслуженого лікаря України)  – В.Л.Весельського.

Відділення розраховане на 15 ліжок у дві зміни.

На базі денного стаціонару для дітей оздоровлюються і лікуються хворі:

-  травматологічного профілю - вроджені  кривошиї, дисплазії колінних та кульшових суглобів, сколіози різних форм та ступенів тяжкості, плоскоступість, деформації верхніх і нижніх кінцівок, грудної клітки, рахіт, стани після вивихів кінцівок та переломів, забої, грижі;

-  неврологічного профілю – неврозоподібні стани,  рухові та тонусні порушення у  дітей до року, юнацький остеохондроз, мінімальна мозкова дисфункція різних форм і синдромів, заїкання, нічний енурез, енкопрез, люмбалгія, дорсалгія, ДЦП;

-  соматичного профілю:

-  пуль монологічні – захворювання верхніх дихальних шляхів в легкій та середній ступені тяжкості неінфекційної етіології;

-  гастроентерологічні – патології шлунково-кишкового тракту в легкій та середній ступені  тяжкості;

- кардіологічні – вегето-судинні дистонії по гіпертонічному, гіпотонічному та змішаному типах, функціональні кардіопатії, пролапс мі трального клапану;

-   ендокринологічні – ожиріння, атоімунний тіреоідіт;

- очні – міопії різних ступенів;

- отоларингологічні – риніти алергічного походження, євстахеїти, лімфаденіти, гайморити, етмоідіти,  тонзиліти, аденоїдіти, отіти, стан після перенесеної тонзилектомії.

По штатному розпису у денному стаціонарі працюють 10 медичних працівників. Всі вони притримуються правил техніки безпеки та протипожежної безпеки,  підвищують  кваліфікаційні категорії з метою кваліфікаційного надання медичної допомоги хворим; дотримуються  вимог Cтатусу  «Лікарня доброзичлива до дитини», правил внутрішнього трудового розпорядку, лікувально-охоронного режиму та правил перебування хворих в лікарні.

Завідуюча денним стаціонаром для дітей Демчук Лариса Віталіївна – лікар вищої категорії, педіатр з 29-річним стажем, керує відділенням з дня його заснування.

Більше 20 тисяч дітей пройшло через це відділення, вони лагідно називають його «наш маленький Новоградський санаторій». Відділення має десятки подяк, грамот, відзнак та дипломів у  галузі охорони здоров’я. Працівниками активно ведеться санітарно-просвітницька робота.

В  мережі Інтернет  є програма  «Помоги себе с Ларисой Демчук», де викладено більше 20 відеолекцій на різноманітні теми, в яких беруть активну участь батьки, діти,  медичні працівники денного стаціонару, які дотримуються слів Гіппократа: «Першочергове завдання лікаря – не тільки лікувати, а й вчити бути здоровим».

На фото завідувачка стаціонаром – Демчук Лариса Віталіївна

 

02.12.2016

Зимовий травматизм зростає


В травматологічну службу Новоград-Волинського міськрайТМО щорічно кількість звернень з приводу травм різного характеру складає більше 15 тисяч, в т.ч. дітей близько 2 тисяч. Зареєстровано більше 8 тисяч звернень, в т.ч. побутовий травматизм більше 6 тис., травми у дітей 1860, ДТП 60 випадків. За 2015рік в травматологічному відділенні проліковано більше 1тис. хворих. У травматологічній поліклініці та стаціонарі проведено більше 2 тис. оперативних втручань різної складності. Дана статистика практично не відрізняється від попередніх років.

З настанням холодів та першого снігу травматизм суттєво зріс. Внаслідок ожеледиці та зниження температури повітря за останні три тижні до травмпункту з забоями, переломами, переохолодженнями звернулося 170 осіб. На даний час в травматологічному відділенні знаходиться дві особи, які отримали важку ступінь переохолодження і як наслідок – складні оперативні втручання (люди асоціального способу життя).

Згідно із статистичними даними "зимовий" травматизм дає до 15% захворюваності з тимчасовою непрацездатністю і в 20% є причиною інвалідності. Із-за стану проїжджої частини вулиць дорожньо-транспортні травми взимку частішають до 3% в порівнянні із звичним 1%. При цьому вони стають не лише частішими, але і важчими, інколи фатальними.

В цей час переважають забиття і переломи кісток (близько 15%), вивихи (близько 10 ). Головні причини цих травм - падіння із-за незадовільного стану тротуарів, доріг (неприбраний сніг, що злежався, ожеледиця, ями, вибоїни). Потерпілі - це переважно люди працездатного віку (близько 80 %). Діти віком до 15 років складають 2%, а особи старше 60 років - близько 8%. Найчастіше зустрічаються переломи верхніх та нижніх кінцівок, черепномозкові травми, ушкодження зв'язкового апарату гомілковостопного і колінного суглобів.

Статистика говорить, що головною причиною травматизму взимку є банальний поспіх. Багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом, внаслідок чого падають і отримують різні травми. У поспіху людина схильна не помічати навіть відкритого льоду. Крім того, значна частина травм пов'язана з громадським транспортом. Сковзаються і падають як при вході в автобус так і при виході з нього. Діти і молодь люблять прокотитися з розгону на слизькій доріжці, гірці. При цьому юрбою і збиваючи один одного. У такому разі зазвичай відбуваються забиттями.

Найбільш поширені травми - переломи кінцівок - виникають через те, що падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і обрушується на неї усією вагою тіла. Аналогічно виставлена нога ламається в ділянці гомілки. У жінок цьому сприяє також носіння взуття на високих підборах. Літні люди, із-за вікових особливостей скелета (підвищена крихкість, менша еластичність зв'язок і м'язів), нерідко отримують дуже серйозні ушкодження. Вони частіше ламають хребет, шийку стегна. У літньому віці навіть невеликий удар може викликати перелом, у 70 % випадків страждають  жінки.

Змінивши ряд зовнішніх і внутрішніх чинників, можна убезпечити себе від травм в зимовий час. І якщо на першу групу причин ми суттєво вплинути  не можемо, то ряд внутрішніх чинників більшості потенційних потерпілих доступний.

Для попередження зимового травматизму необхідно дотримуватися наступних простих правил:

- Носити взуття бажано на плоскій підошві або на низькому квадратному підборі. Краще, якщо підошва буде з великою ребристістю, яка не ковзає. Рекомендується прикріплювати на підошву звичного взуття спеціальні накладки "протиожеледі".

- Під час ожеледиці - бажано йти як можна повільніше. Ковзати по льоду спеціально не варто - це збільшує обмерзання підошви. Пам'ятайте, чим швидше крок, тим більший ризик впасти.

- Слід дотримуватися техніки безпеки при занятті екстремальними видами спорту, використати усі необхідні захисні аксесуари (налокітники, наколінники, шоломи і т. д.).

- Важливо навчити дитину дотриманню техніки безпеки при катанні на лижах, ковзанах, санчатах. Не забудьте забезпечити дітей усіма необхідними засобами захисту.

-  Необхідно дотримуватися принципів безпечної життєдіяльності, правил вуличного руху при переході доріг, слідкувати за знаками світлофорів, не користуватись мобільним зв’язком під час руху тощо.

Увага і обережність є основними засобами для профілактики травматизму, і не лише зимового. А тому, виходячи на вулицю, особливо в ті дні, коли на вулиці "плюс" змінюється на "мінус" або навпаки, треба оцінювати кожен свій крок!  


Анатолій Степанович Благодир,

завідувач травматологічним відділенням міськрайТМО


01.12.2016

1 грудня -  Всесвітній день порозуміння з ВІЛ-інфікованими


1 грудня -  Всесвітній день порозуміння з ВІЛ-інфікованими. В цей день світова громада висловлює підтримку людям, які живуть з ВІЛ-інфекцією,  та акцентують увагу суспільства до актуальності проблеми в теперішній час.

За темпами поширення ВІЛ-інфекції Україна посідає перше місце в Європі. Всього з 1987 року по 01.11.2016 року в Україні зареєстровано 293739 випадків ВІЛ-інфекції, за цей час від СНІДу померло 40816 осіб.

В місті Новограді-Волинському та районі ВІЛ-інфекція реєструється з 1987 року. По 01.11.2016 року  було виявлено 595 ВІЛ-інфікованих, місто – 429 осіб, село – 166. Померло від СНІДу  129 хворих.

На 1 квітня 2016 року на обліку в закладах охорони здоров’я знаходиться 132714 ВІЛ-інфікованих. Це – офіційна статистика. За оцінками експертів UNAIDS в Україні з ВІЛ-інфекцією живе до 250 тис.осіб,  і лише кожен другий знає про свій діагноз.

Якщо розглядати характер розвитку епідемії у нас в країні, то можна відмітити, що перша хвиля розповсюдження інфекції відбулася в середовищі людей, які вживали наркотики внутрішньовенним шляхом,  і продовжувалась з 1986 року до 2008 року. З 2008 року починає домінувати статевий шлях передачі вірусу під час незахищених статевих стосунків. У 2015 році  статевим шляхом інфікувалося 60 % вперше виявлених осіб з ВІЛ-інфекцією. Більшість випадків інфікування ВІЛ реєструється у молодих людей віком від 15 до 30 років.

Щороку кількість нових випадків ВІЛ-інфекції зростає. Хоча, аналізуючи темпи епідемії, можна відмітити, що з 2005 року по 2012 рік приріст нових випадків ВІЛ-інфекції щорічно зменшується. В 2012 році темпи поширення ВІЛ-інфекції виявились нижчими, ніж у 2011 році. Але вже починаючи з 2013 року по 2015 рік,  темпи епідемії почали зростати. 

З метою призупинення епідемії  ВІЛ/СНІДу в країні розроблена стратегія 90-90-90, згідно якої:

- 90 % осіб, які живуть з ВІЛ-інфекцією  повинні знати про свою хворобу;

- 90 % з виявлених ВІЛ-інфікованих повинні отримувати противірусне лікування;

- у 90 % хворих, які знаходяться на противірусній терапії, кількість вірусу в крові повинна знизитися до мінімального рівня, що значно зменшить ризик передачі вірусу від хворої людини до інших.

Ми живемо в суспільстві, невід’ємною реальністю якого стала епідемія ВІЛ/СНІДу. Якщо в своєму житті ви наражалися на ризик інфікування – пройдіть обстеження на ВІЛ.

При позитивному результаті  (вірус виявлений в крові) людина може вчасно розпочати противірусне лікування, яке дозволяє призупинити розвиток хвороби та продовжити життя.

Пройти обстеження на ВІЛ можна в Новоград-Волинському міськрайТМО кабінеті інфекційних захворювань. Кабінет розташований на першому поверсі інфекційного корпусу. Згідно закону відомості про результати медичного огляду, наявність чи відсутність ВІЛ-інфекції в особи, яка пройшла тестування, є конфіденційними та становлять лікарську таємницю. Прохання до зацікавлених осіб  - звертатися за додатковою інформацією за телефоном 2-07-59.

Ірина Миколаївна Дідик,

лікар-інфекціоніст Новоград-Волинського міськрайТМО28.10.2016


29 жовтня - Міжнародний день псоріазу
ПСОРІАЗ не інфекційне захворювання, це по життєвий стан!
Псоріаз - це хронічне захворювання шкіри, яке виникає на фоні спадкової схильності, під дією провокуючих факторів і проявляється характерними висипаннями .

Світова статистика каже , що поширеність псоріазу становить у середньому 2,5-3% від усього населення земної кулі.

Таким чином, в Україні більше 1 мільйона чоловік страждають від цього захворювання.

Встановлено, що псоріаз може вражати як літніх людей, так і дітей грудного віку, але найчастіше це захворювання розвивається в період від 10 до 30 років

Псоріаз - це спадкове захворювання, але наявність псоріазу у одного або навіть у двох батьків не обов'язково веде до виникнення псоріазу у дитини. Якщо на псоріаз хворіє один з батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини становить близько 10-15 %. Якщо хворіють обоє батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 35-40 %.

В даний час повністю виключена інфекційна теорія виникнення псоріазу. Доведено, що псоріаз не заразний.

Найчастіше початок захворювання провокує стрес , але також до пускових факторів псоріазу відносять : інфекції, надлишкову масу тіла, куріння, зловживання алкоголем, прийом деяких лікарських засобів.

Як правило, одного разу розпочавшись  псоріаз йде з людиною по життю, періодично загострюючись .

Псоріаз вражає шкіру, нігті, суглоби.

Шкірні симптоми псоріазу зводяться до трьох основних проявів, вираженим у різному ступені, а сааме; почервоніння, потовщення шкіри, лущення.

Псоріаз залишається тільки шкірним захворюванням у більшості пацієнтів , але у 10-15% випадків псоріаз може набувати важкого системного перебігу з ураженням суглобів. Тоді говорять про псоріатичний артрит.  У процес можуть бути залучені як дрібні суглоби кистей рук, так і великі суглоби: кульшові,  колінні, плечові,  ліктьові,  а також між хребцеві.

Ураження суглобів при псоріазі - болючість,  ранкова скутість, тривалість - від декількох хвилин до декількох годин,  обмеження обсягу рухів у суглобі.

Ураження нігтів при псоріазі.  Нігті можуть вражатись як одинично на руках або ногах , так і всі без винятку. За кількістю уражених нігтів і ступеня їх ураження можна судити про тяжкість псоріазу. Ураження нігтів проявляється:  точкові вдавлення, потовщення нігтя,  зміна кольору нігтя , ламкість вільного краю, піднігтьові крововиливи, піднігтьове зроговіння шкіри.

Лікування хворих на псоріаз потребує обов’язкової консультації та спостереження у лікаря дерматолога (диспансерне спостереження, що найменше два рази на рік) . Своєчасне, адекватне лікування загострень запобігає посиленню процесу та виникненню тяжких форм.

Псоріаз з важким перебігом та псоріатичний артрит - це серйозний стан, який вимагає відповідного серйозного ставлення з боку як пацієнта, так і лікаря. При несвоєчасному, неправильному, неефективному лікуванні псоріатичний артрит може стати причиною стійкого порушення функції суглобів і привести до інвалідності.

Псоріаз це пожиттєвий стан, прояви якого можливо повністю контролювати.                                                


Гуменюк Сергій  Володимирович,

завідувач дерматовенерологічним диспансером Новоград – Волинського міськрайТМО   27.10.2016

 

29 жовтня - Всесвітній день боротьби з інсультом

Інсульт, згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, в т. ч. нашого району займає першість серед інших захворювань так, як відноситься до класу серцево–судинних захворювань. По Новоград – Волинському району захворюваність на інсульт лишається на рівні минулого року, так за 9 місяців 2016 р. вперше виявлених 140 хворих (2015 р.- 139 хворих), із них сільська мережа – 60; місто - 80. Четверту частину - 27 хворих 2016р. складають люди працездатного віку із них місто -18; сільська мережа – 9. В неврологічному відділенні Новоград-Волинського міськрайТМО проліковано 98% хворих на дану патологію. Померло в поточному році 23 хворих проти 40 в 2015році. Разом з тим, не дивлячись на статистичні дані, інсульт завдає величезної шкоди як хворому так і економіці, враховуючи витрати на лікування, медичну реабілітацію, втрати у сфері виробництва.

Інсульт - гостре порушення мозкового кровообігу з пошкодженням судин мозку і, як наслідок, порушенням його функцій. Залежно від перебігу хвороби відбувається крововилив у мозок або закупорка (тромбоз) мозкових судин. Це досить поширена патологія головного мозку, яка є однією з найактуальніших медико-соціальних проблем сучасності. Це хвороба, яка на жаль, часто супроводжується тривалою втратою працездатності, інвалідністю, а то й смертністю.

Більш поширеним у медичній практиці є ішемічний інсульт, який виникає через недостатнє надходження крові до мозку внаслідок закупорки артерій. Тому, за статистикою, приблизно 80 відсотків складають ішемічні інсульти, а двадцять - геморагічні, тобто з крововиливом.

Інсульт це завжди невідкладний стан, який потребує надання екстреної медичної допомоги та госпіталізації в заклади охорони здоров’я. У випадку інсульту кожна хвилина на рахунку. Не чекайте, навіть якщо симптоми інсульту починають зникати. Чим пізніше почати лікування інсульту, тим більша ймовірність пошкодження мозку. Щоб забезпечити максимальну ефективність лікування інсульту, необхідно доставити хворого в лікарню якнайшвидше, не пізніше 60 хвилин від появи перших симптомів. Оскільки своєчасне надання медичної допомоги може звести до мінімуму пошкодження головного мозку і можливих ускладнень, що в подальшому знижують інвалідизацію та смертність.

Зверніть увагу на наявність нижче вказаних симптомів, також запам’ятайте коли вони розпочались, оскільки їх тривалість може мати велике значення для подальшого лікування: порушення ходи, порушення мови і розуміння слів , параліч або оніміння на одній стороні обличчя або тіла, порушення зору з одного або двох боків, головний біль (раптовий сильний, який може супроводжуватись блювотою, запамороченням або порушенням свідомості).

Якщо ви помітили будь яку з вказаних вище ознак, навіть якщо вона змінюється або зникає, негайно викликайте швидку допомогу.

Під час очікування швидкої: забезпечте хворому горизонтальне положення, почніть штучне дихання рот в рот, якщо у людини зупинилось дихання, при виникненні блювоти, поверніть голову хворого на бік, щоб попередити потрапляння блювотних мас у легені, не давайте хворому їсти і пити.

Основне значення для попередження інсульту мають виявлення факторів ризику.

Фактори ризику, яких неможливо позбавитись: вік (частота нових випадків інсульту втричі збільшується в кожній наступній віковій групі населення яка відрізняється на 10 років), стать (інсульт в 1,25 раз частіше в чоловіків, проте, у зв’язку з довшою тривалістю життя жінок, сумарна кількість інсультів у жінок більша), спадковість (наявність інсульту у родичів, батька чи матері, вказує на збільшення ризику цього захворювання у майбутньому в їхніх дітей).

Фактори ризику, які можуть бути усунені або виправлені: артеріальна гіпертензія, серцево – судинна патологія (ІХС, порушення ритму), цукровий діабет, куріння та зловживання алкоголю, наркотичних речовин, спосіб життя – низький рівень фізичної активності, характер харчування, емоційний стрес, надлишкова вага тощо.

Попередження інсульту: контроль та лікування високого кров’яного тиску ( гіпертонії ), зниження рівня холестерину і насичених жирів у вашому раціоні, відмова від шкідливих звичок (куріння, алкоголю), контроль діабету, підтримка здорової ваги, дотримання дієти, а саме зменшення вживання повареної солі в їжу, відмовитися від копчених та смажених страв. Більше надавати переваги фруктам та овочам, морепродуктам тощо, ведення активного способу життя (наприклад 30 хвилин діяльності - ходьба, біг, плавання або їзда на велосипеді – дають хороший результат), уникання стресів, вміння керувати своїми емоціями, організація режиму праці та відпочинку.

Ваше здоров’я залежить від Вас.

« Простіше попередити, ніж лікувати» - цей класичний вислів особливо підходить для інсульту.

П.В. ЛУМІНЕЦЬКИЙ,

завідувач неврологічним відділенням міськрайТМО


 

19.10.2016

20 жовтня - Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. У світі це найчастіша форма раку, що трапляється протягом життя у однієї з 9-13 ти  жінок віком від 13 до 90 років. Також це друге за частотою після раку легень онкологічне захворювання в популяції загалом.

Кількість випадків раку в розвинених країнах різко зросла. Це пояснюється зокрема зміною стилю життя населення (наприклад, в сім’ях зменшилась кількість дітей, і скоротився термін годування грудьми). У чоловіків рак грудної залози спостерігається дуже рідко.

Фактори ризику: менопауза у віці старше 50 років, страждаючі ожирінням жінки, у яких наступила менопауза, відсутність пологів або перші пологи у віці старше 30 років, сімейний анамнез, що свідчить про рак молочної залози в матері, сестри (в 2 рази частіше) чи їх обох (в 6 разів частіше), фіброзно-кістозна мастопатія, травмування молочної залози, стресові ситуації, навіть вживання малих доз алкоголю здатні збільшити ризик виникнення захворювання на 50%.

В розвитку раку молочної залози істотну роль відіграють попередні патологічні процеси в її тканинах, в основному повторні дисгормональні гіперплазії з утворенням вогнищ фіброзно-кістозної мастопатії. Причинами цих змін у тканині молочної залози служить низка ендокринних порушень, нерідко обумовлених супутніми захворюваннями яєчників, повторними абортами, неправильним годування дитиниі т.п.

Локалізація ракових пухлин у молочних залозах усіляка. Однаково часто відбувається ураження як правої, так і лівої залози. В самій молочній залозі найчастіше ( приблизно в 1/2 хворих) пухлини виникають у верхньо-зовнішньому квадранті, іноді  із самого її краю на межі з пахвовою западиною.

По зовнішньому вигляді рак молочної залози може представлятися невеликою і дуже щільно хрящеподібною пухлиною без чітких меж або як вузол м’якуватої чи тістуватої консистенції округлої форми з досить чіткими межами, із гладкою чи горбистою поверхнею, іноді сягаючи значних розмірів (5-10 см) чи, нарешті, у вигляді неясного ущільнення без чітких меж.

Клінічна картина раку молочної залози характеризується в першу чергу появою пухлинного вузла або ущільнення з нечіткими межами в молочній залозі. При цьому спостерігається зміна положення залози – вона разом із соском підтягується догори або набубнявіла й опущена донизу. Над місцем розташування пухлини відзначається сплющене або лійкоподібне втягнення шкіри, іноді – симптом апельсинової кірки, а в наступному з’являється виразка. Отож, слід терміново звернутися до лікаря за умови, що ви спостерігаєте такі ознаки:

·         ущільнення в грудях

·         зміна шкіри грудей
·         втягнуті соски
·         на соску з'явилася ранка
·         виділення із сосків.

Профілактика раку молочної залози полягає насамперед у своєчасному рятуванні хворих від передракових ущільнень у молочних залозах, а також у дотриманні нормального фізіологічного ритму життя жінки (вагітність, годування) із скороченням до мінімуму кількості абортів. Також неабияку роль відіграє правильне харчування, вживання вітамінів А, Е і Д, застосування помірних фізичних навантажень тощо.

В діагностиці раку молочної залози важливе значення мають систематичні самостійні  обстеження і щорічні профілактичні лікарські огляди жінок у віці старше 40 років. Мамографія рекомендується 1 раз на 2 роки у віці після 40 років, 1 раз на рік – після 50 років. Жінкам, що відносяться до груп ризику, рекомендована щорічна мамографія, починаючи з можливо раннього віку.

Ще раз хочу зауважити, не треба чекати коли Вам щось заболить, захворювання краще попередити а ніж лікувати.Тому найгостріша проблема сьогодні - це незрозуміла байдужість громадян до власного здоров’я. Наших людей важко переконати, що регулярне обстеження та профілактичні огляди допоможуть врятувати й подовжити життя.


Людмила Йосипівна Білошицька,
лікар – онкогінеколог міськрайТМО

13.10.2016

Як запобігти побутовим спалахам кишкових інфекцій?

Відповідно до статистичних даних майже щорічно виникають спалахи захворювання на сальмонельоз у побуті, не винятком став і цей рік. Тому, хочу звернути вашу увагу на виконання заходів щодо попередження даної недуги, яка призводить до серйозних наслідків здоров’я людини.

Господар, який організовує в побуті відзначення урочистих подій чи ритуальних обрядів (весілля, проводи в армію, дні народження, поминки) із запрошенням значної кількості гостей, повинен:

повідомити медичного працівника про проведення заходу та отримати в разі необхідності консультативну допомогу;

знати про цивільно-правову відповідальність за порушення санітарного законодавства у разі виникнення масових інфекційних захворювань після відзначення події (ст. 48 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»).

Напередодні, а також під час проведення заходу необхідно суворо дотримуватись наступних правил:

1. Не залучати до приготування страв випадкових осіб, а краще звернутись до кухарів з відповідною освітою, стажем роботи та медичним обстеженням. Осіб з проявами гострих кишкових інфекцій(пронос, блювання, підвищення температури тіла, слабкість тощо) та тих, що перехворіли на згадані інфекції упродовж останніх трьох тижнів, не допускати до приготування страв та обслуговування гостей.

3. Перед забоєм домашніх тварин обов’язково провести ветеринарну експертизу та не використовувати м’ясо, що не пройшло ветеринарного контролю.

4. Продукти купувати лише в торгівельній мережі (в магазинах та на облаштованих ринках). У жодному разі не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук приватних осіб. Купуючи харчові продукти та напої, обов’язково звертати увагу на терміни та умови їх зберігання, вимагати від продавця документи, які підтверджують якість та безпеку продукції, що реалізується.

5. Звернути увагу на колодязі та водогінні колонки, вода яких буде використовуватись для приготування страв, миття рук та посуду. Криниця повинна бути в задовільному санітарному стані: огороджена,обладнана глиняним «замком», відмосткою, навісом та відром загального користування. При незадовільному стані криниці провести її ремонт та очистку з наступним проведенням аналізу води. За неможливості виконання цих заходів у стислі строки, необхідно призупинити використання води даного джерела. Ні в якому разі не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, дощову тощо. Для миття та приготування їжі мати запас фасованої питної води.

6.   Приготування страв проводити в окремому приміщенні, із задовільним санітарним станом. Неприпустима наявність гризунів, тарганів, мух. При приготуванні страв слідкувати за своєчасним прибиранням сміття та харчових відходів.

7. Обов’язково мати достатню кількість кухарського та розроблювального інвентарю (столів, дошок, ножів тощо), який використовувати окремо для сирих та готових продуктів. Після використання кухарський інвентар та столовий посуд мити під проточною водою, а за її відсутності - послідовно, не менше ніж у 3-х ємностях, з використанням дезінфікуючих та миючих засобів.

8. Всі продукти, що швидко псуються, та готові страви зберігати при температурі не вище 8°С, для чого заздалегідь подбати про достатню кількість холодильників. Якщо такої можливості немає,необхідно використовувати продукти в день їх придбання, а готові страви - в день приготування.

9. Суворо дотримуватись технології приготування страв. Ретельно проводити теплову обробку продуктів (варіння, тушкування тощо). Страви, що залишилися на другий день, перед вживанням піддати вторинній термічній обробці - переварити або прожарити.

10. За практично неможливості в умовах побуту дотримуватись вимог технології приготування, умов зберігання та термінів реалізації страв, що швидко псуються, з меню (принаймні в літній період) виключити холодець, заливний язик, заливну і фаршировану рибу, м’ясні салати, кров’яні та ліверні ковбаси, кондитерські вироби з кремом (торти, тістечка тощо). Не використовувати консервовані та мариновані гриби домашнього приготування.

11. Куплені овочі, м’ясо та рибу не класти поруч з продуктами, які при вживанні не підлягають термічній обробці. Овочі та фрукти перед вживанням промити струменем кип’яченої або холодної води, а потім ще раз обдати кип’ятком. Сирі та варені м’ясні й рибні продукти не повинні зберігатися разом.

12. Перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом. Обов'язково мити руки після відвідування туалету.

Пам’ятайте! Щедрість і гостинність щодо кількості та якості страв мас бути поміркованою, не нести шкоди ні Вам, ні Вашим гостям. Кожна господиня повинна турбуватися про здоров’я і навіть життя тих, кого пригощає.

завідувач Новоград-Волинським
міжрайонним відділом Державної установи
«Житомирський обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров’я України»
 
 
13 жовтня - Всесвітній день зору
КОМПЮТЕРНИЙ ЗОРОВИЙ СИНДРОМ
 
Ще в перші роки комп’ютерного буму офтальмологи почали шукати загрозливі зміни в очах користувачів ПК. Тепер ми знаємо, що жодних серйозних органічних захворювань ока тривала робота за комп’ютером не спричиняє, але хвилює розповсюдженість комп’ютерного зорового синдрому, від якого страждають 75 % користувачів , і який призводить до появи або прогресування короткозорості.

Комп’ютерний зоровий синдром (КЗС) – це реакція органу зору на неадекватне навантаження одночасно на мозок, хребет та очі протягом тривалого часу. В його основі – «синдром сухого ока» та «спазм акомодації».

Першому сприяє той факт, що при роботі за монітором в декілька разів знижується частота кліпання, і поверхня рогівки пересихає, а другому – стиль сучасного життя.

Переважна більшість мешканців міста працює в офісах в умовах пересушеного кондиціонерами повітря, проводячи увесь день за монітором.

Вдома вечеряє і знову сідає за комп’ютер. Така недбалість може призвести до розвитку короткозорості та значного зниження якості життя.

Основні причини розвитку КЗС :

- неправильна організація робочого місця ;

- тривала безперервна робота за комп’ютером ;

- неправильно підібране освітлення ;

- неправильне положення тулуба під час сидіння .

Основні симптоми КЗС :

- відчуття «важких повік», сухості в очах, сльозотеча ;

- «затуманеність»  зору, світлочутливість, тимчасова короткозорість ;

- почервоніння очей ;

- головний біль ;

- біль у спині та шийному відділі.

Ось декілька порад, як побороти КЗС :

1. Підберіть правильне освітлення : прородне світло має падати збоку (бажано, зліва), а штучне не повинно світити прямо на монітор або вам в очі.

2. Відрегулюйте монітор : зменшіть яскравість , підвищіть контрастність, розмір тексту, зробіть втричі більшим за той мінімальний розмір, який ви можете розібрати.

3. Організуйте своє робоче місце : монітор розташуйте на рівні очей на відстані витягнутої руки. Якщо ви погано бачите на такій відстані, збільшіть шрифт.

4. Підберіть зручне крісло і дотримуйтесь «правила прямих кутів» : прямий кут між коліном і стегном, між стегном і спиною та між ліктем і передпліччям.

5. Регулярно протирайте екран монітора.

6. Для уникнення відчуття сухості в очах свідомо кліпайте кожні 3-5 секунд.

7. Введіть у раціон продукти, які зміцнюють судини сітківки та покращують зір : чорниця, чорна смородина, зелень, гарбуз , морква, волоські горіхи, мед.

8. Дотримуйтесь «правила 20/20/20» : кожні 20 хвилин робіть 20-секундні перерви і розглядайте при цьому будь-який предмет на відстані 20 футів (6 м) або за вікном ; а кожні 1-2 години виділяйте 5 хвилин гімнастиці для очей або масажу шиї.

Якщо КЗС стає хронічною проблемою, слід подумати про використання оптичної корекції спеціальними офісними лінзами, розробленими для носіння під час роботи за електронними цифровими приладами, особливо це стосується людей з наявними проблемами із зором ( астигматизм, далекозорість, міопія ).

Не дивлячись на реалії сучасного життя, велике значення має особиста відповідальність за своє здоров’я. Бережіть себе!

Виростко О.А.- лікар-окуліст поліклініки КДД

 
На даний час епізоотична ситуація в Україні, в т.ч. у нашому місті та сільській мережі, лишається неблагополучною. Постійно реєструються випадки зараження тварин на хворобу сказ, що є вкрай небезпечною.

По Новоград-Волинському району за поточний рік до травмпункту з приводу укусів та контакту свійськими та дикими тваринами звернулося 196 осіб (в т.ч. місто -119 ; село-77), де була надана відповідна кваліфікована медична допомога.

Позитивним моментом є те, що на даний час медична установа забезпечена вакциною для профілактики захворювання на сказ.

Сказ – гостре вірусне захворювання, що передається при укусі або обслиненні рани хворою на сказ твариною, характеризується ураженням центральної нервової системи (водобоязнь, судоми, галюцинації, паралічі) і закінчується смертю.

На сказ хворіють дикі й свійські тварини. «Дикий» сказ розвивається в диких тварин (вовки, лисиці, песці). У дрібних гризунів (миші-полівки, кажани) захворювання проявляється тривалим безсимптомним періодом.

Переважно серед свійських тварин на сказ хворіють собаки, кішки, корови, коні, свині.

Інкубаційний період (від моменту зараження до перших проявів) захворювання на сказ у людей триває від 7-8 днів до 1-го року.

У випадку захворювання на сказ розрізняють три стадії: провісників (депресія); збудження (буйна); паралічів (зі смертельним результатом).

Профілактика та заходи в осередку. Профілактичні заходи ведуться у двох напрямках: боротьба з носіями інфекції і попередження розвитку захворювання у людини, яку покусала або ослинила скажена тварина. У боротьбі з джерелом інфекції передбачається правильний режим утримання тварин. Основним аспектом в профілактиці захворювання у свійських, бродячих та службових тварин – є своєчасна вакцинація.

При укусі або контакті людини із скаженою або підозрілою твариною потрібно в перші хвилини після контакту промити рану мильним розчином, при наявності доцільно обробити її краї йодною настойкою.

Тож, в разі контакту з підозрілою, яка має нездоровий вигляд твариною, необхідно негайно звернутися в травмпункт, де ви отримаєте кваліфіковану медичну допомогу – це збереже ваше життя та здоров’я.

О.Б. КОВАЛЬЧУК, лікар – рабіолог міськрайТМО.
 

 

 

23.09.2016

Гепатит С – це актуально


Кількість захворілих на  гепатит С в Новоград – Волинському районі  постійно зростає.  Станом на 01.09.2016 року вона складає 166 осіб. Вже за поточний рік на облік взято 11 чоловік. Варто відзначити, що дану цифру складають лише повністю обстежені пацієнти з встановленим діагнозом. Хоча реальні цифри інфікованих набагато вищі.

Небезпечні віруси передаються через кров, мають хронічний перебіг і вбивають непомітно. Сьогодні науці відомо близько десятка збудників гепатитів. Найбільш небезпечним з них визнано гепатит С, D, В. Щодо гепатиту С, то за науковими даними, тільки 15% інфікованих людей одужують після гострого періоду хвороби, яка зазвичай триває безсимптомно. Решта 85% не здогадуються про своє інфікування і хвороба набуває хронічного перебігу. Такі хворі роками почуваються добре, лише періодично можуть виникати швидка стомлюваність, слабкість, поганий сон, втрата апетиту, депресивний настрій, субфебрильна температура (37-37,5˚С). Але ці симптоми, як правило, люди пов’язують з іншими недугами.

Варто мати на увазі, що гепатит С, на відміну від загальновідомого захворювання Боткіна (гепатит А) і гепатиту B (переважно має гостру форму і яскраво виражені симптоми), протікає майже непомітно, поки не почнеться кінцева стадія, тобто людина роками нічого не відчуватиме і не знатиме про захворювання. Природний перебіг розвитку недуги – від зараження до цирозу печінки – становить від 10 до 25 років, залежно від способу життя людини. Часто пацієнт звертається до лікаря вже на стадії сформованого цирозу чи раку.

Найпоширенішими шляхами зараження вірусом гепатиту С є парентеральний (поза травним трактом) та статевий. У зоні ризику – не тільки ін’єкційні наркомани, працівники секс-бізнесу, люди, які повертаються з місць позбавлення волі, а й ті, хто відвідує тату-салони і отримує різноманітні маніпуляції, пов’язані з порушенням цілісності шкірних та слизових покривів з недотриманням  відповідного знезараження та стерилізації. Усі ці маніпуляції можуть бути потенційно небезпечними.

Доведено, що вірус гепатиту С у навколишньому середовищі при кімнатній температурі живе від 16 годин до 4 днів. Тому потрібно пильнувати, аби всі процедури виконувалися в одноразових рукавичках та одноразовим інструментарієм. За жодних обставин не можна користуватися чужими бритвенними станками, лезами для гоління, зубними щітками та іншими предметами особистої гігієни, які можуть забруднюватись інфікованою кров’ю.

Хоча гепатит С – проблема, але вже не вирок. Сучасні медичні препарати гарантують одужання 70–80% пацієнтам. Державою розроблена та активно втілюється в життя цільова програма профілактики та лікування хронічного гепатиту С, де задіяні колосальні кошти. Проте, зважаючи на важкість  лікування окремих підвидів вірусу і часто при наявності протипоказів до прийому традиційних препаратів, пацієнти часто змушені отримувати лікування за власні кошти.

Тож захворювання краще попередити, ніж його лікувати.

В.Х. Корпач,
рай інфекціоніст Новоград-Волинського міськрайТМО

 
28 вересня – Всесвітній день боротьби проти сказу
Сказ та його профілактика


На даний час  епізоотична ситуація в Україні, в т.ч. у нашому місті та сільській мережі, лишається неблагополучною. Постійно реєструються випадки зараження тварин на хворобу сказ, що є вкрай небезпечною.

По Новоград-Волинському району за поточний рік до травмпункту з приводу укусів та контакту свійськими та дикими тваринами  звернулося 196 осіб (в т.ч. місто -119 ; село-77), де була надана відповідна кваліфікована медична допомога.

Позитивним моментом є те, що на даний час медична установа забезпечена вакциною для профілактики захворювання на сказ.

Сказ – гостре вірусне захворювання, що передається при укусі або обслиненні рани хворою на сказ твариною, характеризується ураженням центральної нервової системи (водобоязнь, судоми, галюцинації, паралічі) і закінчується смертю.

На сказ хворіють дикі й свійські тварини. «Дикий» сказ розвивається в диких тварин (вовки, лисиці, песці). У дрібних гризунів (миші-полівки, кажани) захворювання проявляється тривалим безсимптомним періодом.

Переважно серед свійських тварин на сказ хворіють собаки, кішки, корови, коні, свині.

Інкубаційний період (від моменту зараження до перших проявів) захворювання на сказ у людей триває від 7-8 днів  до 1-го року.

У випадку захворювання на сказ розрізняють три стадії: провісників (депресія); збудження (буйна); паралічів (зі смертельним результатом).

Профілактика та заходи в осередку. Профілактичні заходи ведуться у двох напрямках: боротьба з носіями інфекції і попередження розвитку захворювання у людини, яку покусала або ослинила скажена тварина.    У боротьбі з джерелом інфекції передбачається правильний режим утримання тварин. Основним аспектом в профілактиці захворювання у свійських, бродячих та службових  тварин – є своєчасна вакцинація.

При укусі або контакті людини із скаженою або підозрілою твариною потрібно в перші  хвилини після контакту промити рану мильним розчином, при наявності доцільно обробити її краї йодною настойкою.

Тож, в разі контакту з підозрілою, яка має нездоровий вигляд  твариною, необхідно негайно звернутися в травмпункт, де ви отримаєте кваліфіковану медичну допомогу – це збереже ваше життя та здоров’я.

О.Б. КОВАЛЬЧУК, лікар – рабіолог міськрайТМО.

Як запобігти побутовим спалахам кишкових інфекцій?


В Новоград – Волинському районі  майже щорічно виникають сплахи захворювання на сальмонельоз у побуті, не винятком став і цей рік. Тому, хочу звернути Вашу увагу на виконання заходів щодо попередження даної недуги , яка призводить до серйозних  наслідків здоров’я людини.

Господар, який організовує в побуті відзначення урочистих подій чи ритуальних обрядів (весілля, проводи в армію, дні народження, поминки) із запрошенням значної кількості гостей, повинен:

повідомити медичного працівника про проведення заходу та отримати в разі необхідності консультативну допомогу;

знати про цивільно-правову відповідальність за порушення санітарного законодавства у разі виникнення масових інфекційних захворювань після відзначення події (ст. 48 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»).
Напередодні, а також під час проведення заходу необхідно суворо
дотримуватись наступних правил:


1. Не залучати до приготування страв випадкових осіб, а краще звернутись до кухарів з відповідною освітою, стажем роботи та медичним обстеженням. Осіб з проявами гострих кишкових інфекцій(пронос, блювання, підвищення температури тіла, слабкість тощо) та тих, що перехворіли на згадані інфекції упродовж останніх трьох тижнів, не допускати до приготування страв та обслуговування гостей.

3. Перед забоєм домашніх тварин обов’язково провести ветеринарну експертизу та не використовувати м’ясо, що не пройшло ветеринарного контролю.

4. Продукти купувати лише в торгівельній мережі (в магазинах та на облаштованих ринках). У жодному разі не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук приватних осіб. Купуючи харчові продукти та напої, обов’язково звертати увагу на терміни та умови їх зберігання, вимагати від продавця документи, які підтверджують якість та безпеку продукції, що реалізується.

5. Звернути увагу на колодязі та водогінні колонки, вода яких буде використовуватись для приготування страв, миття рук та посуду. Криниця повинна бути в задовільному санітарному стані: огороджена,обладнана глиняним «замком», відмосткою, навісом та відром загального користування. При незадовільному стані криниці провести її ремонт та очистку з наступним проведенням аналізу води. За неможливості виконання цих заходів у стислі строки, необхідно призупинити використання води даного джерела. Ні в якому разі не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, дощову тощо. Для миття та приготування їжі мати запас фасованої питної води.

6. Приготування страв проводити в окремому приміщенні, із задовільним санітарним станом. Неприпустима наявність гризунів, тарганів, мух. При приготуванні страв слідкувати за своєчасним прибиранням сміття та харчових відходів.

7. Обов’язково мати достатню кількість кухарського та розроблювального інвентарю (столів, дошок, ножів тощо), який використовувати окремо для сирих та готових продуктів. Після використання кухарський інвентар та столовий посуд мити під проточною водою, а за її відсутності - послідовно, не менше ніж у 3-х ємностях, з використанням дезінфікуючих та миючих засобів.

8. Всі продукти, що швидко псуються, та готові страви зберігати при температурі не вище 8°С, для чого заздалегідь подбати про достатню кількість холодильників. Якщо такої можливості немає,необхідно використовувати продукти в день їх придбання, а готові страви - в день приготування.

9. Суворо дотримуватись технології приготування страв. Ретельно проводити теплову обробку продуктів (варіння, тушкування тощо). Страви, що залишилися на другий день, перед вживанням піддати вторинній термічній обробці - переварити або прожарити.

10. За практично неможливості в умовах побуту дотримуватись вимог технології приготування, умов зберігання та термінів реалізації страв, що швидко псуються, з меню (принаймні в літній період) виключити холодець, заливний язик, заливну і фаршировану рибу, м’ясні салати, кров’яні та ліверні ковбаси, кондитерські вироби з кремом (торти, тістечка тощо). Не використовувати консервовані та мариновані гриби домашнього приготування.

11. Куплені овочі, м’ясо та рибу не класти поруч з продуктами, які при вживанні не підлягають термічній обробці. Овочі та фрукти перед вживанням промити струменем кип’яченої  або холодної води, а потім ще раз обдати кип’ятком. Сирі та варені м’ясні й рибні продукти не повинні зберігатися разом.

12. Перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом. Обов'язково мити руки після відвідування туалету.

Пам’ятайте! Щедрість і гостинність щодо кількості та якості страв мас бути поміркованою, не нести шкоди ні Вам, ні Вашим гостям. Кожна господиня повинна турбуватися про здоров’я і навіть життя тих, кого пригощає.


Людмила Миколаївна ПРОХОР,
завідувач  Новоград-Волинським
міжрайонним відділом Державної установи
«Житомирський обласний лабораторний центр

Міністерства охорони здоров’я України»           

 

26 вересня Всесвітній день контрацепції
 
СУЧАСНА КОНТРАЦЕПЦІЯ. ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ


У кожної сучасної жінки сьогодні є право самостійно , або разом із своїм чоловіком,  вирішувати, коли народжувати дитину.

Досить часто відповідальність за безпечний секс , як не дивно, беруть на себе жінки. А нестача кваліфікованої і перевіреної інформації часто призводить до невмілого і неправильного використання контрацептивів, особливо в молодому віці. Основною проблемою сучасності стали аборти, особливо ускладнення після них, що виражаються у запальних процесах, ендокринних порушеннях і навіть  безплідді.

Вибір методу контрацепції, а також якісних протизаплідних препаратів, які у величезній кількості заполонили вітчизняний фармацевтичний ринок, вимагає уважного і ретельного підходу. Вирішити  питання, який метод або препарат підійде саме Вам, допоможе лікар лише після консультації.

Найадекватнішим методом  контрацепції, особливо для молодих дівчат, більшість фахівців визнають прийом гормональних контрацептивів третього покоління з мінімальними дозами вмісту гормонів. Ці препарати здатні не тільки діяти за своїм прямим призначенням , а й попереджати  і навіть лікувати багато захворювань ендокринної системи.

Ще один  з методів, на який слід звернути увагу , - це метод внутрішньоматкової контрацепції – ВМС. Використання ВМС посідає одне з перших місць з поширеності і ефективності, не чинить системного впливу на організм, економічно доступне  і можливе протягом тривалого часу. Але варто відзначити, що застосування ВМС молодими жінками загрожує ризиком виникнення позаматкової вагітності, запальних захворювань внутрішніх статевих органів, порушенням менструального циклу та  її відторгненням . У зв’язку з цим жінкам до 20 років і жінкам, що не народжували, цей метод застосовувати не рекомендується.

Бар’єрні  методи контрацепції поділяються на механічні – презервативи і хімічні – гелі-сперміциди, що руйнують сперматозоїди. Це найбільш безпечні методи, але вони не дають стовідсоткової гарантії запобігання вагітності також  як і природні методи – шляхом перерваного статевого акту  або періодичної календарної стриманості.

Існує методика «Овател», за допомогою якої кожна жінка самостійно може визначити дні фертильності в домашніх умовах.

Необхідно також знати і про такий метод  як хірургічна стерилізація. Але його можна використовувати в сім’ях , які  не планують більше вагітностей,  через те , що він є незворотнім.

І, нарешті, останній  метод – це екстрена або посткоітальна контрацепція, яка можлива в  екстрених випадках, коли призначають препарати з великою дозою гормонів. Цей метод не є безпечним для організму жінки, його максимальне застосування - 1-2 рази на місяць.

Важливо пам’ятати, що лише фахівці допоможуть прийняти правильне рішення щодо будь-якого питання. У нас в лікарні ви завжди знайдете свого лікуючого лікаря-гінеколога, підберете з його допомогою  свій постійний спосіб контрацепції, щоб статеве життя могло приносити те, заради чого воно було задумане,  – радість і задоволення,  а потім -  здорових дітей.


Лариса Володимирівна Омельчук,
завідувачка гінекологічним відділенням
Новоград-Волинського міськрайТМО.

01.09.2016

Що таке лістеріоз?

Лістеріоз - є гострим інфекційним вогнищевим захворюванням, які належать до групи зоонозів та спричиненим мікроорганізмами Listeria monocytogencs. Мишоподібні гризуни виступають в якості зберігачів даної інфекції. Збудник лістеріозу виявляється також у кліщів. Людина здатна заразитися від тварин при вживанні в їжу м'яса, молока, яєць, інфікованих лістеріями, а також в момент укусу зараженими членистоногими і при проникненні лістерій в дихальні шляхи. Якщо значна кількість хворих вагітних тяжіє до мертвонародження, то це повинно викликати занепокоєння, та підозру на лістеріоз. 

Лістеріоз виявляється у багатьох країнах Африки, Європи, Австралії, Америки. Після закінчення інкубаційного періоду, що триває до двох тижнів, починається саме захворювання, яке має різні клінічні форми. 

Діагноз на лістеріоз встановлюється після бактеріологічного дослідження аналізу крові, виділень мигдалин, навколоплідних вод, спинномозкової рідини, первородного калу у дітей, слизу з носа та зіва. Профілактичні заходи включають вакцинацію, укомплектування господарств тваринами з благополучних районів, проведення лабораторних досліджень та боротьбу з гризунами. 

Лістеріоз людини проходить або, як гострий сепсис, що вражає центральну нервову систему, мигдалики, селезінку, лімфатичні вузли, печінку або в хронічній формі. 

Первинним джерелом інфекції є дикі та синантропні гризуни з різними об'єктами зовнішнього середовища. 

Лістеріоз здатний інфікувати домашніх, а також сільськогосподарських тварин. До таких відносяться свині, рогата худоба, коні, кролі, коти, собаки, домашня і декоративна птиця. Лістерії були виявлені і у лисиць, єнотів, диких копитних тварин, норок, песців, птахів, продуктах моря і багатьох природних середовищах.

Тварини інфікуються через воду, корм, від гризунів або їх трупних тел. Важливу роль відводять кровососущим комах (пасовищних кліщів). Заражаючись від хворих тварин, кліщі поширюють інфекцію, передаючи іншим тваринам бактерії. Механізм зараження людини різноманітний. Джерелом передачі лістеріозу може виступати інфікована вода, а також продукти тваринного походження і овочі при порушенні умов зберігання чи термічної обробки. 

Встановлена ймовірність аэрогенного зараження людини лістеріями, що можливо під час обробки тваринної сировини. Відомий і інший контактний шлях передачі, який відбувається через порізи, а також ссадини на шкірі. Є дані інфікування людини статевим шляхом. І особливо небезпечне зараження лістеріозом в період вагітності коли малюк піддається небезпеки трансплацентарно, а також під час пологів . Є випадки аэрогенного, післяпологового харчового і контактного інфікування новонароджених від матерів або медичного персоналу. Сама ж природна сприйнятливість до лістеріозу у людей не висока. Захворювання частіше схильні особи похилого віку, новонароджені та особи з імунодефіцитом. 

До особливої групи ризику відносяться вагітні і новонароджені. Захворюваність набуває професійний характер серед працівників птахівницьких і тваринницьких господарств. Частіше хвороба реєструють у літньо-весняний період. 

Симптоми: В першу чергу уражаються слизові оболонки ШКТ, очі, шкірні покриви. В цих органах йде розмноження бактерій, а запальний процес характеризується збільшенням лімфатичних вузлів, підвищенням температури, появою ознобу, розладів дихання, блювотою. Якщо захворювання набуває важкий перебіг, то виникає лістеріозний сепсис, гнійний менінгіт і як наслідок - летальний результат. 

Лістеріоз при вагітності здатний протікати як стертий або безсимптомний. Якщо відбувається внутрішньоутробне зараження плоду на ранніх термінах, то можлива його загибель, а також тяжкі аномалії.

Захворювання на лістеріоз новонароджених відрізняється дуже важким перебігом. У немовляти виникає висока лихоманка, розлади дихання, а також кровообігу. Можуть бути блювота, слизовий стілець. Якщо хвороба набуває протягом гнійного менінгіту, то у малюка часто спостерігається летальний результат. Фактично клініку лістеріозу новонароджених не розпізнають через схожість з іншими інфекціями внутрішньоутробного характеру. Інфікування плода можливе на попередніх і останніх місяцях вагітності

У грудних дітей лістеріоз набуває початок ГРВІ та всі типові симптоми: підвищення температури тіла немовляти, нежить, кашель і через час розвивається гнійний плеврит або мелкоочаговая бронхопневмонія. Після одужання від даної форми у 20% дітей зберігаються розлади ЦНС і периферичної нервової системи. 

Нервова форма лістеріозу виникає у вигляді менінгіту, абсцесу мозку або менінгоенцефаліту. Клінічна характеристика станів така ж. Спостерігаються зміни периферичної нервової системи, як у вигляді парезів, так і паралічів груп м'язів.

Для хронічного лістеріозу характерна відсутність клінічних проявів.

У тварин:

Джерело збудника - хворі і перехворіли тварини, які виділяють збудника в зовнішнє середовище з сечею, калом, молоком, виділеннями з носової порожнини, очей, статевих органів, а також тварини – носії лістерій. Резервуаром лістерії в природі є гризуни і деякі види диких тварин. Зараження відбувається аліментарно, аерогенно, через пошкоджену шкіру, слизові оболонки статевих органів у овець і кіз, частіше в зимово-весняний період.

Інкубаційний період лістеріозу становить 7-30 днів. Хвороба протікає гостро, підгостро і хронічно. Відрізняється від інших заразних хвороб різноманіттям форм клінічного прояву: нервова, септична, генитальная, атипова, безсимптомна.

При нервовій формі у дрібної рогатої худоби з'являється пригнічення, відмова від корму, іноді підвищення температури тіла, світлобоязнь, сльозотеча, втрата апетиту, проноси, судоми, коматозний стан, неприродне викривлення шиї.

При септичній формі (у птахів поросят, ягнят і козенят) при розтині відзначаємо гострі застійні явища і крововиливи на серозних і слизових оболонках, в лімфатичних вузлах, гіперемію селезінки і лімфатичних вузлів, дистрофічні процеси в паренхіматозних органах, гострий катаральний або геморагічний гастроентерит. У поросят в окремих випадках виявляють катаральну бронхопневмонію. Для лістеріозної септицемії характерною особливістю є наявність некротичних вузликів в печінці, селезінці, нирках і міокарді.

При генітальної формі у маток відзначаємо аборти, народження нежиттєздатного приплоду, ендометрити, метрити і мастити. Абортовані плоди набряклі, підшкірна клітковина в області голови, подгрудка і грудей студневидного инфильтрирована. У грудній і черевній порожнинах знаходимо скупчення червоної рідини. У печінці, селезінці, міокарді і головному мозку знаходимо дрібновогнищеві некрози.

Атипова форма зустрічається дуже рідко. Для даної форми характерно гарячковий стан у тварини, симптоми пневмоній і гастроентеритів.

Згідно «Інструкції про міроприємства по профілактиці і боротьбі з лістеріозом тварин» господарство в якому виявлено лістеріоз оголошується неблагополучним. Ветеринарною службою розробляється план оздоровлення неблагополучного господарства та затверджується виконавчим комітетом міської ради.

Господарство (тваринницький комплекс, ферму, відділення, двір) оголошують благополучним по лістеріозу через два місяці після останнього випадку виділення клінічно хворих тварин і отримання негативних результатів по РСК (РА, РНГА) при дворазовому дослідженні сироваток крові з інтервалом 14 - 20 днів, а також проведення заключної дезінфекції приміщень і території ферми.

Вивіз овець протягом двох років після оздоровлення господарства від лістеріозу допускається за умови отримання негативних серологічних результатів дослідження сироватки крові  тварин на лістеріоз. Вивіз інших видів тварин допускається при тих же умовах протягом 1 року.

Що потрібно знати про Африканську чуму свиней

Африканська чума свиней (АЧС)високозаразна інфекційна хвороба, яка за дуже короткий термін знищує все поголів’я у господарстві.  Характерними для хвороби є наступні клінічні ознаки:  раптова загибель тварин, за відсутності клінічного прояву; підвищення температури тіла до 40,5-42 0С; зниження апетиту, в’ялість, слабкісь тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку; ядуха, кашель, блювота, діарею (іноді з кров’ю), частіше запор, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у свиноматок; синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями черева, підгрудка, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок.

 • Африканська чума не загрожує людині. Вона вражає виключно тварин, зокрема свиней (диких та свійських).
 • Інкубаційний період АЧС триває від 3 до 12 діб.
Вірус хвороби може зберігатися в м’ясі інфікованих свиней до півроку; охолоджених тушах (4 °C) — півроку, у замороженому м’ясі (–20 °C) — безкінечно; копченій ковбасі впродовж 5 місяців і більше; ґрунті залежно від пори року: до 4 місяців (літо-осінь), до 8 місяців (осінь-весна).

Виявлено випадків АЧС  2016:  - 38 випадків (36 - домашні, 2 - дикі).

Полтавська область – 3, Житомирська область -1 (Радомишльський р-н), Кіровоградська область – 3, Одеська область -13, Хмельницька область – 1, Сумська область – 3, Чернівецька область – 1, Миколаївська область – 7, Чернігівська область – 2, Черкаська область – 1, Рівненська область – 3 (Володимирецький – 142км, Дубровицький – 150км та Зарічненський  - 175км райони).

Карантин продовжує діяти в 26 неблагополучних пунктах по АЧС – в 7 областях України (Миколаївська (6), Черкаська (1), Чернігівська (2), Сумська (2),  Одеська (10), Кіровоградська (2) та Рівненська (3)).

Станом на 26.08.2016р на території міста виявлено велику кількість точок стихійної торгівлі. Основні з них локалізуються на міському автовокзалі по вул. Глухова, в районі магазину Фора по вул. Пушкінській, «Болгарбуду» по вул.  Леваневського, поза територією ринків ТОВ «Тандем», КТП «Міський», «Урожай». Де здійснюється торгівля продукцією тваринного та рослинного походження без відповідних ветеринарних документів та проведення ветеринарно - санітарної експертизи.

Для недопущення виникнення захворювання на АЧС в місті необхідно:

-         заборонити стихійну торгівлю продуктами харчування;

-         не допускати торгівлю живими свиньми та продукцією з них на ринках та в торгівельній мережі без досліджень і необхідних документів, а особливи з областей і районів неблагополучних по АЧС;

-         проводити боротьбу з бродячими тваринами (які можуть бути переносниками АЧС);

-         заборонити використовувати харчові відходи громадського харчування в корм свиням;

-         і основне – це інформування населення про АЧС і її небезпеку.    


26.07.2016

Радіація і харчові продукти

Віддаленість у часі подій аврії на Чорнобильській АЕС зменшило настороженість населення до впливу внутрішнього опромінення, яке відбувається, в основному, при вживанні продуктів харчування, води, дикорослих грибів, ягід та лікраських рослин, що збираються населенням в забрудненій зоні радіонуклідами та до цього часу зашиються актуальними.

Новоград - Волинським міжрайвідділом постійно фіксуються перевищення вмісту цезію-137 в продуктах харчування, в основному, в дикорослих ягодах, грибах та лікарських рослинах. На стихійних ринках ми часто спостерігаємо реалізацію продуктів харчування в антисанітарних умовах, а про той факт що дана продукція не проходить радіологічний контроль замислюємся вкрай рідко, а даремно, адже науково доведено, що в результаті довготривалого опромінення, навіть малими дозами, можливий несприятливий вплив на здоров»я людей, котрі нехтують правилами радіаційого захисту.

Враховуючи вище викладене та з метою недопущення вживання продуктів харчування, забруднених радіонуклідами, Новоград-Волинський міжрайвідділ наголошує про небезпеку вживання продуктів харчування без проходження радіологічного контролю.

Крім того, в Новоград-Волинському міджрайвідділі, що знаходиться в м. Новоград-Волинському по вул. Наталії Оржевської, 8, Ви можете замовити радіологічні дослідження подуктів харчування.

Дбаючи про своє здоров»я та своїх близьких памятайте, що запобігти виникненню захворювань набагато легше та доцільніше, ніж боротися з наслідками хвороби!
 
Куницький Р.М.

завідувач відділу організації

санітарно-гігієнічних досліджень

Новоград - Волинського міжрайвідділу

ДУ «ЖОЛЦ ДСЕСУ»


 

19.07.2016

Кишкові інфекції

Літо – традиційна пора зростання кишкових інфекцій. Погодні умови в цьому році сприяли ще в травні появі низки спалахів кишкових інфекцій по всій Україні. Найбільш масовим за чисельністю госпіталізованих був спалах кишкової інфекції в м. Ізмаїл. Житомирська область не є винятком з числа територій, де ситуація з захворюваністю на гострі кишкові інфекції є особливо актуальною. Якщо впродовж всього минулого року в області було зареєстровано 4 спалахи, то лише за перше півріччя 2016 року зареєстровано 6 спалахів гострих кишкових інфекцій з загальною кількістю захворілих – 43, в тому числі – 15 дітей. Не «залишився осторонь» у цій статистиці і наш район. У м. Новоград- Волинський за перше півріччя 2016 року госпіталізовано  з кишковими захворюваннями 172 особи,з них 121 дитина.

Щодо кишкових інфекцій, то цю групу складають різноманітні захворювання травного тракту з основними клінічними проявами такими як підвищена температура тіла, пронос, блювання. До кишкових інфекцій відносяться такі небезпечні хвороби як черевний тиф, дизентерія, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції, ботулізм, гастроентероколіти. Всі ці захворювання виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів або води, що проникають в організм людини через брудні руки, продукти харчування. Факторами передачі найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, концерви, кондитерські вироби, з порушеною технологією приготування та зберігання, недостатньо промиті овочі і фрукти.

Традиційно кишкові інфекції найбільше реєструються в теплу пору року (літньо-осіння сезонність). Це пов’язано з:

·         збільшенням споживання води, що знижує захисну функцію шлункового соку;

·         вживанням великої кількості овочів і фруктів, часто недостатньо вимитих;

·         швидким псуванням приготовлених продуктів;

·         активізацією комах-переносників хвороб (мухи).

Загальні правила профілактики кишкових інфекцій прості і водночас надзвичайно ефективні:

·         мийте руки перед їжею;

·         утримуйтесь в літній період від вживання кондитерських виробів з кремом, виготовленим на сирих яйцях;

·         ретельно промивайте фрукти, овочі, зелень;

·         зберігайте сире м'ясо і рибу в холодильнику окремо від інших страв;

·         салати зі свіжих овочів зберігайте не більше кількох годин;

·         пийте кип`ячену та перевірену воду;

·         купуючи продукти харчування чи напівфабрикати, звертайте увагу на терміни придатності та умови їх зберігання.

В разі, якщо ж хвороба вже починається, не займайтесь самолікуванням і негайно звертайтеся до фахівців. Швидко і якісно розпочате лікування – запорука вашого здоров'я в подальшому.

Н.О.Корпач, завідувач мікробіологічною лабораторією Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр ДСЕСУ»

 

 

12.07.2016
 

Як висока температура повітря діє на організм людини

Працездатність людини починає падати при температурі повітря понад 30 °С. За такої високої температури та вологості практично все тепло, що виділяється, віддається у навколишнє середовище при випаровуванні поту.

При підвищеній вологості піт не випаровується, а стікає краплинами з поверхні шкіри. Недостатня вологість призводить до інтенсивного випаровування вологи зі слизових оболонок, їх пересихання та розтріскування, забруднення хвороботворними мікробами.
Вода та солі, котрі виводяться з організму з потом, повинні заміщуватися, оскільки їх втрата призводить до згущення крові та порушення діяльності серцево-судинної системи. Зневоднення організму на 6% викликає порушення розумової діяльності, зниження гостроти зору. Зневоднення на 15-20% призводить до смертельного наслідку.

Втрата солі позбавляє кров здатності утримувати воду та викликає порушення діяльності серцево-судинної системи. За високої температури повітря і при дефіциті води в організмі посилено витрачаються вуглеводи, жири, руйнуються білки.

Для профілактики перегрівання організму (гіпертермії) необхідно організувати раціональний режим роботи. При роботах на відкритому повітрі і температурі зовнішнього повітря 35 ºС і вище тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15-20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10-12 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну не повинна перевищувати 4-5 годин для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання, і 1,5-2 години –для осіб без спеціального одягу.

У приміщенні, де здійснюється нормалізація теплового стану людини після роботи в нагріваючому середовищі, щоб уникнути охолодження організму внаслідок великого перепаду температур (поверхня тіла – навколишнє повітря) і посиленої тепловіддачі випаровуванням поту, слід підтримувати температуру повітря на рівні 24 - 25 °C.

Робота при температурі зовнішнього повітря більше 37 ºС за показниками мікроклімату відноситься до небезпечних (екстремальних). Тому не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі при температурі понад 37 ºС. Слід змінити порядок робочого дня та перенести такі роботи на ранковий або вечірній час.

Для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг із щільних гатунків тканини. Рекомендується допускати до такої роботи осіб не молодше 25 і не старше 40 років.

З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно організувати і дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю + 10-15 ºС. Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відновлювати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, передбачивши видачу підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів.

Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше 30 ºС і виконанні роботи середньої тяжкості потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину – приблизно одну чашку кожні 20 хвилин.

Для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму рекомендується, при можливості, вживання фруктів і овочів.

Пам’ятайте, в усіх випадках перегрівання організму необхідно звернутися за медичною допомогою 

Дебіч Ю.М.,

завідувач профілактичним відділенням міськрайТМО
Сонячні опіки

Часто наслідками прямих сонячних променів являються сонячні опіки. Сонячний опік з’являється в результаті надмірного впливу УФ-променів на шкіру, тому обгоріти можна не тільки на пляжі, але й отримати опік в солярії. Щоб уберегти свою шкіру від неприємностей, необхідно вміло користуватися сонцезахисними кремами під час засмаги, добре знати тип своєї шкіри, щоб визначити оптимальний час перебування на сонці. Засмагати можна в періоди з 7.00 до 11.00 і після 17.00. У період з 11.00 до 17.00 сонце «смажить» наш організм найбільше, і може пошкодити Вашу шкіру за досить короткий час (1-3 год.).

Сонячні опіки легкого ступеня (почервоніння шкіри, злущення, немає великих пухирів) проходять без серйозних наслідків, важкі сонячні опіки (утворення великих пухирів) призводять до утворення тривалих дефектів шкіри, що не загоюються: ерозій і виразок. Але навіть повторювані сонячні опіки легкого ступеня небезпечні для людини і можуть призвести до виникнення шкірних ушкоджень (сонячних опіків, фотодерматозів, злоякісних новоутворень) різного ступеня тяжкості.

Перша допомога при сонячних опіках 1. Після сонячного опіку в першу чергу необхідно зайти в приміщення, так як на вулиці під навісом ви все одно зазнаєте УФ-опромінення.

2. Оцініть ступінь сонячного опіку, чи є пухирі. Наявність пухирів говорить про те, що на шкірі серйозні пошкодження, при лікуванні можуть виникнути різні ускладнення.

3. Нанесіть на уражену ділянку шкіри холод.

Пам’ятайте, що змащувати опік вершковим або рослинним маслом, спиртом ні в якому разі не можна!

Як правильно лікувати опіки. Якщо шкіра сильно обгоріла, вам необхідний спокій. До повного загоєння опіку намагайтеся не з’являтися на сонці.

Якщо опік несильний, шкіра лише почервоніла і трохи пече, скористайтесь заспокійливими кремами після засмаги. Вони охолодять шкіру, відновлять, зволожать, полегшать свербіж.

Найбільш ефективними засобами від сонячних опіків є протиопікові препарати.

Щоб зменшити біль, зняти жар та запалення рекомендується прийняти звичні всім болезаспокійливі препарати.

Для попередження зневоднення організму пити більше рідини.

При сонячних опіках рекомендується приймати протиалергічні препарати, так як опік — це ще й алергічна реакція шкіри на УФ-промені.

Ніколи не проколюйте пухирі і не зривайте облущену шкіру. Існує небезпека інфікування рани.

Для відновлення шкіри рекомендується застосування вітамінів. Обпалена шкіра при відновленні потребує вітаміну Е. Тож вітамін Е можна застосовувати у вигляді крему або внутрішньо в капсулах. Так опіки затягнуться швидше і не залишать після себе слідів. При лікуванні великих уражень шкіри сонячними опіками рекомендується додатково приймати вітаміни С і D, в межах розумного.

Будь-яке лікування призначає тільки лікар і навіть незначне ураження УФ - променями потребує консультації фахівця.


Ковальчук О.Б.,

лікар ортопед – травматолог міськрайТМО


 

04.07.2016
 
Укуси змій

Укус змії – акт самозахисту. Змія ніколи не нападає на людину першою. Якщо її потурбувати (випадково зачепити або наступити на неї) вона завжди перед нападом набуває загрозливої пози – згортається «калачиком», зигзагоподібно вигинає тіло, окремі види сильно шиплять.

Укусів змій в більшості зустрічаються літом та восени при зборі ягід та грибів.

Найчастіше укус відбувається випадково - якщо наступити на змію під час збору ягід, грибів тощо. При укусі змії є: чітко виділені одна чи дві точкові ранки або подряпини; набряк навколо укусу і больові відчуття в місці ураження; блювання, холодний піт, лихоманка, сонливість, сильна нудота, слабкість в області м'язів; порушення зору, а саме «роздвоєння» в очах; утруднене дихання, можлива втрата свідомості.

Що потрібно робити при укусі змій. Відсмоктати отруту з ранки, якщо немає патологічних змін у порожнині рота (тріщини язика та губ, їх пошкодження тощо) при цьому постійно спльовуючи відсмоктану рідину і промиваючи рот водою. Дія отрути залежить від кількості яка потрапить в організм. Прикласти на місце укусу холод. Якщо укус в кінцівку потрібно зняти з неї все - взуття, шкарпетки, годинник, прикраси і тд. Потерпілого потрібно в найкоротші терміни доставити до лікарні. Якщо укус в ногу - бажано переносити на ношах. Давати пити багато рідини : (вода,чай, кава, сік, крім алкоголю). Залишатися в повному спокої і викликати карету швидкої допомоги. Для того щоб отрута не мала можливості поширюватися по організму в прискореному темпі, постаратися рухатися якомога менше.

Потрібно якнайшвидше госпіталізувати потерпілого. Тільки в лікарняному закладі зможуть ввести спеціальну полівалентну протизміїну сиворотку та надати належне лікування.

При укусі змій забороняється:Ловити і вбивати змію. Накладати джгут, він не перешкоджає поширенню отрути, зате може викликати некроз (омертвіння) кінцівки, гангрену. Вживати алкоголь, він прискорює поширення отрути з кров'ю по всьому організму. Робити надрізи, вони неефективні. Накладати зігріваючі компреси та наносити зігріваючи мазі на місце укусу.

Вирушаючи за ягодами, грибами, на пікнік, будьте обережні!


Бортник Анатолій Васильович,

лікар-анестезіолог відділення

анестезіології та інтенсивної терапії Новоград-Волинського міськрайТМО
 Як уникнути
гострих кишкових інфекцій


Для профілактики гострих кишкових інфекцій необхідно:

• дотримуватися правил особистої гігієни;

• ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні;

• мити та тримати у чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;

• користуватися індивідуальним посудом;

• запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де відбувається приготування їжі та зберігаються продукти харчування;

• регулярно мити та обдавати окропом дитячий посуд та іграшки;

• окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м'ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);

• для обробки сирих продуктів використовувати окремі кухонні прилади (ножі, обробні дошки тощо);

• добре прожарювати або проварювати продукти, особливо м'ясо, птицю, яйця і рибу;

• дотримуватись відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів (не залишати приготовлені харчові продукти при кімнатній температурі більш ніж на 2 години);

• використовувати безпечну воду, не пити воду з неперевірених джерел;

• вживати бутильовану воду, у разі неможливості придбання бутильованої води використовувати охолоджену кип’ячену воду;• використовувати продукти харчування, оброблені з метою підвищення їх безпеки, наприклад пастеризоване молоко;

• мити та обдавати окропом фрукти і овочі, особливо у разі споживання їх у сирому вигляді;

• не вживати продукти з вичерпаним терміном придатності, використовувати для приготування їжі тільки свіжі харчові продукти;
• при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовувати чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);

• не купувати продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;

• не давати маленьким дітям некип'ячене розливне молоко, сирі яйця тощо;

• не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів, не заковтувати воду під час купання;

• уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;

• при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, інтоксикація, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі тощо) своєчасно звертатися за медичною допомогою.

 
Рудіна М.Ю.,

лікар-дитячий інфекціоніст поліклініки КДД Новоград-Волинського міськрайТМО.


 
22.06.2016
 
Домедична допомога при тепловому та сонячному ударі

Літо у розпалі і досить щедре на ультрафіолетові промені. Але його “ласки” треба уникати, аби не отримати теплового чи сонячного удару.

При перегріванні на сонці або тривалому перебуванні у занадто жаркому приміщенні може виникнути тепловий удар.

Порушенню теплорегуляції також сприяє активне фізичне навантаження, носіння у спекотну погоду синтетичного, прогумованого або щільного одягу. Тепловий удар це більш широке поняття. Сонячний удар є окремим випадком теплового удару. Він виникає внаслідок тривалого перебування під прямими сонячними променями. Часто лікарі прирівнюють сонячний удар до теплового, тому що у них схожі симптоми і прояви, тільки при сонячному ударі наслідки значно гірші і необхідно більше часу для відновлення організму.

Ознаками перегрівання (теплового удару) є:

·       Почервоніння обличчя та шкіри тіла;

·       Різка слабкість;

·       Холодний піт;

·       Розширення зіниць;

·       Задишка;

·       Сонливість;

·       Сильний головний біль;

·       Запаморочення, потемніння в очах (у дітей часто супроводжується носовою кровотечею);

·       Частий і слабкий пульс;

·       Підвищення температури тіла (іноді до 40°С);

·       У важких випадках судоми, втрата свідомості;

·       Нудота, блювання тощо.

При появі у людини вище перерахованих симптомів, потрібно надати негайну допомогу. Пам’ятайте, що перегрів гірше переноситься літніми людьми, тому що в них природна терморегуляція організму вже слабка, і дітьми, тому що їх терморегуляція ще недосконала. У групі ризику також перебувають люди, які страждають на хронічні захворювання.

Що ж робити при тепловому ударі?

При перших ознаках теплового удару слід викликати екстрену медичну допомогу. До приїзду лікаря потрібно:

· Перемістити потерпілого в тінь або подалі від прямої дії джерела тепла, сонця, під голову покласти валик;

· Звільнити потерпілого від одягу, що стискає;

· При можливості накрити тіло вологою прохолодною тканиною або простирадлом;

· Прикладати до лоба і під потилицю холодні компреси (рушник, змочений холодною водою, шматочки льоду). Охолодження не повинно бути різким і швидким;

· Забезпечити приплив свіжого повітря: відкрити вікна, розстебнути одяг;

· Якщо людина в свідомості − потрібно дати прохолодне пиття;

· При втраті свідомості потерпілому треба дати понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом. Якщо людина не приходить до тями – перевести її у стійке бічне положення (тобто покласти постраждалого на бік). При порушенні дихання негайно почати робити штучне дихання.

Після надання домедичної допомоги стан хворого оцінить лікар, в більшості випадків він порекомендує постільний режим на кілька днів. Адже потрібно повністю відновитися після теплового або сонячного удару, тому що існує ризик його повторення.

Як запобігти тепловому (сонячному) удару?

· Потрібно уникати фізичної активності в занадто спекотні дні і в години активного сонця з 11.00 до 16.00;

· Слід захищатися від сонця, надівши головний убір, або скористатися парасолькою;

· Носити одяг світлих тонів з добре провітрюваних, натуральних тканин (бавовна, льон, вовна);

· Пити велику кількість рідини (1,5-2 л на день), що добре втамовує спрагу (компот, морс, квас);

· Використовувати вентилятори та кондиціонери для підтримки постійної циркуляції повітря в закритих приміщеннях;

· Слід уникати переїдання;

· Відмовитись від вживання алкоголю.

Пам’ятайте, в усіх випадках перегрівання організму необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.

 
Ольшевська В.А.,

завідувачка приймальним відділення Новоград-Волинського міськрайТМО.


 

13.06.2016
 

14 червня – Всесвітній день донора крові

Щоденно медичні установи потребують значну кількість крові та її компонентів. Мільйони зовсім різних людей, щоденно в різних ситуаціях потребують допомоги донорів: в операційних, пологових будинках, потерпілих в дорожньо-транспортних пригодах при бойових діях, тощо.

Кожна людина перед тим, як стати донором задає собі або медпрацівнику запитання, чи впливає забір крові на здоров’я? Здавати кров звісно корисно для організму, якщо немає протипоказів. Донори володіють підвищеним імунітетом і більш активною кровотворною системою, що має меншу вірогідність до серцево-судинних захворювань. Кров донора, як правило за певний період оновлюється. Звичка здавати кров може врятувати життя. Стійкий до крововтрат організм має більше шансів вижити при серйозних травмах. Навіть втративши велику кількість крові, така людина має більше шансів дочекатися в наданні кваліфікованої медичної допомоги. Компоненти крові відповідного донора можуть зберігатись в лікарняних банках крові в умовах низькотемпературних морозильних камерах: плазма до 2-хроків, еритроцити до 1,5 місяця в залежності від консервантів.

Забір крові – суворо регламентована процедура. За один раз можливо здати не більше 450 мл. Стать донором крові можна всього п’ять разів на рік. Перериви між заборами крові мають складати мінімум два місяця, а для плазмофереза не менше – 16 днів.

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 до 60 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України. Особа, яка виявила бажання здати кров та (або) її компоненти, зобов’язана не пізніше ніж за 3 дні до дня медичного обстеження, що проводиться перед здачею крові та (або) її компонентів, повідомити письмовою заявою адміністрацію за місцем роботи чи навчання або командування військової частини, де вона проходить службу, про свій намір пройти таке обстеження і здати кров та (або) її компоненти.

Донорам, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України. Такі особи користуються багатьма пільгами: безоплатне позачергове зубопротезування; пільгове придбання ліків (зі знижкою 50% їх вартості) за рецептами; безоплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування; першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності; використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час; отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;

Якщо Ви вирішили стати донором, Вам необхідно навчитися берегти себе заради інших. Здоровий спосіб життя донора передбачає правильне харчування і прийом вітамінів, відмова від надмірного вживання алкоголю, бажано - і куріння, дотримання інтервалів між дачами крові. Важливо, щоб `донорство не заподіяло шкоди ні донору, ні реципієнту. При дотриманні простих правил донорство буде корисним для Вашого здоров'я і може на довгі роки стать стилем життя. Адже якщо Ви - донор, означає, Ви здорові.

Сергій Павлович Гнатюк,

лікар-трансфізіолог Новоград-Волинського міськрайТМО

 

27.05.2016
 

31 травня – Всесвітній день без тютюну


Життя людини часто супроводжується шкідливими звичками, серед найпоширенішених – вживання тютюну. Куріння викликає залежність, впливаючи на обмінні процеси в організмі, завдає непоправної шкоди здоров'ю. Куріння тютюну є однією з найбільш серйозних небезпек для здоров'я, які коли-небудь виникали в світі.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No Tobacco Day). Щороку ВООЗ і партнери відзначають цей День, привертаючи увагу до небезпек для здоров'я, пов'язані із вживанням тютюну та закликаючи проводити держави ефективну політику щодо зменшення масштабів споживання тютюну.

Споживання тютюну є одним з основних факторів ризику розвитку цілого ряду хронічних хвороб, включаючи рак, хвороби легенів і серцево-судинні захворювання. За даними ВООЗ в світі 90% смертей від раку легенів, 75% від хронічного бронхіту та 25% - від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням. Незважаючи на це, споживання тютюну широко поширене у всьому світі.

Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в 21 столітті проблема тютюнопаління зникла. 21 століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває. І глобальною метою Всесвітнього дня без тютюну є сприяння захисту нинішнього та прийдешніх поколінь не тільки від руйнівних наслідків для здоров'я, але також і від соціальних, екологічних і економічних лих, пов'язаних з вживанням тютюну і впливом тютюнового диму. Адже вживання тютюну є окремою найзначнішою причиною смерті, яку можливо попередити і в даний час, за даними ВООЗ, призводить до смерті кожної десятої дорослої людини в світі. Щорічно від «тютюнової епідемії» в світі помирає близько 6 мільйонів чоловік, понад 600 тисяч з яких, не будучи курцями, вмирають через вплив вторинного тютюнового диму. При відсутності дій до 2030 року ця цифра виросте до 8 мільйонів чоловік. 31% випадків смерті, пов'язаних з вдиханням вторинного тютюнового диму, відбувається серед дітей. Кожні десять секунд на планеті вмирає один запеклий курець (до 2020 року цей рівень може підвищитися до однієї людини за три секунди). Більше 80% з цих випадків смерті відбудуться в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Тютюнові вироби - це продукти, для виготовлення яких використовуються в якості сировини листя тютюну. До складу всіх таких виробів входить нікотин - психотропний компонент, що викликає сильне звикання. Тютюновий дим містить близько 4000 відомих хімічних речовин; принаймні 250 з них свідомо шкідливі для здоров'я і більш 50 викликають у людей рак. Близько 700 мільйонів дітей або  половина всіх дітей у світі дихають повітрям, забрудненим тютюновим димом. У 2004 році на дітей довелося 31% від 600 000 випадків передчасної смерті, причиною яких став вторинний тютюновий дим. Більше 50 років тому стало відомо, що в листі всіх сортів тютюну містяться радіоактивні ізотопи. Інформація тривалий час приховувалася. Таким чином курець отримує не тільки великі дози речовин, що містяться в продуктах горіння, але і значне опромінення. Воно є ще одним канцерогенним фактором. У дітей грудного віку він викликає синдром раптової смерті. Через впливу тютюнового диму на вагітних у них народжуються діти з низькою масою тіла.

З нагоди Всесвітнього дня без тютюну 2016 року ВООЗ закликає всі країни підготуватися до впровадження простої (стандартизованої) упаковки тютюнових виробів. Проста упаковка є важливим заходом для зниження попиту, оскільки вона робить тютюнові вироби менш привабливими, обмежує використання тютюнової упаковки з метою реклами та стимулювання продажу тютюну, підвищує ефективність попереджень про небезпеки для здоров'я. Проста упаковка відноситься до заходів, які обмежують або забороняють використання логотипів та зображень тютюнових марок або пропагандистської інформації на упаковці, за винятком торговельних найменувань і найменувань виробів, зображених стандартним кольором і гарнітурою.

Інтерес до простої упаковки зростає в усьому світі.  У грудні 2012 року Австралія стала першою країною, яка в повній мірі ввела просту упаковку в використання. У 2015 році Ірландія, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Франція прийняли закони про введення простої упаковки з травня 2016 року.

Дослідження показують, що далеко не всі люди розуміють конкретні небезпеки для здоров'я, пов'язані з вживанням тютюну. Так, наприклад, обстеження, проведене в 2009 році в Чилі, показало, що лише 38% курців знають про те, що куріння призводить до розвитку ішемічної хвороби серця, і лише 27% знають про те, що воно викликає інсульт. Більшість курців, обізнаних про небезпеки тютюну, хоче кинути курити.

Всебічна заборона всіх видів реклами, стимулювання продажу та спонсорства може сприяти зменшенню споживання тютюну, в середньому, приблизно на 7%, а в деяких країнах -  до 16%.

ВООЗ звертає увагу на те, що шлях до подолання епідемії тютюнопаління буде складним та тривалим. На боротьбу з епідемією тютюнопаління держава повинна скерувати всі сили, адже здоров’я нації знаходиться в значній небезпеці та, в разі відсутності активних дій, призведе до катастрофічних наслідків.

Ксенія Адамівна Бусленко,

завідувачка наркологічним диспансером міськрайТМО.

 

 
 
1 червня - Міжнародний день захисту дітей

З 1998 року в Україні відзначається Міжнародний день захисту дітей, згідно з Указом Президента №568 / 98 від 30 травня 1998 року. За останні два роки ситуація із захистом дітей в Україні погіршилася. Головними причинами цього стали анексія Криму і збройний конфлікт на Сході України. В таких умовах діти, що проживають в цих регіонах, піддаються постійній небезпеці.

Діти по-різному розуміють захист своїх прав. Для когось це можливість висловлювати власну точку зору в різних масштабах, аж до світового рівня, для когось основною проблемою є безвідповідальність батьків. Більшість дітей в своєму житті не зустрічаються з порушенням власних прав, і їх досвід обмежується інформацією із ЗМІ, на підставі яких вони і судять про навколишній світ. Ймовірно, дорослим слід більше замислюватися над тим, як навчити дітей розуміти, що потрібно не тільки дотримуватись особистих прав, але й пам'ятати про обов'язки. Тільки засвоївши таку взаємозалежність, дитина зможе вирости справжньою людиною. Цей день - не тільки свято для дітей, але і нагадування суспільству про необхідність дотримуватися прав дитини, як головної умови для формування гармонійної особи.

Майбутнє дітей  залежить від нас. Наше майбутнє залежить від них.

В.П. Холевчук,

заступник головного лікаря по охороні

материнства та дитинства.


 
 

 

12.05.2016

Інсульт, основні симптоми та надання першої допомоги

Інсульт – це раптова зупинка кровопостачання частини головного мозку, чи крововилив в порожнину черепа. Ці дві причини ведуть до смерті клітин мозку, і як наслідок цього втрата функції тих частин тіла за які вони відповідають.

Інсульт це завжди невідкладний стан, який потребує надання екстреної медичної допомоги та госпіталізації в заклади охорони здоров’я. Надання кваліфікованої медичної допомоги знижує смертність та подальшу інвалідизацію.

Зверніть увагу на наявність нижче вказаних симптомів, також запам’ятайте коли вони розпочались, оскільки їх тривалість може мати значення для вибору лікування.

Основні симптоми:

·          Раптова слабкість м`язів ,заніміння області обличчя, руки, ноги або однієї половини тіла

·          Раптове порушення мовлення та розуміння зверненої мови

·          Раптова повна або часткова втрата зору на одне або обидва ока, двоїння предметів

·          Раптовий надзвичайносильнийголовний біль  (як «грім серед ясного неба», який може супроводжуватись блювотою, запамороченням або порушенням свідомості)

·          Раптова втрата рівноваги, головокружіння у поєднанні з іншими вищевказаними ознаками

Якщо ви помітили будь яку з вказаних вище ознак, навіть якщо вона змінюється або зникає, негайно викликайте швидку допомогу! Не чекайте якщо симптоми інсульту починають зникати!

Під час очікування швидкої:

1.    Забезпечте хворому горизонтальне положення . Якщо хворий знепритомнів і опинився на підлозі, ви можете його перемістити в більш зручне положення. Поширена думка, що хворого з інсультом не можна пересувати - це міф!

2.    Обов'язково необхідно переконатися, що хворий може дихати. Якщо ж ви виявили порушення дихання - необхідно звільнити дихальні шляхи: уклавши хворого на бік і очистивши порожнину рота.

3.     Почніть штучне дихання рот в рот, якщо у людини зупинилось дихання.

4.    При виникненні блювоти, поверніть голову хворого на бік, щоб попередити потрапляння блювотних мас у легені.

5.    Ні в якому разі не варто поїти або годувати хворого. Це може тільки погіршити його стан.


Циганюк Н.П., лікар-невролог поліклініки КДД

Держсанепідслужба інформує

Лабораторіями Новоград-Волинського міжрайвідділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» в І кварталі поточного року проведено дослідження 2989 проб об’єктів навколишнього середовища в місті та районі. За мікробірологічними та санітарно-гігієнічними показниками не відповідали нормативам відповідно 0,7- 11,0 % досдіджених проб.

Відхилення за бактеріологічними показниками  були виявлені в пробах питної води відібраної із громадських криниць по вул. Житомирській 34,64, із джерела по вул.Леваневського та із криниць с.Наталівка вул.Заводська, в ЗОШ, ДНЗ с.Пилиповичі та у воді р.Случ після впаду стічної води із міських очисних споруд каналізації.

Не стерильними виявились 7 проб манікюрного інструментарію в перукарнях міста.

За санітарно-гігієнічними показниками не відповідали вимогам ДСаН Піну 2.2.4.-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»  за вмістом заліза та марганцю проби води із водогонів ОСББ «Майданчик 4 Ч» с.Чижівка, ПАТ «Укртранснафта» ,ПП «Віро-1» смт.Городниця, КП «Волинь-Сервіс», с.Сусли ,остання проба мала відхилення також по жорсткості.

В міськводогоні та водогоні Наталівської сільської ради відхилення не реєструвались. Перевищення вмісту нітратів виявлені в джерелах по вул.Водопровідній та Надслучанській, в трьох приватних криницях міста та зверненнями громадян та у 28,5% досліджених проб із криниць де проживають породіллі.

При дослідженні продуктів харчування встановлені відхилення також по вмісту нітратів у буряках у двох ЗОШ та дев’яти ДНЗ міста від 1999,9 мг/кг до 5074,9 мг/кг. при нормі 1400 мг/кг. За результатами досліджень Новоград-Волинським міжрайонним Управлінням Головного Управлінням Держсанепідслужби вживання буряків було заборонене.

Мало місце заниження калорійності в третіх стравах в ДНЗ та ЗОШ с.Кікова (компот та чай).

Слід відмітити, що згідно державних санітарних правил і норм «Мікробіологічні нормативи та методи контролю громадського харчування», державних санітарних правил та норм для перукарень різних типів (ДСПіН 2.2.2.022-99) та інших законодавчих актів більшість керівників підприємств, перукарень належним чином дбають про безпеку своїх відвідувачів. Систематично досліджується продукція, періодично вода на об’єктах громадського харчування, проводиться щомісячно контроль стерильності інструментів в  стоматологічних кабінетах та перукарнях. Проте кілька власників закладів громадського харчування,  чекаючи чогось від реформи служби в користь собі,наражають на небезпеку відвідувачів своїх закладів.

Це стосується і водогону Госпрозрахункової дільниці обслуговування об’єктів соціальної сфери с.Гульськ який не забезпечує лабораторного контролю взагалі.

Інформуючи про це - хочу нагадати, що із підвищенням температури в весняно-літній час зростає ризик виникнення інфекційних захворювань серед населення, тому пріоритетом на об’єктах має стати підвищений контроль за дотриманням санітарних норм і правил збоку керівників суб’єктів господарювання.

Л.М.Прохор, 

завідувач Новоград-Волинським міжрайонним відділом 
Майже 12 млн. людей у всьому світі помирають щороку від серцевих захворювань, однак половина з них могла б бути врятована, якби застосовувалися кращі профілактичні заходи.

Серцево-судинні захворювання виникають тоді, коли артерії (судини, по яких кров відходить від серця до різних тканин організму, у т. ч. до тканини серця) заповнені жирними холестериновими відкладеннями — атеросклеротичними бляшками. Наприклад, якщо в наслідок артерії, які йдуть до тканини серця, кровопостачання його зменшується або навіть блокується. Цей процес відомий як атеросклероз або затвердіння та зменшення просвіту артерій.

Який рівень холестерину в плазмі крові є нормальним?

Рівень загального холестерину у здорової людини має бути не більше 5 ммоль/л.

Якщо Ви хворі на ішемічну хворобу серця (ІХС), перенесли інфаркт міокарда, інсульт, хворі на цукровий діабет, обов’язково контролюйте рівень холестерину в крові.

Як можна знизити рівень холестерину?

*                  Здорове харчування.
*                  Підвищення фізичної активності.
*                  Зниження холестерину за допомогою ліків.

Найбільш ефективними препаратами, що знижують підвищений рівень холестерину, є статини. Вони зупиняють прогресування атеросклерозу, зменшують розміри атеросклеротичної бляшки на стінках судин, що дозволяє вдвічі знизити ризик інфаркту та інсульту. Таким чином статинизбільшують тривалість життя.

Тривалість медикаментозного лікування визначає лікар. Не слід припиняти лікування без рекомендації лікаря, навіть при досягненні нормального рівня холестерину. Для зменшення розмірів атеросклеротичної бляшки повинен бути довготривалий прийом відповідних препаратів.

ХАРЧУВАННЯ ДЛЯ ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ ХОЛЕСТЕРИНУ
ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ ЯКІ ПОТРІБНО ЇСТИ
ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ ЯКІ ПОТРІБНО УНИКАТИ
1. Хліб з муки грубого помолу. Неперероблені волокна злаків допомагають позбутися частини зайвого холестерину з кишківника.
1. Вироби з білого борошна. Вони можуть порушити баланс інсуліну, що призведе до збільшення холестерину в крові.
2. Соєві продукти, відомі як заміна м'яса, багаті клітковиною, поліненасиченими жирними кислотами, білками і різними вітамінами та мінералами Сприяють зниженню холестерину: соєві,молоко, горіхи, м'ясо.
2. Молочних продуктів, таких як сир, масло вершкове, топлене масло, вершки. Плавлені і тверді сири з високим вмістом жиру (30% і більше). Збиті вершки
3. Риба: жирні кислоти Омега-3 у рибі значно знижують холестерин.
Жирні кислоти Омега-3 риби також сприяють зниженню кров'яного тиску,
ризику утворення тромбів. Щоб зберегти користь риби, краще готувати на грилі або запікати її. Серед риб, насичених Омега-3, кращими є сардини, лосось, оселедець і скумбрія. Якщо ви не любите рибу, ви також можете отримати жирні кислоти Омега-3 з льняної олії.
3. Червоного м'яса, будь-яке м'ясо, яке виглядає жирним, особливо свинину. Ковбаси та сосиски, салямі, паштет, бекон, м'ясо качки та гуся. Морепродуктів, таких як ікра, креветки, краби, кальмари, восьминоги, риба, що готувалась на вершковому маслі або свиному жирі.
Яєчні жовтки також містять холестерин — з'їдайте не більше двох жовтків на тиждень.
4. Олії: льняна, оливкова, соняшникова, кукурудзяна олія із рисових висівок. Близько 2-3 ч.л. олії на добу
4.Уникайте кокосову, пальмову, арахісову олії. В них багато насичених жирних кислот, які порушують жировий і холестериновий обмін, сприяють прогресуванню атеросклерозу.
5. Вівсяна крупа та вівсяні висівки багаті розчинною клітковиною, тип волокна яких зменшує поглинання холестерину в кишківнику. Інші продукти, багаті розчинною клітковиною. Їх можна включити у свій раціон: яблука, квасоля, груші, сливи і ячмінь.
5.Смажених страв. Якщо Вам доводиться смажити, використовуйте невелику кількість рослинної олії або пательню з антипригарним покриттям. При використанні гриля розмістіть м'ясо або рибу на решітці, щоб жир стікав.
 6. Фрукти з їх шкіркою багаті пектином, природним полісахаридом, в'яжучою речовиною, яка збирає на себе, зв'язує холестерин та інші шкідливі для організму сполуки.
6. Продуктів, які є транс-жирами, такі як топлене масло та маргарин. Свиного жиру та сала.
 7. Усі види соків, які приготовлені  без додавання цукру: несолодкийчай, кава, мінеральна вода.
7. Газованих напоїв, фаст фудів (гамбургери, піци тощо). Обмежте використання майонезу, жирних соусів, кетчупів.
8. Регулярно робіть фізичні вправи, так як вони знижують стрес і гальмують розвиток атеросклерозу.
8. Алкоголю, так як печінка є міс­цем обміну холестерину. Алкоголь впливає на печінку та порушує баланс холестерину.
 
Р.П. Овсійчук,

завідувачка кардіологічним відділенням міськрайТМО

Житло та здоров’я

В останній час  збільшилась кількість звернень населення   на погіршення стану здоров’я , особливо, дітей, після проведення ремонту в квартирах та після придбання нових меблів , що підтверджувалось лабораторно. Тому, вважаю за доречне  висвітлити  це питання.

Житло є одним із найважливіших факторів навколишнього середовища, з ним пов’язане все життя людини, воно захищає від несприятливих метеорологічних факторів,  є місцем роботи, відпочинку,  сну.

Повноцінне, в гігієнічному відношенні, житло повинно бути достатньо просторим, сухим, мати сприятливий мікроклімат,чисте повітря,належне освітлення, важливо щоб у нього потрапляло сонячне світло. Відсутність у квартирі необхідного санітарно-гігієнічного мікроклімату впливає на дихання, теплообмін, вищу нервову діяльність та на інші фізіологічні  функції  організму людини.

Суттєве значення має хімічний склад повітря квартири, чисельні чинники впливають на нього

Створюючи комфорт та красу,  здійснюючи ремонт в квартирі, можна розгубитись вибираючи оздоблювальні матеріали, меблі, адже велика кількість їх вражає  уяву кожного.

Найголовнішими  критеріями при їх виборі  є зовнішній вигляд, дизайн,  міцність, ціна та інше. А проте, як даний матеріал у подальшому буде впливати на наше здоров’я  ми замислюємось, вкрай рідко. А дарма. Адже від цього буде залежати не тільки наше самопочуття, а і здоров’я.

Сучасні  будівельні  та оздоблювальні матеріали виділяють у повітря безліч речовин, багато з яких у певних  концентраціях  не тільки шкідливі для здоров’я, але й небезпечні для нашого життя.

Велику небезпеку для здоров’я  людини становлять фарби та лаки, які в своєму складі містять свинець. Навіть невеликі концентрації свинцю в повітрі негативно впливають на роботу мозку, особливо дітей, уповільнюють їх фізичний та розумовий розвиток, погіршують слух. Тому, застосовувати такі матеріали  не бажано, а в дитячих кімнатах недопустимо. Можуть нести небезпеку і розчинники, які використовуються при  виробництві фарб. Уайт - спіріт із них найшкідливіший,  він  використовується, в основному, при виробництві акрилових фарб.

Тому, перевагу необхідно віддавати водно-емульсійним, водно -  дисперсним, поліефірним та алкідним фарбам. При фарбуванні  прагніть наносити якомога менше шарів.

Якщо для виготовлення підвісної стелі іде багато клею і пластика, то це ще одне джерело  виділення шкідливих речовин у вашому домі.

У повітря можуть  поступати  пари стиролу і фенолу, що дуже небезпечно для печінки та нирок. Шпаклівку для стелі необхідно використовувати натуральну.

Шкідливі  випари можуть бути і від підлоги,особливо, якщо використовується лінолеум. Цей матеріал у своєму складі   має букет шкідливостей для здоров’я: формальдегід, ксилол, толуол, бензол, акрилат та інше, які є не тільки причиною неприємного  запаху в житлі, але й знижують імунітет, викликають дерматити, алергію, онкозахворювання та хвороби крові.

Ламінат  – також не зовсім вдала альтернатива лінолеуму, так як покритий пластиковою плівкою. Тому, ідеальний варіант для підлоги - дошка, паркет.

Сьогодні дуже популярні шпалери, особливо вологостійкі. При всій своїй красі і різноманітності  вони мають синтетичне покриття: вініл, ПВХ. Із своєї поверхні вони виділяють стирол, вінілхлорид, уретан та інші речовини. Флуоресціюючі шпалери виділяють і радіоактивний родон. Не шкідливими серед шпалер є паперові.

Популярні  пластикові вікна виробляються із полівінілхлориду, який є їх основою, в  склад його входить хлор та свинець. Тому, перевагу необхідно віддавати дерев’яним вікнам, або вибирати пластикові із мікровентиляцією.

Використання  пінопласту та пластику   можливе лише із - зовні приміщень, так, як вони виділяють пари стиролу.

Небезпеку несуть також меблі, які в більшості  виготовляються із фанери, ДСП та  ДВП. При виробництві  їх  використовуються штучні смоли, які  виділяють формальдегід та фенол – потенційні  канцерогени  та  алергени.


Як вберегти себе та близьких?

 

Крім вище рекомендованого, необхідно купувати матеріали для ремонту та меблі в спеціалізованих магазинах, а не на ринках. Відмовляйтесь від лінолеуму на користь якісного ламінату, а ще краще - паркету або дощок. Це той випадок, коли не варто економити, особливо якщо стелите підлогу в дитячій кімнаті,або спальні.

Не соромтесь вимагати документи на матеріали, що засвідчують їх якість та безпечність. Вибирайте продукцію  відомих виробників. Якщо матеріал або виріб видає неприємний запах - ні в якому разі не купуйте його. Однозначно продукція шкідлива. Вимагайте  інструкцію для застосування, в ній має  прописуватись де і за яких умов може використовуватись матеріал. Звертайте увагу на термін експлуатації матеріалу.  При  виборі лаків або фарб враховуйте, що на упаковці безпечних матеріалів  виробники завжди  пишуть їх  повний склад.

Часте провітрювання квартири дуже важливий компонент у створенні нормального мікроклімату та належного  повітряного середовища. Воно не повинно зводитись до відкривання квартири на декілька хвилин, доречне також вологе прибирання.

Якщо після проведення ремонту та належного провітрювання в житлі лишається неприємний запах, слід замовити лабораторно-інструментальні дослідження в повітрі шкідливих речовин.

Комфортних Вам умов  проживання та міцного здоров’я.

Л.М.Прохор,

завідувач  Новоград-Волинським

міжрайонним відділом ДУ «ЖОЛЦ ДСЕС У»       

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПЛАНУВАННЯ СІМЇ ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВЯ

З 11 по 17 травня відзначають Всеукраїнський тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я задля привернення уваги українців до питань збереження  власного здоров’я та народження бажаних і здорових дітей.

Репродуктивне здоров’я є найважливішою частиною загального здоров’я, займає центральне місце в розвитку людини, підтримує відтворення, передачу спадкових якостей, стосується особистих і в найбільшій мірі цінних аспектів життя. Репродуктивне здоров’я дає можливість мати здорових нащадків, вільно приймати рішення відносно доцільності, часу та частоти народження дітей, мати доступ до відповідної інформації та послуг, вести безпечне статеве життя, яке приносить задоволення.

Планування сім’ї – надійний спосіб збереження та покращення здоров’я жінок та дітей. Відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скільки мати дітей, яких інтервалів дотримуватися між пологами, головне – практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку.

Це допоможе уникнути аборту – шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції. Заходи з планування сім’ї мають потенціал знизити рівень материнської смертності на 32%; знизити рівень малюкової та дитячої смертності на 10%; знизити рівень непланової вагітності на 71 %; попередити інфікування ВІЛ на 80 %.

У Новоград-Волинському районіпоширеність абортів на 1000 жінок  репродуктивного віку становить 16,0. Цей показник вищий, ніж у середньому по Житомирській області (12,8 на 1000 жінок).

Поряд з необхідністю використання контрацепції існує протилежна проблема – безпліддя. Безплідність визначають як нездатність партнерів зачати дитину при регулярних статевих стосунках на протязі року без контрацепції. Причини безпліддя порівну діляться між жінками  та  чоловіками: 40 % припадає на здоров’я матері, 40 % - залежить від батька, 20 % - інші причини.

У  кабінеті планування сім’ї на базі поліклініки КДД Новоград-Волинського міськрайТМО є можливість надання  медичної допомоги з планування сім’ї, планування вагітності, з непліддя та профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом.  Тут можна отримати консультативну допомогу щодо вибору методу контрацепції відповідно до періодів життя, загального стану здоров’я з дотриманням прав пацієнта, його бажання, можливостей, прихильності до застосування того чи іншого контрацептиву.

Репродуктивна поведінка нашої сучасної сім’ї регулюється або з допомогою штучних абортів, або з використанням методів контрацепції. Серед методів регуляції народжуваності аборт в Україні посідає чи не перше місце. Набагато краще попередити небажану і випадкову вагітність та ускладнення, які виникають внаслідок аборту.

Нехай у цей світ діти приходять тільки бажаними. Бажаними – отже захищеними.

Репродуктивне здоров’я тісно пов’язане із загальним станом людини. Свідоме ставлення до свого здоров’я дає великі шанси надовго зберегти дітородну функцію і створити міцну і щасливу родину.

                                                                           Ольга Циганюк – лікар акушер-гінеколог
                                                                           Новоград-Волинського міськрайТМО


11.04.2016

ЩО БЕЗПЕЧНІШЕ ДЛЯ ОРГАНІЗМУЛЮДИНИ - ЙОДОДЕФІЦИТ ЧИ НАДМІРНИЙ ВМІСТ ЙОДУ

 
Людському організму для нормального функціонування потрібні певні мікроелементи, у тому числі йод. Він входить до складу гормонів щитовидної залози. Ці гормони виконують життєво важливі функції: підтримують нормальний вуглеводний, білковий і жировий обмін в організмі, а також забезпечують необхідний ріст та розвиток людини. В фізіологічних умовах щитоподібна залоза є своєрідним гормональним депо. При нестачі йоду порушується обмін речовин в організмі, перестає правильно функціонувати щитовидна залоза, послаблюється імунітет, що призводить до серйозних ускладнень.

Йододефіцит в такому регіоні, як Полісся є глобальною проблемою. Нестача йоду в організмі людини проявляється різними ступенями зобу. Через викид радіоактивного йоду внаслідок аварії на ЧАЕС побільшало захворювань щитовидки, зокрема, її новоутворень, автоімунного тиреоїдиту, гіпотиреозу тощо. Сьогодні доведено виникнення раку щитоподібної залози внаслідок дії факторів Чорнобильської аварії. Провідним чинником виникнення зобу є дефіцит йоду у воді та продуктах, що споживає населення. Фактор забруднення радіонуклідами лише сприяє розвитку патології щитоподібної залози.

Насторожити мають такі симптоми: відчуття постійної втоми, млявість, пригнічений настрій, неуважність, відчуття болю у серці, задуха, порушення менструального циклу у жінок, погіршення стану шкіри, нігтів і волосся, також підвищується ризик розвитку атеросклерозу та ожиріння. Особливо відмічається недостатність йоду на дітях та вагітних жінках.

Серед захворювань щитовидної залози досить поширеним є гіпотеріоз. Про нього може свідчити зниження пам’яті, мерзлякуватість, набирання ваги, сухість шкіри, випадіння волосся, набряки, уповільнене мовлення, тріщини на п’ятках і зниження частоти серцебиття.

Якщо пацієнт помітив у себе симптоми йододефіциту, йому треба звернутися за консультацією до сімейного лікаря, який направить до лікаря – ендокринолога.

Здатність організму підтримувати необхідний синтез тиреоїдних гормонів зменшується під час інфекційних захворювань, глистяних інвазій, порушення всмоктування йоду в кишечнику, зумовлене захворюванням органів травлення, перевищений вміст нітритів у воді та харчових продуктах, погані санітарно-гігієнічні умови проживання.  

Гормони щитоподібної залози беруть активну участь в розвитку та регуляції функції нервової системи та психіки, серцево-судинної системи, органів травлення, репродуктивної функції та кістково-м'язової системи. Відомо, що під впливом тиреоїдних гормонів матері на 12–15 тижні вагітності формуються основні структури головного мозку плода (в тому числі кора, мозолисте тіло) та орган зору. Уже на 15–40 тижні вагітності тиреоїдні гормони матері та плода сприяють формуванню нервової системи. Тому йододефіцитний стан матері несе за собою не аби яку загрозу для здоров’я, як матері  так і дитини.

Не менш небезпечним є надлишок йоду в організмі (тиреотоксикоз). Про це свідчить надмірне збудження, прискорене серцебиття, зменшення ваги, дратівливість, біль в очах, тремтіння рук.

Надмірна кількість йоду – руйнує щитовидну залозу. Люди навіть не підозрюють про небезпеку, коли самостійно застосовують йодовмісні препарати, або ж застосовують інші методи лікування. Наприклад, поширеним  є метод поповнення запасу йоду з додаванням кількох  крапель йоду до молока, що перевищує у 30 разів більше за добову норму. Така доза йоду може цілком блокувати роботу щитоподібної залози, що призводить до небажаних наслідків. Тому йодопрофілактика має бути індивідуальна.Йодовмісні препарати приймаються тільки після консультації з лікарем.

Для профілактики йододефіциту достатньо регулярно споживати продукти, збагачені йодом. Перше місце серед них посідає йодована сіль, до складу якої входить йодистий калій. Щоб запобігти йододефіциту, досить щодня вживати разом із їжею 5-6 грамів такої солі. Але йод легко випаровується, тому йодована сіль вимагає уважного використання. По-перше, термін придатності такої солі, зазвичай, не перевищує трьох місяців і в простроченому продукті йоду вже немає. По-друге, йодована сіль повинна бути запакована в непрозорий поліетиленовий пакет або фольгу й зберігати її треба в щільно закритій посудині. По-третє, солити їжу потрібно після її приготування, тому що при високій температурі йод швидко випаровується. Або ж слід готувати їжу недосоленою, а вже потім досолювати у тарілці за смаком.

Багаті на йод морепродукти (морська риба, риб’ячий жир, морська капуста тощо), хурма, солодкий перець, волоські горіхи, зернята яблук, чорноплідна горобина. Щоб зберегти йод у йодовмісних продуктах, їх треба правильно готувати. Наприклад, морську рибу потрібно варити, а не смажити. А от звичайна капуста й редька, навпаки, вимивають і без того малу кількість йоду з організму. Тому деякі лікарі не схвалюють популярну останнім часом капустяну дієту. Але щоб організм засвоїв необхідний мінерал — йод, насамперед має бути здоровим шлунково-кишковий тракт. Коліти, гастрити, дуоденіти та інші подібні захворювання порушують всмоктуваність у кишківнику даного мінералу. Якщо це не усунути, скільки не вживай багатих на йод продуктів, усе буде проходити повз пункт призначення.

Шкоду для здоров’я людини, а особливо дітей може завдати, як йододефіцит так і надлишок йоду в організмі людини. Тож щодо профілактики та лікування, необхідно відноситися серйозно, дана проблема може нести за собою серйозні ускладнення.

Галина Григоріївна Комендат,

лікар – ендокринологміськрайТМО


Що таке гіпертонічна хвороба

Періодичне або стійке погіршення самопочуття, що виражається в головних болях, розбитості, запамороченні, однозначний привід запідозрити у себе підвищення артеріального тиску (гіпертонію).

Щотакегіпертонія? Здорові судини адекватно реагують на стрес (хвилювання, стан емоційної напруги, перепади погодніх умов), оскільки їх стінки зберігають нормальний тонус і встигають швидко пристосовуватися до різних умов.

Втрата еластичності стінок, тривалі спазми дрібних артерій, гормональні зміни призводять до порушення регуляції судинного тонусу. Так починається розвиток гіпертонічної хвороби - серйозні патології, здатні призвести до грубих змін в роботі мозку і внутрішніх органів, а в перспективі - до ранньої втрати працездатності.

Важкість гіпертонічної хвороби залежить від стадій. Дана патологія у більшості випадків розвивається поступово, тому її протікання проходить три стадії:
- Транзиторна (швидкоминувша);
- Стабільна;
- Склеротична.
Транзиторна гіпертонія - це періодичне підвищення до 150-179/94-105 мм рт. ст., яке швидко приходить в норму навіть після звичайного відпочинку.

Стабільна гіпертонія - постійно підвищений тиск, коли цифри на тонометрі показують 180-200/105-115 мм рт. ст.

Склеротична гіпертонія - стадія, яка характеризується не лише дуже високим тиском (200-230/115-120 мм рт. ст.), але і вираженими склеротичними змінами в судинах серця, мозку, очного дна, що призводить до розвитку інфарктів, інсультів тощо.

На будь-якій із стадій може виникати гіпертонічний криз - різке підвищення артеріального тиску, яке вимагає екстрених заходів. Чим вища стадія гіпертонічної хвороби, тим довше і важче протікає криз, тим серйознішими можуть бути наслідки.

Звичайний розвиток гіпертонії відбувається впродовж багатьох років, проте існує ще і особлива форма гіпертонічної хвороби - злоякісна, коли захворювання швидко проходить усі три стадії і настає фінал - інсульт або інфаркт, що закінчується смертю.

За походженням: розрізняють первинну і вторинну гіпертонії. Первинна гіпертонія - виникає в якості ізольованої патології, коли відсутні захворювання інших органів і систем. Вторинна гіпертонія - симптом патології органів, що беруть безпосередню участь в регулюванні судинного тонусу. До них прийнято відносити, нервову і ендокринну системи.

Причини первинної гіпертонії - виникає найчастіше під впливом спадкового чинника і способу життя. У людей, чиї найближчі родичі відмічали періодичне або постійне підвищення більше шансів отримати ту ж проблему в середньому віці. Шкідливі звички і перенапружений ритм життя, пов'язаний з високою відповідальністю і надмірними навантаженнями.

Причини вторинної гіпертонії - важкі ендокринні і неврологічні патології, хвороби нирок тощо.

Режим харчування також може бути одним з чинників впливу на розвиток гіпертонічної хвороби. Занадто солодка, гостра, жирна і солона їжа, копченина, міцні напої, які викликають спрагу.

Надлишок рідини в організмі створює велике навантаження на судини і серце : вони вимушені перекачувати багато "зайвої" крові. Людям, що відмічають у себе скачки артеріального тиску, потрібно обстежуватись у фахівців, але і переглядати свою систему харчування, виключивши або обмеживши з неї наступні продукти і напої : консерви, прянощі і спеції, сіль; копченості, жирне м'ясо, ковбаси, яйца, солодкі газовані напої, будь-який алкоголь, кава і міцний чорний чай.

Заміна вищеперерахованих продуктів на дієтичні (тушковані, варені, нежирні) істотно понизить ризик посилення гіпертонії.

Симптоми гіпертонічної хвороби. Залежно від стадії або причини виникнення гіпертонічної хвороби її симптоми можуть мати різну інтенсивність - від короткочасних і таких, що швидко проходять навіть без лікування до важкого багатоденного кризу.

Декілька типових проявів, на які треба обов'язково звернути увагу, не намагаючись пояснювати погане самопочуття втомою.
При підвищенні артеріального тиску хворі відмічають:
- Головний біль різної інтенсивності;
- Тяжкість і пульсацію в потилиці і скронях;
- Запаморочення;
- Прискорення сердечного ритму (тахікардія);
- Слабкість, іноді - порушення координації рухів;
- Непереносимість гучних звуків, яскравого світла.
- Можуть також спостерігатися кровотечі з носа, нудота, почуття страху.

Як не пропустити початок гіпертонічної хвороби?

Кращий спосіб вчасно взяти під контроль артеріальну гіпертензію - це з 18-20 років хоча б один-два разу в тиждень вимірювати АТ.

При головному болю не можна самостійно приймати знеболюючі препарати не діагностувавши причину: багато популярних знеболюючих препаратів містять кофеїн, який якраз і викликає підвищення тиску. Якщо болить голова - спочатку вимірюють тиск. Можливо, причина поганого самопочуття - саме в гіпертонічній хворобі, що починається.

Не варто ігнорувати щорічні диспансеризації (профогляди). Велика кількість людей дізнається про те, що у них гіпертонічна хвороба, саме під час таких обстежень.

Помірний спосіб життя без шкідливих звичок - якщо не гарантія, то хороший спосіб мінімізувати негативні наслідки судинних розладів, тому просто відмовіться від деяких речей у своєму житті, щоб довше залишатися здоровими і бадьорими.

Сильні емоції (особливо - негативні) виснажують нервову систему, роблять судини вразливими. Не гнівайтеся, не дратуйтеся, по можливості зберігайте спокій в критичних ситуаціях - і ваші судини нагородять вас за дбайливе до них відношення відмінним здоров’ям.

Д.М. Семенчук,
лікар – кардіолог міськрайТМО


Сезонна алергія
Дедалі більше пригріває сонце,   розцвітають квіти,   дерева  вкриють крону зеленим листям і густим ніжним цвітом. Усе довкола милуватиме зір і викликатиме радісні відчуття. Та чи всі раді таким змінам у природі? Сльозотеча, закладеність та рясні водянисті виділення з носа,  напади чхання, утруднення дихання (задишка або задуха) під час перебування на вулиці – перші ознаки полінозу.

Поліноз – це алергійне захворювання слизових оболонок (переважно носа та очей), зумовлене підвищеною чутливістю до алергенів пилку рослин та спор грибів, така алергія є досить поширеною.

Розрізняють три види полінозу: весняно-літній, літній та літньо-осінній. Найбільш схильні до полінозу молоді люди, в роду яких є хворі на алергію.  Такі прояви обов’язково потребують консультації лікаря для  призначення лікування.  Нелікований поліноз прогресує з кожним роком, він поступово поширюється на весь період цвітіння дерев та трав з весни до осені, що може призвести до розвитку бронхіальної астми.

Можливі варіанти непереносимості родинних рослинних, харчових алергенів і фітопрепаратів при полінозі (березовий сік, яблука, черешня, вишня, слива, персики, лісові горіхи, морква, селера, картопля)

Основні поради:

· В період цвітіння утримайтесь від позаміських прогулянок, особливо в спекотні та вітряні дні. Показано перебування біля моря або річки.

· Необхідно більше знаходитись удома, тримати зачиненими вікна та кватирки, завісити їх вологою марлею, складеною у кілька шарів. Ефективне перебування у кімнаті із кондиційованим повітрям.

· Провітрювання проводити уночі (період мінімальної концентрації пилку).

· Старатись не виходити на прогулянки вранці.

· У квартирі часто проводити вологе прибирання. Пам’ятайте, що кімнатні рослини (герань, примула), садові та польові квіти (троянда, бузок, жасмин, конвалія, фіалка та ін.) можуть викликати загострення хвороби, тому що мають однакові антигени з пилком дерев, трав, бур’янів.

· При виході на вулицю необхідно мати сонцезахисні щільно прилягаючі окуляри. Повернувшись додому необхідно прийняти душ, переодягнутися, промити ніс та очі проточною водою.

· Можуть посилювати прояви полінозу продукти харчування, особливо рослинного походження, фітопрепарати, оскільки є можливість розвитку перехресної алергії до харчових продуктів та фітопрепаратів.

Ю.Ю. Пенькова,
лікар –пульмонолог міськрайТМО04.03.2016

6 березня 2015 року Всесвітній день боротьби з глаукомою

ЧОМУ ЛЮДЯМ САМЕ ПІСЛЯ 40 РОКІВ, НЕОБХІДНО ЩОРІЧНО ВІДВІДУВАТИ ЛІКАРЯ - ОФТАЛЬМОЛОГА

Глаукома – це захворювання очей, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску і подальшим порушенням зору. Початкові стадії глаукоми часто протікають практично безсимптомно і тільки при ураженні майже половини нервових волокон зорового нерва хворі виявляють погіршення зору.

Про глаукому кажуть, що вона «обманює лікаря і обкрадає хворого». Почавшись непомітно, дана патологія може призвести до невиліковної повної сліпоти. В основі розвитку глаукоми лежить підвищення внутрішньоочного тиску через порушення циркуляції внутріочної рідини (водянистої вологи). Об'єм внутрішньоочної рідини дуже малий: всього два кубічних мілілітра. Однак якщо порушений баланс між припливом і відтоком, внутрішньоочний тиск підвищується, і чинить тиск на нервові закінчення.

Як проявляється глаукома.Що ж до перебігу глаукоми, то її клінічні форми бувають різними. Початкова глаукома характеризується затуманенням зору, появою райдужних кіл, відчуттям тиску в оці або тупого болю як в оці, так і в області лоба. Такий стан, який частіше спостерігається вранці, може тривати від кількох годин до кількох тижнів і навіть років, після чого функції ока відновлюються. На превеликий жаль, перші передвісники грізного захворювання людина не помічає, бо глаукома з первинними ознаками може протікати далі безсимптомно. Це найбільш небезпечний стан. Зазвичай такий хворий звертається до лікаря-офтальмолога уже сліпим на око.

Глаукома має декілька стадій перебігу. Початкова глаукома, якщо її своєчасно лікувати, призупиняється на тривалий час, зберігається нормальний зір, не звужується поле зору. За відсутності лікування або неправильного його проведення початкова глаукома переходить в розвинуту. При цьому значно погіршується зір. Звужується поле зору, інколи з'являються болі в оці, постійні головні болі, що локалізуються в лобових відділах. Розвинена глаукома переходить у дуже розвинену, при якій різко падає гострота зору, затим захворювання переходить в абсолютну форму, хворий сліпне, зір вже ніколи не відновлюється.

Якщо глаукома не прогресує, здорові функції ока зберігаються завдяки правильному лікуванню. Якщо лікування не дає позитивних результатів (призначені краплі не знижують очного тиску або знижують на незначну величину), тоді рекомендовано оперативне втручання.

Окремо хочеться виділити глаукому з  низьким внутрішньо очним тиском. Труднощі з впровадження діагнозу полягають у сформованих стереотипах, що глаукома - це високий внутрішньо очний тиск. Найчастіше в таких випадках тиск тримається у зоні верхньої межі норми, але кровообіг в нерві різко погіршено, отже його функції порушуються. Небезпека її й полягає саме на тому, що вона часто діагностується в занедбаній стадії.

Як діагностується глаукома. Для виявлення глаукоми необхідно «подолати» офтальмологічне дослідження. Провідна роль  належить даним тонометрії (яку проводять спеціальним тонометром в кабінеті офтальмолога). У здорових людей очний тиск становить від 18 до 24 тт. Тиск понад 22тт свідчить про початок захворювання. Необхідно мати на увазі, що підвищення очного тиску не завжди вдається визначити в будь-який час дня. Тому його потрібно вимірювати періодично. Зазвичай у ранкові години очний тиск буває вищий, ніж у вечірні. Підвищення очного тиску спостерігається, як правило, після 40 років. Тому так важливо у цьому віці контролювати його.

З метою раннього виявлення глаукоми, досить один раз на рік відвідати кабінет долікарняного огляду за місцем проживання у кабінеті сімейного лікаря або дільничного терапевта, де Вам виміряють внутрішньоочний тиск. При підозрі на підвищення внутрішньо очного тиску пацієнт спрямовується до офтальмолога для дообстеження в очному кабінеті. Це допоможе виявити небезпечне захворювання на ранній стадії.

Ще одним проявом глаукоми є зниження зорових функцій: зменшення гостроти центрального зору, звуження меж периферичного зору і дефекти в полі зору. При огляді очного дна, особливо на пізніх стадіях, виявляється екскавація (поглиблення) зорового нерва.

У світі зараз хворіє на глаукому 68 млн. чоловік. Якщо моя стаття врятує від глаукоми хоча б 1-2 людини в нашій області, то вважатиму, що вона принесла користь.

Бережіть зір - цей неоціненний дар Божий!

 
О.М. Стоянчук, лікар-офтальмолог Новоград-Волинського міськрайТМО
 
 
 
Центральна міськрайонна аптека  №217 інформує:

Останнім часом до нас надходить багато звернень із-за строкатості цін в аптечній мережі. За ціноутворення в інших аптеках ми не знаємо, можемо тільки здогадуватись!

Чи знаєте ви, що в основі ціни лежить вартість товару, тобто суспільно-необхідні витрати на його реалізацію. Ціна складається з оптової ціни, до якої додається націнка, за рахунок якої підприємство покриває витрати обігу: це утримання приміщень 2375,78 м2, закупівля, зберігання, щоденна доставка в усі ліцензійні точки (використовуємо 2 автомобілі, 54 холодильники), комунальні послуги (тепло, вода, світло, газ), заробітна плата 98 працюючих при середній зарплаті 2641 грн. за 2015 рік. Обов’язкові податки та платежі в різні фонди за 2015 рік склали 2 021 285 грн. Експлуатація 24-х касових апаратів, 17-ти комп’ютерів і т.д.

Обов’язкова умова отримання чистого прибутку, який використовується на розвиток підприємства.

Ці витрати необхідні для забезпечення гарантованого надання фармацевтичних послуг за всім переліком, щоб наші люди не їздили в пошуках виготовлених в аптеці ліків, за марганцовкою.

1.    Забезпечення лікарськими засобами і виробами медичного призначення населення, лікувальних закладів і підприємств.

2.    Виготовлення лікарських форм (одержання дистильованої води, стерилізація і т.д.) проведення необхідних аналізів, організація системи контролю якості (за даними операторів фармринку в Україні частка фальсифікованих лікарських засобів становить 20%), метрологічний супровід засобів вимірювальної техніки. А чи існує система контролю якості в усіх інших аптеках

3.    Забезпечення населення наркотичними засобами та психотропними речовинами.

4.    Пільгове забезпечення з 10% націнкою.

5.    Заходи із підвищення професійної діяльності.

6.    Головне - виконання вимог ліцензійних умов і т.д.

7.    Проводиться постійна робота зі зниження цін - середній відсоток націнки становить:

2013                      2014                2015                           січень 2016

23,2%                   22,5%              21,5%                         20,4%

Але з ростом курсу долара, люди цього не відчувають. Ні в одній аптеці міста немає 100% дешевших ліків - дані моніторингів.

Р.8. Той обсяг послуг, який надає ЦМРА .N2217, поки ніхто не зможе осилити. Головне, що ми займаємося забезпеченням населення в цілому і кожної людини окремо, а не зароблянням грошей, дуже часто шляхом надання послуг сумнівної якості.

 
А.А. Ганношина

Старший провізор ЦМРА №217
 

 

 

23.02.2016

Сказ та його профілактика
 
Випадки сказу тварин на території міста Новоград-Волинського  реєструються.

На сьогоднішній день в Україні немає вакцин від сказу для людини, оскільки її  виробництво не проводиться на території нашої держави. Раніше дана вакцина завозилась з Росії, однак уже 1,5 роки вона не надходить взагалі. Тому ситуація нині є критичною.

Сказ – гостре вірусне захворювання, що передається при укусі або обслиненні рани хворою на сказ твариною, характеризується ураженням центральної нервової системи (водобоязнь, судоми, галюцинації, паралічі) і закінчується смертю.

На сказ хворіють дикі й свійські тварини. «Дикий» сказ розвивається в диких тварин (вовки, лисиці, песці). У дрібних гризунів (миші-полівки, кажани) захворювання проявляється тривалим безсимптомним періодом.

Серед свійських тварин на сказ хворіють собаки, кішки, корови, коні, свині.

Інкубаційний період захворювання на сказ у людей триває 1 – 3 міс., може скоротитися до 7-8 днів або збільшуватися до 1 року.

Спостерігаються три стадії захворювання: провісників (депресія); збудження (буйна); паралічів (зі смертельним результатом).

Профілактика та заходи в осередку. Профілактичні заходи ведуться у двох напрямках: боротьба з носіями інфекції і попередження розвитку захворювання у людини, яку покусала або ослинила скажена тварина. Боротьба з джерелом інфекції передбачає правильний режим утримання собак і кішок, знищення бродячих, профілактичну вакцинацію домашніх і службових собак.

При укусі або ослиненні людини скаженою або підозрілою твариною треба промити рану мильним розчином, обробити її краї йодною настойкою; в перші 30 хв після укусу доцільно присипати рану порошком антирабічного імуноглобуліну. Обов'язково провести екстренну профілактику правця в травматологічному пункті.

Антирабічні щеплення проводяться при допустимому або наявному інфікуванні людини. Відповідно розрізняють щеплення за умовними і безумовними показаннями. У першому разі їх призначають при укусах в лице, голову, кисті рук, множинних укусах по тілу, нанесених здоровими тваринами (за тваринами при цьому ведеться десятиденне спостереження). Потерпілому вводять тільки антирабічний імуноглобулін або антирабічну вакцину. При поодиноких укусах в кінцівки, тулуб і сприятливих епідеміологічних даних про тварину щеплення за умовними показаннями не проводяться. Імунізацію за безумовними показаннями призначають при укусах, нанесених явно скаженими, невідомими та дикими тваринами, а також тоді, коли діагноз сказу у тварини залишився нез'ясованим. При визначенні дози, тривалості курсу щеплень враховують характер контакту (ослинення, укуси різного ступеня тяжкості) і місце рани. Вакцинація проводиться культуральною інактивованою антирабічною вакциною за спеціальною схемою. У важких випадках її комбінують з введенням антирабічного імуноглобуліну. Щеплення здійснюють у лікувальному закладі.

Будьте обережні!
 
А.С. Благодир,
 завідувач травматологічним відділенням
Новоград – Волинського міськрай ТМО
 
15.02.2016
Пневмонія у дітей


Актуальним питанням сьогодення виступають  пневмонії в дітей. Захворюваність пневмонією серед дітей щорічно підвищується в період сезонної епідемії грипу.   Незважаючи на досягнення діагностики та фармакотерапії, показники захворюваності, ускладнень від пневмонії серед дітей залишаються стабільно високими. В дитячому соматичному відділенні Новоград-Волинського міськрайТМО з діагнозом позалікарняні вогнищеві пневмонії за 2015 рік проліковано - 91 дитину, в поточному році – 15 дітей.

Пневмонія - це гострий запальний процес, що протікає в легенях і викликається бактеріями та вірусами. Пневмонія  виникає як самостійно, так і на фоні інших захворювань. Дане захворювання може часто повторюватися і провокувати виникнення будь-яких хронічних захворювань.

Симптоми пневмонії у дитини. Хвороба може протікати по-різному: в деяких випадках з високою температурою, нападами кашлю, а іноді зовні дитина може виглядати відносно здоровою . Немає високої температури, немає постійного кашлю - лише легке нездужання, синці під очима, іноді прискорене або переривчасте дихання, та легка сиплість в голосі малюка: можливо, звичайна застуда? Так можуть думати батьки, якщо не знають про те, що пневмонія не завжди супроводжується високою температурою і постійним страшним кашлем - хвороба може "зачаїтися", але від цього вона не менш небезпечна.

Більш яскраво вираженими ознаками будуть висока температура, озноб, підвищена пітливість, задишка, сухий кашель або кашель з виділенням мокроти (вона може бути дуже неприємного гнійного характеру, при крупозній пневмонії - з кров'ю), хрипи, скарги малюка на головний біль, біль у грудях і ломоту в ручках і ніжках (прояв м'язевого болю); у найскладніших випадках в дитини можуть боліти очі (при цьому будуть всі ознаки кон'юнктивіту), висипи, діарея.
Ще складніше вчасно розпізнати хворобу у дітей до року. При відсутності сильного кашлю батьків повинні насторожити: млявість, сонливість, блідість, поганий апетит, часті відрижки, "синці" під очима і синюшність в області носа і губ, нерівне дихання, похрипування, запалення слизової оболонки очей, рідкий стілець.

До вищевказаних ознак додається "розслабленість": коли ви берете малюка на руки, він здається важче, ніж зазвичай (і це при тому, що апетит у нього за останній час не покращився, а навпаки); плаче він дуже тихо; має також насторожувати відсутність покращення стану дитини від проведеного протягом трьох днів лікування.

Діагноз може бути поставлений тільки лікарем на основі клінічних, лабораторних та основний критерій рентгенологічних досліджень органів грудної клітки дитини. Завдання батьків - вчасно звернутися до лікаря, не допустивши важких наслідків хвороби.

Лікування пневмонії можна проводити в амбулаторних умовах під наглядом дільничного педіатра. Це стосується тільки дітей віком після 3-х років, при відсутності токсикозу, дихальної та серцевої недостатності чи тяжких порушень з боку інших органів та систем, які проживають в задовільних соціальних умовах.

Після одужання дитини віком до 1 року необхідно щомісяця водити на огляд до дільничного педіатра на протязі  6-ти місяців. Дитину віком 1-3 роки водити на огляд – щоквартально, після 3-х років – 1 раз в пів року.

Отже, пневмонія у дітей є досить серйозним захворюванням, що вимагає пильної уваги з боку батьків та медичних працівників.


Л.В. Черниш,
завідувачка дитячим соматичним відділенням
Новоград-Волинського міськрайТМО
 
РАК - одне з найстрашніших і згубних захворювань сучасної цивілізації


Протягом останніх 100 років за рівнем захворюваності та смертності в світі онкопатологія змістилась з десятого на друге місце, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. За даними ВООЗ, в світі щорічно виявляється 10 млн. нових випадків злоякісних новоутворень. На думку фахівців ВООЗ, смертність від раку до 2030 року збільшиться на 45%, в порівнянні з рівнем 2007 року.
Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення онкологічних захворювань. За останні 10 років кількість хворих збільшилось на 25%, загальна кількість населення скоротилась на 4 млн. чоловік. Захворюваність на рак  стабільно збільшується на 2,6–3% в рік, натомість рак продовжує «молодіти». Відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти  дотримуючи елементарних норм здорової поведінки. В 2015 році в Житомирській області виявлено 3499 хворих з вперше в житті встановленим захворюванням злоякісного новоутворення. На сьогодні в нашій області проживає 28879 особи, які перенесли онкологічне захворювання. Померло від злоякісних новоутворень  2269 хворих. Через запізнілу діагностику онкологічних захворювань залишається значною кількість хворих,  які помирають протягом року після  встановлення діагнозу (28,1%).

По Новоград-Волинському
районустаном на 1 січня 2016 року на диспансерному обліку онкозахворюваності знаходиться - 2026 хворихв т.ч.- 16 дітей. Взято на облік в 2015 р. - 256 хворих, померло - 188 хворих.

У структурі захворюваності по Новоград –Волинському району провідні місця займають злоякісні пухлини жіночих статевих органів – 442, шкіри -325, молочних залоз – 293, товстого кишківника -160, нирок – 92, щитовидної залози – 81, шлунку – 66, крові - 61 , легенів та бронхів – 55.

Цьому сприяє цілий ряд факторів: погана екологічна ситуація, не раціональне харчування, недотримання правил здорового способу життя, шкідливі звички, несвоєчасне проходження профілактичних оглядів, стресові ситуації, різні хронічні захворювання, на фоні яких можуть виникнути новоутворення, тобто передпухлинні захворювання, тощо.

Оскільки мова йде про найбільш поширені форми раку такі як, жіночих статевих органів в т.ч. шийки матки, шкіри, молочних залоз, товстого кишківника в т. ч. прямої кишки та ін. необхідно звернути увагу на ознаки передпухлинних станів. Симптомами передпухлинних станів має насторожити:

- шийки матки – не регулярні місячні, рання поява місячних, ранній клімакс, спонтанні кровотечі.

- шкіри - поява поодиноких темно-червоного кольору гладких шорсткуватих бляшок, поява на тілі плям темно-сірого кольору з шорсткуватою поверхнею, що лущиться, шкірного рогу, себорейних бородавок, папілом, пігментних невусів, хронічних запальних процесів шкіри,  трофічні виразки, рубці, норцеві ходи;

- молочних залоз - поява поодинокого вузла, збільшення однієї із молочних залоз в об’ємі, виділення із соска секрету різного характеру, біль в молочних залозах незалежно від менструального циклу, поява щільних дископодібних утворів без чітких контурів, наявність болючих округлої форми утворень, так званих кіст. Це може спостерігатись й у молодому віці;

- прямої кишки - поява поліпів, які можна виявити при обстеженні під час профоглядів, кров’янисто-слизових виділень із відхідника, прямокишкових кровотеч, тріщин відхідника, що довго не загоюються, а також поява проносів зі слизом, кров’ю, гноєм;

- шлунку – дискомфорт в ділянці шлунку, зокрема болі, нудота, блювота, відрази від м’ясної їжі;

- легенів та бронхів – стискаючі болі в грудині, кровохаркання (з домішками алої крові);

Профілактика раку можлива тільки на основі здорової імунної системи, якій сприяє здоровий спосіб життя, що є основою первинної профілактики раку.

З метою раннього виявлення клінічних ознак захворювань, своєчасного направлення на лікування важливу роль відіграє проходження профоглядів: це  щорічна флюорографія, огляд в жіночій консультації, огляд в чоловічому оглядовому кабінеті та додаткові методи дослідження. Не можна нехтувати медичними профілактичними оглядами, адже своєчасність — це запорука вашого здоров’я.

Також велику роль  в профілактиці відіграє  здоровий спосіб життя; раціональне харчування (їжа має бути якісна з дотриманням режиму харчування, збалансована, збагачена вітамінами та мікроелементами, з низьким вмістом цукрів ,жирів, кухонної солі, уникати смажених, копчених, консервованих страв тощо); дотримання режиму праці і відпочинку; рухова активність; загартовування організму; відмова від шкідливих звичок; психогігієна взаємин між людьми; своєчасне звернення до лікаря - діюча форма профілактики онкологічних захворювань сьогодення.

В.І. Сімак,
завідувач хірургічним відділенням поліклініки КДД


21.01.2016

МЕНІНГОКОККОВА ІНФЕКЦІЯ – ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ

Серед інфекційних захворювань вважається однією із самих підступних та небезпечних інфекцій. Реєструється у всіх країнах світу, але найбільш високий рівень захворюваності в країнах Африки особливо центральній та західній частинах так званий «менінгітний пояс».Щороку в світі реєструють близько 500 тис. випадків менінгококової інфекції, з яких майже 50 тис. летальних. Попри те, що рівень захворюваності на цю інфекцію є відносно невисоким порівняно з іншими інфекціями, летальність від неї становить близько 10%. У людей, які перенесли менінгококову інфекцію, можуть виникати такі тяжкі ускладнення, як глухота, епісиндром, затримка фізичного і розумового розвитку, а також призвести до ампутації кінцівок. Рівень захворюваності серед дітей вище ніж серед дорослих. Випадки захворювань трапляються протягом всього року, але найбільше в зимовий та весняний період. Групу ризику складають діти з 6 місячного віку до 5 річного віку проте захворіти можна в будь якому віці. Типовий антропоноз. Збудник захворювання – менінгокок – Neisseriameningitis нестійкий у зовнішньому  середовище, при низькій температурі гине через 1-2 години; при обробці дезінфектантами через декілька хвилин. Механізм передачі: повітряно- крапельний. Інкубаційний період від 2 до 10 днів. Передумовами до виникнення захворювання є тісний постійний контакт людей у замкнених приміщеннях, висока температура та вологість повітря, психічне та фізичне перенавантаження а також переохолодження організму.

Перші симптоми захворювання неспецифічні, встановити достовірний діагноз, коли захворювання тільки починається дуже важко. При потраплянні менінгокка на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів в більшості випадків захворювання не виникає, збудник осідає на слизових з виникненням в подальшому бактеріоносійства. Носії збудника становлять загрозу для незаражених людей. В 10–15 % після потрапляння збудника на слизові внаслідок зниження захисних сил організму виникає менінгококовий назофарінгіт прояви якого аналогічні проявам звичайної застуди: підвищення температури тіла, нежить, біль в горлі та інше.Надалі при сприятливому збігу обставин для менінгокка він може потрапити у кров з розвитком менінгококкемії, а при подоланні гемато-енцефалічного бар’єру потрапити в мозок з розвитком менінгіту та менінгоенцефаліту. Перебіг генералізованих форм менінгококової інфекції вкрай важкий з високим ризиком летальності.

В 2015 році в Житомирський області зареєстровано 12 випадків захворювань дітей на менінгококову інфекцію, 5 дітей померло( 3 дитини у віці до 1 року, 2 дитини від 1 до 3 років). В Новоград-Волинському районі серед підлітків (15-17 років) зареєстровано 1 випадок менінгококової інфекції, в 2014 році випадків не було.

Небезпечні симптоми, при виникненні яких слід негайно звернутися за медичною допомогою:

-          На фоні ГРВІ виникає інтенсивний головний біль в поєднанні з нудотою та блювотою;

-          Різке підвищення температури тіла до високих цифр, біль в м’язах і т .п.;

-          Порушення свідомості ( сонливість, в’ялість );

-          Судоми;

-          Монотонний плач дитини без зупинки(«мозковий крик»);

-          Висип на тілі, а особливо геморагічний у вигляді зірочок, не зникаючий при натискуванні.

Неспецифічна профілактика полягає в наступному: особливо маленькі діти мають бути максимально обмежені від контакту з великою кількістю людей( громадські місця, відвідування магазинів, громадський транспорт і т. п.; часте провітрювання приміщень, де перебуває дитина, вологе прибирання не менше 2 рази на добу; при кашлі або чханні використання одноразових серветок з подальшою їх утилізацією; ретельне та часте миття рук;  санування хронічних захворювань носоглотки; своєчасне звернення за медичною допомогою.

Для специфічної профілактики менінгококової інфекції у дітей з 2-х річного віку використовується 2 типи  вакцин: менінгококова вакцина А+С та вакцина менцевакс. Вакцини можна придбати за власний кошт в аптечних установах.

О.М. Приходько, заступник головного лікаря                                               

КЗ «ЦПМСД Новоград-Волинського району»
 

У чому небезпека переохолодження дітей

З настанням зими, погодні умови непередбачувані, хоча прислухавшись до синоптиків та порад медиків переохолодження можна запобігти.

Переохолодження організму розвивається внаслідок тривалого перебування на холоді, особливо в сиру вітряну погоду. Найбільш вразливі до переохолодження – діти.

Дитина переохолоджується швидше, ніж доросла людина. Причому, чим менша дитина, тим менше їй потрібно часу, щоб переохолодитися. Це пояснюється незрілістю в організмі малюків механізмів теплорегуляції і теплопродукції. 

Карапузи до року не тремтять від холоду. Це означає, що зігріти самі себе, вивільняючи енергію шляхом м'язових скорочень, вони ще не здатні.Тому у маленьких дітей набагато швидше, ніж у дорослих, спазмуються судини шкірних покривів і настає гіпотермія.

Як же її можна помітити, та як визначити?  При гіпотермії діти стають млявими, апатичними, їх рухи сповільнюються, втрачають колишню жвавість і координацію

Якщо переохолодження мало місце, але воно було короткочасним, і дитина правильно була виведена зі стану гіпотермії (зниження температури тіла або переохолодження), жодних небажаних наслідків бути не повинно.

А от у випадку, якщо гіпотермія була тривалою і глибокою, не тільки підриваються захисні сили організму дитини, в ньому відбуваються незворотні процеси, які можуть мати свої наслідки в майбутньому.

При тривалій гіпотермії в клітинах сповільнюються, а потім і припиняються обмінні процеси. Що призводить до загибелі клітин.Чим сильніше переохолодження організму і чим довше воно триває, тим більше клітин гине. Особливо це стосується головного мозку, який після гострої гіпоксії (кисневого голодування) може відновитися лише частково. Це і є найбільша небезпека переохолодження. Відмирання клітин мозку – явище незворотне. І воно загрожує розладами деяких функцій нервової системи . Але таке відбувається вже на останніх стадіях гіпотермії і зустрічається рідко. Щоб запобігти переохолодженню вашої дитини під час зимових прогулянок, ви повинні, перш за все, знати, які ознаки вказують на те, що дитина не просто злегка встигла  змерзнути, а що її стан вимагає термінового вашого втручання.

Симптоми переохолодження:

-  Дуже холодні кисті рук. Шкіра на них червона. Чутливість до холоду слабка або зовсім відсутня. При енергійному розтиранні малюк скаржиться на біль і печіння.

-  Зміна кольору шкіри обличчя: спочатку вона червоніє, а потім стає неприродно блідою, навіть набуває синюшного відтінку.

- Часто гіпотермія супроводжується обмороження кінцівок, вух, щік. Тоді можна помітити на них білі плями.

-  Червона облямівка губ світлішає, а навколо них виділяється тонкий синій кант.

-  Дитина може гикати і тремтіти.

-  При переохолодженні малюк стає до всього байдужим. Бажання грати і веселитися у нього зникає, змінюючись почуттям втоми, апатії, сонливості.

-  Рухи дитини стають сповільненими, не координовані.

-  Якщо просунути руку під одяг, нерідко можна виявити холодну сорочки або ж відсутності очікуваного під нею тепла.

-  Після повернення з прогулянки, коли малюк роздягнеться, спробуйте його ноги в області литкових м'язів, на внутрішній поверхні стегон, в паху. Якщо вони холодні, переохолодження, однозначно, мало місце під час прогулянки.

-  Температура тіла при гіпотермії у немовлят опускається нижче 36,4°С. А у дітей старше року – нижче 35,9°С.

Що необхідно робити при переохолодженні ?

- При переохолодженні зігрівати малюка потрібно поступово і рівномірно

-  Опинившись в теплі, відразу ж зніміть з дитини верхній одяг і взуття. Ручки і ніжки дитини відігрійте теплом своїх рук. Не розтираючи.

-  Уважно обстежте шкіру малюка на наявність обморожень. Ці ділянки шкіри потрібно зігрівати повільніше. Намагатися їх не торкатися.

- У громадських місцях укутайте дитину  своїми теплими речами. Обійміть і спробуйте зігріти своїм тілом.

- Вдома краще відразу зняти з дитини весь одяг і занурити його в теплу (не гарячу) ванну. Поступово температуру води можна підвищувати.

-  Дайте дитині випити теплий солодкий чай, теплу калорійну їжу, щоб відновити сили, витрачені його організмом на те, щоб зігрітися.

Чого категорично робити не рекомендується?

-  Не можна розтирати дитині переохолоджені, з ознаками обмороження ділянки тіла. Розтирання здатне пошкодити переохолоджені судини. Що загрожує безліччю дрібних підшкірних крововиливів.

-  Поїти і годувати малюка гарячим. Питво і їжа повинні бути теплими. Різкий перепад температур травмує слизову оболонку горла.

-  Зігрівати дитину в гарячій ванні або обкладати гарячими грілками. Знову ж таки, вода у ванній і в грілок повинна бути теплою. Краще всього починати з 32-33°С. І поступово підвищувати до 37°С.

-  Не можна відігрівати дитину біля обігрівачів, грубок, батарей з-за ризику пошкодження судин при різкому перепаді температур. Зростання температури його тіла повинен бути рівномірним і поступовим.

Профілактика. Щоб вашій дитині під час зимової прогулянки було тепло і комфортно, утримайтеся від екстриму. Гуляйте з малюком, коли на вулиці не настільки холодно і вітряно. Температура повітря не повинна бути нижче -10-15°С. І не забувайте при цьому кожні 20-30 хвилин заходити в приміщення, щоб трохи зігрітися.

Беріть з собою на прогулянку термос з теплим чаєм. А час проводьте з дитиною активно, більше рухайтеся. І, звичайно, найголовніше – правильно підбирайте одяг для малюка. Одяг повинен бути теплим, натуральним, дихаючим і багатошаровим. Але ні в якому разі він не повинен сковувати рухи дитини, тобто бути тісним, або занадто великим. Це також стосується взуття. Якщо ваш малюк веселий і активний, якщо шкіра у нього рожева, а щічки – рум'яні, руки теплі і під верхнім одягом у нього теж тепло, турбуватися про те, що дитина переохолодилася лише тому, що ніс у карапуза холодний, вам зовсім не варто.

Будьте уважні до стану здоров’я своїх дітей та оберігайте їх від переохолоджень! 

Г.П. Глазова,
дитячий ортопед – травматолог
Новоград – Волинського міськрайТМО
ХРОНІЧНИЙ ТОНЗИЛІТ
Хронічне запалення піднебінних мигдаликів, або хронічний тонзиліт, - досить поширене захворювання як у дорослих, так і у дітей. Виникає воно частіше всього внаслідок повторних ангін або гострих інфекційних захворювань у дітей, які протікають з враженням мигдаликів (скарлатина, кір та інші).

Розвитку хронічного тонзиліту сприяє також стійке затруднення носового дихання (аденоїдні вегетації у дітей, викривлення переділки носа, збільшення носових раковин та інші). Місцевими причинами нерідко є інфекційні осередки у близько розташованих органах: каріозні зуби, гнійні синусити, хронічний аденоїдит. Важливе значення у розвитку захворювання має знижена реактивність організму, тобто імунітет.

Скарги хворих часто зводяться до неприємного запаху з рота, відчуття стороннього тіла у горлі, болі у горлі, який віддає у вухо або шию. Деякі хворі взагалі не відмічають будь - яких ознак свого захворювання.

Більшість пацієнтів з хронічними тонзилітами при опитуванні вказують на часті ангіни. Вони у більшості випадків є загостренням хронічного тонзиліту, виникають з незначних приводів і протікають нетипово (триваліше, при нормальній або дещо підвищеній температурі тіла). Але в деяких випадках захворювання може протікати без ангін.

Крім того, при хронічному тонзиліті може виникати тривале підвищення температури тіла без явних ознак захворювання, загальна слабкість, знижена працездатність.

Діагноз хронічний тонзиліт ставиться на підставі скарг хворого, даних опитування і огляду піднебінних мигдаликів лікарем – отоларингологом.

Лікування легких компенсованих форм консервативне. Воно заключається в призначенні систематичних полоскань горла розчинами антисептиків, настоями протизапальних трав. Найбільш ефективним є промивання лакун піднебінних мигдаликів. Для цього використовують розчини антибіотиків (перед цим проводять бактеріологічне  дослідження мигдаликів на флору і чутливість до антибіотиків), різні антисептичні розчини. Цю процедуру виконує лікар. Після промивання мигдалики змащуються йоддицирином або розчином Люголя. Призначаються фізіотерапевтичні процедури: ультразвук, ультрафіолетове опромінення, кріотерапія – лікування рідким азотом.

Оперативне лікування – видалення піднебінних мигдаликів – тонзиленктомія – показання в слідуючи випадках:

1)      при частих ангінах (3-4 і більше разів на рік);

2)      при паратонзимерних абсцесах;

3)      при розвитку ускладнень зі сторони серця, нирок, суглобів;

4)      при неефективності консервативного лікування.

Необхідно додати, що будь – які форми хронічного тонзиліту можуть бути причиною алергізації та інфікування всього організму. Мікроби, які знаходяться в мигдаликах при відповідних умовах (переохолодження, зниження імунітету) викликають загострення у вигляді ангін, паратонзилярних абсцесів. А також хронічний тонзиліт часто є пусковим механізмом в розвитку ревматичних хвороб, хронічних захворювань нирок та інших патологічних станів. Тому не можна нехтувати і зволікати з лікуванням.
                                                                          Тютюнник Владислав Васильович,
                                                                          лікар – отоларинголог міськрайТМО 


 

 

[версія для друку]

 
Новоград-Волинський - туристичний
 
Новоград-Волинський - батьківщина
Лесі Українки
Прийом
громадян
Оголошення
Графік «гарячих ліній» на січень в міській спеціалізованій службі психологічної підтримки «Телефон Довіри» за номером 15-07, 067-771-15-07
28.12.2019

02.01.2020 – гаряча лінія «Візьми дитину у родину», відповідає, Олена Котова – заступник директора-начальник відділу соціальної роботи міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (з 14:00 до 17:00);

Докладніше...
Запрошуємо на площу Лесі Українки на концертну програма гурту «Капелюх»
28.12.2019

Хочете весело, цікаво та незабутньо провести час? Завітайте 29 грудня о 18:00 год. на площу Лесі Українки на концертну програма гурту «Капелюх». Отримайте заряд позитивних емоцій на цілий рік.

Докладніше...
Запрошуємо на урочистості та концертну програму
27.12.2019

З нагоди 76-ї річниці визволення Новограда-Волинського від нацистських окупантів запрошуємо новоград-волинців та гостей міста 03 січня 2020 року до участі у заходах:

Докладніше...
Всі оголошення
Опитування
Чи були хоч раз порушені Ваші права як працівника роботодавцем? (несвоєчасна оплата праці; невиплата заробітної плати; неофіційне працевлаштування; виконання робіт, не передбачених трудовим договором; незаконне звільнення; тривалість робочого дня більша за встановлену законом; тощо)
   Так, порушувались
   Ні, не порушувались
Результати
Архів опитувань
Пошук
Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

TyTa